Gry

Tetris

przeczytasz w 1 min.
 PEGI:
Ograniczenia wiekowe
Producent:Aleksiej Pażytnow
Wydawca:Spectrum Holobyte
Dystrybutor PL:brak
Gatunek:logiczna
Premiera:11 sierpnia 1987 r. (PC)
 


»Przejdź do listy wszystkich gier

 

 

 

 

Tetris to gra legenda. Wymyślona w 1984 roku przez niepozornego pracownika Centrum Komputerowego Moskiewskiej Akademii Nauk, Aleksieja Pażytnowa, logiczno-zręcznościowa układanka zachwyciła wszystkich niesamowitą prostotą i niewyczerpanymi wręcz pokładami grywalności. W kilka lat później świat dosłownie oszalał na punkcie „spadających klocków”, a kolejne firmy prześcigały się we wprowadzaniu na rynek swojej wersji tej gry. Jedną z nich było Nintendo, która właśnie Tetrisowi zawdzięcza swoją dominację na rynku konsol przenośnych. Ogromny sukces Gameboya to zasługa dołączanej do zestawu gry.

Jedyną osobą, która nic nie zyskała na gigantycznej popularności Tetrisa był niestety sam jego autor. Brak pomocy ze strony państwa i samozwańczy dysponenci praw autorskich do tejże gry doprowadzili co prawda do spopularyzowania pomysłu klockowej gry logicznej, ale jednocześnie na zawsze pozbawili Pażytnowa kontroli nad jego dziełem. Dziełem, które mimo ćwierćwiecza „na karku” nadal przyciąga ogromne rzesze graczy.

I choć nikt nie potrafi podać dokładnych wyników sprzedaży Tetrisa na świecie, ostrożne szacunki mówią o ponad 100 milionach egzemplarzy. I to wyłącznie w wersji przeznaczonej na komórki w okresie od 2005 r.! Resztę możemy sobie dopowiedzieć.