Dodatki Chrome. 10 najciekawszych rozszerzeń do przeglądarki
Przeglądarki WWW

Dodatki Chrome. 10 najciekawszych rozszerzeń do przeglądarki

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
10 komentarzy Dyskutuj z nami

Przedstawiamy najciekawsze dodatki do Google Chrome. To rozszerzenia, które zwiększają bezpieczeństwo internautów, poprawiają komfort użytkowania oraz sprawiają, że funkcjonalność przeglądarki jest wyraźnie poszerzona.

Przeglądarka Google Chrome jest obecnie najpopularniejsza – korzysta z niej ponad połowa internautów na świecie i trzech na czterech Polaków. Doceniają oni minimalizm tego programu, szybkość jego działania, dbałość o bezpieczeństwo, ale też fakt, że można go wzbogacić i ulepszyć za pomocą obszernego katalogu dodatków. Jakie są najlepsze rozszerzenia do Chrome’a?

Ilu ludzi, tyle mogłoby się pojawić odpowiedzi na tak zadane pytanie. Trzeba jednak podejść do tematu obiektywnie, co też postaraliśmy się zrobić. Wybraliśmy 10 dodatków, które są najbardziej funkcjonalne, dopracowane i godne uwagi – nie tylko naszym zdaniem, ale też setek tysięcy czy nawet milionów użytkowników z całego świata (którzy aktywnie korzystają z nich i je oceniają).

Podobne zestawienie opublikowaliśmy już wcześniej, ale od tego czasu minęły prawie dwa lata, więc najwyższa pora na odświeżenie rankingu – wszak producenci dodatków też nie stoją w miejscu. Wprowadziliśmy przy okazji podział na kategorie rozszerzeń, co powinno ułatwić odszukiwanie interesujących rozwiązań.

Najlepsze dodatki Chrome w 2018 roku

Kategoria – bezpieczeństwo

Na początek polecamy dwa rozszerzenia, które pozwalają lepiej dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie, a także skutecznie walczyć z wydawcami stosującymi inwazyjne reklamy.

Adblock Plus

Rozszerzenie Adblock Plus doskonale radzi sobie z blokowaniem wszelkiego rodzaju reklam, a jednocześnie zbiera bardzo dużo pozytywnych komentarzy za niskie zużycie pamięci RAM. Co bardzo ważne, dodatek ten zadowolić powinien zarówno użytkowników mniej zaawansowanych, jak i tych wymagających większej ilości funkcji i opcji, o których można dowolnie decydować.

Adblock Plus

Reklamy są podstawowym źródłem przychodów dla internetowych wydawców i zachęcamy do dodawania swoich ulubionych serwisów na tzw. białą listę (co naturalnie jest wykonywalne w Adblock Plus). 

Niestety nie wszyscy właściciele stron szanują użytkowników i stosują irytujące reklamy (automatycznie odtwarzające się filmy, banery przysłaniające treść czy wyskakujące okienka) – Adblock Plus pozwala pozbyć się tych „szkodników” z ekranu.

Ghostery

Rozszerzenie dla wszystkich dbających o swoje bezpieczeństwo i – przynajmniej w stopniu, w jakim jest to w sieci w ogóle możliwe – prywatność. 

Ghostery

Ghostery odpowiada za wykrywanie „niewidzialnych” normalnie elementów, których zadaniem jest śledzenie aktywności użytkownika (widżety portali społecznościowych, różnego rodzaju reklamy, znaczniki, itp.). Na większości stron internetowych aż roi się od tego typu elementów i w tym miejscu dochodzimy do kolejnych możliwości omawianego rozszerzenia… 

Ghostery umożliwia bowiem zgłębienie wiedzy o odszukanych znaleziskach i firmach za nie odpowiedzialnych, a także blokowanie niepożądanych treści. Możliwości Ghostery to jedno, ale wiele ciepłych słów pojawia się w jego kontekście także za bardzo przejrzysty interfejs.

 

Kategoria – multimedia

Teraz zajmijmy się multimediami, na czele z najpopularniejszą internetową platformą tego typu, a więc serwisem YouTube.

Magic Actions for YouTube

ouTube daje dostęp do największej bazy materiałów wideo w Internecie, ale choć trudno nie docenić katalogu, samo wykonanie strony nie musi użytkownikom przypadać do gustu. W odpowiedzi na ten problem powstało rozszerzenie Magic Actions for YouTube.

