Gry

Super Mario Bros.

przeczytasz w 1 min.
 PEGI:
Ograniczenia wiekowe
Producent:Nintendo
Wydawca:Nintendo
Dystrybutor PL:brak
Gatunek:platformowo-zręcznościowa
Premiera:13 września 1985 r. (NES)
 


»
Przejdź do listy wszystkich gier

 

 

 

 

Choć postać wąsatego hydraulika w grach wideo pojawiła się znacznie wcześniej, to jednak dopiero wydany w 1985 roku Super Mario Bros. tak naprawdę rozsławił imię tego sympatycznego bohatera. Prosty pomysł na grę platformowo-zręcznościową, w której poruszając się przez cały czas „w prawo” musieliśmy unikać potworów i pułapek okazał się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdyby nie absolutnie wyjątkowi bracia Mario.

Postacie sympatycznych włoskich hydraulików stworzył na potrzeby gry Japończyk – sam Shigeru Miyamoto, czyli jeden z najpłodniejszych i najbardziej oryginalnych twórców gier na świecie. Fakt ten może wydawać się śmieszny, ale pomysł wcale nie był pozbawiony racjonalnego uzasadnienia. Firmie Nintendo nie chciało się ponoć wkładać dodatkowej pracy w ewentualną animację ruchu ust swoich bohaterów, stąd ich wybór padł na mieszkańców Półwyspu Apenińskiego, którzy wówczas szczycili się pokaźnymi wąsiskami. Takie też wąsy zafundowali swoim zuchom, czyli braciom Mario i Luigi. Oczywiście takie tłumaczenie nie przemawia do wielu fanów gry, którzy wolą doszukiwać się tu przeróżnych podtekstów, przyrównując między innymi Mario do Stalina, który niczym człowiek pracy w czerwonym wdzianku propagował utopijny komunizm. Czego to ludzie nie wymyślą. :-)

Super Mario Bros. jako jedna z niewielu produkcji znalazła się w księdze Guinessa, gdzie figuruje jako najchętniej kupowana gra w historii. Jakby nie liczyć, do tej pory na świecie sprzedało się ponad 40 milionów egzemplarzy tej właśnie gry. Jej ogromna popularność przełożyła się również na wielki sukces konsoli NES oraz jej klonów.