Gry

Doom

przeczytasz w 1 min.
  PEGI:
Ograniczenia wiekowe
Producent:id Software
Wydawca:id Software
Dystrybutor PL:brak
Gatunek:strzelanina FPS
Premiera:15 czerwca 1993 r.
 


 »Przejdź do listy wszystkich gier

 

 

 

W Dooma można było nie grać, można było go nie cierpieć, ale słyszeli o nim wszyscy. Ta fenomenalna produkcja twórców niezapomnianego Wolfensteina 3D określiła dalszy kierunek rozwoju gier akcji. To dzięki niej trójwymiar na stałe zagościł w gatunku strzelanin, czego dowodem było zresztą ukute w branży określenie „doomopodobny” dla nazwania kolejnych gier FPP.

Najlepsze jest jednak to, że Doom nie był wcale pierwszą grą akcji wykorzystującą trójwymiarowy silnik, ani też pierwszą grą w pełnym 3D (postacie w Doomie oparte były na bitmapach, a nie wektorach). Nie przeszkodziło to jej stać się niedoścignionym wzorem dla wszystkich pierwszoosobowych strzelanin.

O ogromnej popularności Dooma zadecydowała nie tylko znakomita oprawa audiowizualna, ale także soczysta rozgrywka, której prawdziwy cel był tylko jeden – masowa eksterminacja wszystkiego co się rusza. Gra oferowała niezły arsenał broni z niezapomnianym BFG na czele (skrót od Big Fucking Gun) oraz szalenie dynamiczny tryb zabawy wieloosobowej, w którym po raz pierwszy pojawił się kultowy już deathmatch. Ten ostatni był w stanie sam sprawić, że nawet osoby, które nie były przekonane do tego typu rozrywki, nie mogły się od Dooma oderwać.

Ta legendarna produkcja id Software zagościła praktycznie na każdej platformie sprzętowej, wliczając w to telefony komórkowe i doczekała się kilku kontynuacji.  Co więcej, trafiła nawet na srebrny ekran, ale niestety - jak to często bywa w takich przypadkach - film nie był zbyt wysokich lotów. Swego czasu wspominano nawet o jego kontynuacji, ale... chyba dobrze, że do tego nie doszło. :-)