Magic Actions for YouTube

Ten dodatek jest lekki, a zarazem bardzo funkcjonalny. Pozwala w prosty sposób ustalić domyślną rozdzielczość odtwarzanych filmów, korzystać z „trybu kinowego”, szybko przełączać się pomiędzy trybem dziennym i nocnym, blokować reklamy i wiele, wiele więcej.

Gdy chce się korzystać z YouTube’a w komfortowych warunkach i czerpać maksimum przyjemności z oglądania filmów, to rozszerzenie Magic Actions jest właściwie obowiązkowe. 

Turn Off The Lights

Turn Off The Lights jest z kolei bardzo niewielkim rozszerzeniem, ale także bardzo praktycznym. Jego funkcjonalność polega na przyciemnianiu całej strony w taki sposób, by na pierwszym planie pozostawał odtwarzany film 

Turn Off The Lights

Dodatek został również wyposażony w szereg funkcji dodatkowych, które pozwalają skonfigurować ustawienia odtwarzania oraz na przykład wprowadzić ciekawy efekt poświaty, przypominający nieco Ambilight (choć, naturalnie, nie tak spektakularny).

 

Kategoria – efektywność

Google Chrome to przeglądarka, która pod wieloma względami cechuje się minimalizmem. Taka filozofia sprzyja efektywności. Z rozszerzeniami można zadbać o ten aspekt nawet lepiej.

Mercury Reader

Czasem zdarza się, że najbardziej wartościowy tekst znajduje się na najgorzej zaprojektowanej stronie w Internecie. A czasem też oczy są już tak zmęczone, że tylko zwykły tekst na jasnym tle jest przyswajalny. W jednej i drugiej sytuacji olbrzymią pomocą może okazać się Mercury Reader.

Wystarczy jedno kliknięcie, by z ekranu zniknęły wszystkie elementy rozpraszające uwagę, a pozostał czysty (i czytelny) tekst. Żadnych reklam między akapitami, żadnych dziwnych ramek z proponowanymi treściami – sam tekst.

Mercury Reader

Co warte podkreślenia, Mercury Reader umożliwia dostosowanie tego, jak wygląda strona z tekstem – można wybrać wielkość tekstu i typografię oraz szybko przełączać się pomiędzy trybem dziennym i nocnym. Dzięki temu można więc stworzyć sobie optymalne warunki do czytania.

OneTab

Duże zużycie pamięci RAM to koronny argument przeciwników Google Chrome, ale także coś, co dość często daje się we znaki zwolennikom tej przeglądarki. OneTab jest w stanie znacząco ten problem zmniejszyć – wedle twórców aż o 95%. 

OneTab

Dzięki rozszerzeniu mamy możliwość zamknięcia, a właściwie „uśpienia” wszystkich otwartych kart. One Tab wyświetla w zamian tylko jedną kartę, w której przejrzeć możemy listę zamkniętych przez niego stron. W dowolnym momencie można je później przywrócić – pojedynczo lub grupowo. Mała rzecz, a jakże praktyczna!

 

Kategoria – pozostałe

Mamy jeszcze cztery rozszerzenia, które nie zmieściły się w żadnej z dotychczasowych kategorii, ale zdecydowanie są warte instalacji. Co to takiego?

Save to Pocket

Na początek ciekawe rozszerzenie Save to Pocket, które pozwala zapisywać artykuły, filmy i inne treści do późniejszego przeczytania lub obejrzenia. Od tego są przecież zakładki, powiecie? Może i tak, ale funkcjonalność tego dodatku jest większa.

Save to Pocket

To rozszerzenie powinno mianowicie spodobać się użytkownikom, korzystającym z Internetu na wielu różnych urządzeniach. Artykuły i filmy są bowiem zapisywane w profilu Pocket, do którego dostęp można uzyskać na komputerze, tablecie czy też smartfonie. 

Save to Pocket umożliwia więc proste przesyłanie „zakładek” z urządzenia na urządzenie – bez linków, e-maili czy ręcznego przepisywania adresów.

Awesome Screenshot

Awesome Screenshot to bardzo praktyczny dodatek, który ułatwia tworzenie zrzutów ekranu z poziomu przeglądarki internetowej (i nie tylko).

Rozszerzenie umożliwia robienie screenów całego widocznego ekranu, całej strony albo też jej wybranego fragmentu. Pozwala również na dokonanie prostej edycji (zamazanie wrażliwych danych, podkreślenie czy dodanie tekstu), a następnie na zapisanie pliku na dysku lub w chmurze albo skopiowanie do schowka.

