Gry

Alone in the Dark

przeczytasz w 1 min.
  PEGI:
Ograniczenia wiekowe
Producent:I-Motion
Wydawca:Infrogrames
Dystrybutor PL:brak
Gatunek:przygodowa gra akcji
Premiera:14 listopada 1992 r.
 


»Przejdź do listy wszystkich gier

 

 

 

Początek lat 90. to czasy takich przygodowych potęg jak Monkey Island, Gobliiins czy King's Quest. Ładna rysunkowa grafika nie do końca odpowiadała jednak programistom z firmy Infogrames, którzy chcieli stworzyć coś zupełnie nowego. Coś, co mogło trafić do dojrzałych odbiorców, oczekujących nie tylko dużo poważniejszej rozgrywki, ale także mrocznego klimatu. Tak właśnie powstał pierwszy interaktywny horror, który dał podwaliny pod całkowicie nowy gatunek gier.

Akcja Alone in the Dark rozgrywa się w mglistej Luizjanie, która od zawsze intrygowała swoją przeszłością i krążącymi o niej legendami. Twórcy uznali, że te mroczne realia znakomicie nadają się na potrzeby gry komputerowej. Ciężki klimat Luizjany, nawiedzony dom i brak możliwości opuszczenia posiadłości – to było wszystko, czego zawodowy horror w tamtych czasach mógł potrzebować. Sporą nowością była możliwość wyboru jednej z dwóch grywalnych postaci: kobiety (Emili Hartood) lub mężczyzny (Edward Carnby), co w pewien sposób przekładało się styl rozgrywki. Poza standardowymi zagadkami logicznymi czekały nas wywołujące ciarki na plecach starcia z potworami, które nie wiedzieć czemu bardziej lgnęły do męskiego bohatera.

Wyjątkowy nastrój tej produkcji potęgowała nie tylko stopniowo odsłaniana przed nami historia przeklętej posiadłości, ale także doskonała trójwymiarowa grafika. Dzięki takim sztuczkom jak automatyczne przełączanie się pomiędzy widokami z różnych kamer całość nabierała niezwykłej dramaturgii.  I choć z czasem seria zapoczątkowana w 1992 roku  zaczęła mocno zalatywać naftaliną, to jednak pierwsze Alone in the Dark na zawsze pozostanie w pamięci graczy.