Gry

Gothic

przeczytasz w 1 min.
  PEGI:
Ograniczenia wiekowe
Producent:Piranha Bytes
Wydawca:Egmont Interactive
Dystrybutor PL:CD Projekt
Gatunek:cRPG
Premiera:10 marca 2001 r.
 


»Przejdź do listy wszystkich gier

 

 

 

Na początku Gothic był jedynie ciekawie zapowiadającą się grą cRPG naszych zachodnich sąsiadów.  Po pierwszych zapowiedziach mało kto spodziewał się wówczas, że produkcja ta będzie w stanie konkurować z największymi tuzami tego gatunku.

Przygody bezimiennego więźnia w brutalnym świecie koloni karnej okazały się na tyle wciągające, że w krótkim czasie Gothic zdobył niezliczoną rzesze fanów, szczególnie w Polsce i Niemczech. Równocześnie nie wiedzieć czemu tytuł ten był praktycznie nieznany za oceanem. Amerykanie mieli jednak czego żałować. Ta niecodzienna produkcja zawierała kilka prawdziwie przełomowych wówczas rozwiązań, dzięki którym Gothic zdecydowanie wyróżniał się na tle innych gier cRPG.

Jednym z takich innowacyjnych pomysłów było przedstawienie akcji z perspektywy trzeciej osoby. Walki toczyły się w czasie rzeczywistym, a gracz miał ogromne możliwości kształtowania swojej postaci. Nieliniowa fabuła, otwarty świat czy stawiane przed graczem wybory (choćby w kwestii przyłączenia się do określonej frakcji) dopełniały obrazu całości gry niemal doskonałej. Niemal, bo Gothic zasłynął również ze sporej ilości bugów, które czasami potrafiły dać się we znaki. Fani wybaczyli jednak twórcom te wpadki, bo gra zdaniem wielu ocierała się o perfekcję.

Trudno się dziwić, że Gothic doczekał się kolejnych części. Niestety, z czasem wyjątkowość serii coraz bardziej blakła, aby jak na razie zakończyć się na zupełnie odmienionej czwartej odsłonie. Dość powiedzieć, że ortodoksyjnym fanom ostatni Gothic zdecydowanie nie przypadł do gustu.

I pomyśleć, że uważany przez wielu za najlepszą część serii pierwszy Gothic 1 pierwotnie miał w ogóle nie ukazać się na komputerach osobistych! Zamierzeniem twórców było stworzenie gry ekskluzywnej dla konsol Xbox i Gamecube. Na szczęście dla fanów poczciwych "blaszaków" twórcy szybko odstąpili od tego szalonego pomysłu.