Awesome Screenshot

Dodatek Awesome Screenshot w wersji darmowej pozwala także na nagrywanie 30-sekundowych materiałów wideo prezentujących akcje wykonywane na ekranie.

LastPass: Free Password Manager

Baza 7 milionów użytkowników czyni z LastPass: Free Password Manager jedno z najpopularniejszych rozszerzeń dostępnych na Google Chrome. Ta liczba nie wzięła się jednak znikąd, bo jest to też jeden z najlepszych dodatków.

LastPass to nic innego jak menedżer haseł – pozwala więc zapisać wszystkie hasła w jednym miejscu, by następnie móc bezproblemowo logować się na różnorakich platformach internetowych (i to praktycznie na dowolnym urządzeniu).

LastPass: Free Password Manager

To rozszerzenie to także godny polecenia generator haseł, miejsce do zapisywania i udostępniania notatek oraz narzędzie do automatycznego uzupełniania formularzy. To dobre rozwiązanie dla osób, których priorytetem jest bezpieczeństwo, ale nie kosztem wygody.

Momentum

Na koniec zostawiliśmy rozszerzenie, które nie jest może szczególnie funkcjonalne (choć swoje potrafi), ale za to sprawia, ze Google Chrome wygląda jeszcze lepiej. 

Momentum – bo tak nazywa się ten dodatek – zamienia domyślny widok nowej karty na nowoczesny, z ładnym tłem, dużym zegarem pośrodku i motywacyjnym cytatem. Ale to nie wszystko, bo stronę można spersonalizować.

Momentum

Rozszerzenie może na przykład wyświetlać aktualną pogodę dla danej lokalizacji, listę rzeczy do zrobienia, przypominać o kluczowym celu na dany dzień i tak dalej, i tak dalej… 

Znaleźliście wśród tych rozszerzeń coś dla siebie? A może już od dawna z nich korzystacie? Dajcie znać w komentarzach, dzieląc się też przy okazji swoimi ulubionymi dodatkami do Google Chrome!

Komentarze

10
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Idiotycznie wybrane rozszerzenia, większość zupełnie nieprzydatna. A mogliście wybrać naprawdę coś wartościowego.

  uBlock jest wyraźnie lepszy od Adblocków.


  Brakuje:

  Disable HTML5 Autoplay - PODSTAWA! Brak tego rozszerzenia automatycznie określa jakość tego zestawienia...


  Ciekawe:

  Video Downloader professional - pozwala ściągać Video ze strony, np. całe filmy z CDA itp.

  Eliminator Slajdów - dzięki niemu w galeriach internetowych (np. Onet itp.) nie musimy klikać na strzałki, aby przeglądać kolejne zdjęcia i przeładowywać stronę, a wszystkie ładują się na jednej pionowo.

  Touch VPN - świetny i darmowy, bez limitów, klient VPN.
 • avatar
  speed dial 2 - przydatne rozszerzenie do chroma, na nowej karcie przyklejasz swoje ulubione strony

  zamiast adblock plus lepszy jest uBlock Origin, = łapie więcej reklam, prostszy, i mniej zasobów zjada
 • avatar
  Tak jak Vendeur wspominał,
  uBlock zamist Adblock, ale to warto podkreślić, w wersji Origin.
  Słuchajcie go, bo znam, i dobrze prawi.

  Do tego zamiast Save to Pocket, lepszy imho w swoim założeniu, i wygodniejszy The Great Suspender.

  Od siebie polecę:
  Typio Form Recovery. Czasem jak ktoś błąd załapie przy pisaniu dużego tekstu, to dodatek przywróci pisany tekst w danym polu.
  I do tłumaczeń w formie dymków po kliknięciu na wyraz:
  https://chrome.google.com/webstore/detail/transover/aggiiclaiamajehmlfpkjmlbadmkledi
 • avatar
  W życiu nie widziałem gorszej przeglądarki, ta przeglądarka to jeden wielki szpieg, raz zalogowałem się na inny komputer wszystkie hasła zostały na tym komputerze porażka
  -2
 • avatar
  Ja jeszcze polecę nano defender. blokowanie reklam dla niektórych stron z serialami.
 • avatar
  Ze swojej strony polecam:

  Windows Defender Browser Extension - ochrona przeciw-phishingowa, prowadzi w rankingach.

  HTTPS Everywhere - zmusza strony do korzystania z bezpiecznego, zakryptowanego protokołu.
  ,