Projektory

Projektor NEC PE455UL - praktyczne wykorzystanie, opinia i werdykt

przeczytasz w 4 min.

Jak już napisałem wcześniej, możliwości regulacji położenia obrazu są spore. Cała regulacja odbywa się szybko, choć szkoda że w menu nie mamy dokładniejszych informacji o tym co aktualnie jest ustawione. Możemy jedynie zresetować ustawienia, by przywrócić je do domyślnych wartości.

Projektor startuje niemal natychmiastowo, ale z zauważalną zwłoką. Jednak od razu uzyskujemy prawidłowe parametry pracy. Wyłączanie odbywa się bez zwłoki. Ze względu na stosunkowo niewielki stopień nagrzewania się projektora nie musimy przejmować się tym tematem, a jeśli zdecydujemy się go transportować możliwe jest to od razu po wyłączeniu.

Menu użytkownika

Menu użytkownika jest intuicyjne (z wyjątkiem pozycji Opcje) i dość rozbudowane jak na urządzenie biznesowe. Nie znajdziemy tu jak już wiecie ustawień typowych dla kina domowego, ale wciąż mamy możliwość dokładnej regulacji każdej z barw, a także wpływania na poziom czerni i dynamikę obrazu.

Jasność

Testowany NEC sprawił bardzo dobre wrażenie idealnym odzwierciedleniem parametrów ze specyfikacji w codziennym użytkowaniu. Maksymalną jasność zmierzyłem dla trybu Wysoka jasność i jest to 4500 lumenów. Włącznie trybu ECO dla oka czyni obraz nieznacznie ciemniejszym, ale miernika nie da się oszukać i wskazał już tylko 2700 lumenów. Wciąż bardzo dobrze.

Test koloru potwiedził, że jasność bieli jak i w kolorze jest identyczna. Jednak nie zawsze będziemy korzystać z trybu WYSOKA JASNOSC. Zależnie od wyświetlanych treści mamy jeszcze:

 • PREZENTACJA - około 82% maksymalnej jasności
 • WIDEO – około 76% maksymalnej jasności
 • KINO - około 65% maksymalnej jasności
 • GRAFIKA - około 76% maksymalnej jasności
 • SRGB - około 65% maksymalnej jasności
 • DICOM - około 70% maksymalnej jasności

Jak widać nie jest to już szczytowe 4500 lumenów, ale też każdy z tych trybów jest dostosowany do okoliczności i sposobu konsumpcji obrazu. Dlatego tryb KINO i SRGB mają jasność około 3000 lumenów, bo to w zupełności wystarczy. Tryb PREZENTACJA to z kolei około 3700 lumenów, bo tu potrzebny jest kompromis pomiędzy jasnością, a dobrym odwzorowaniem kolorów.

Tryb WYSOKA JASNOSC jak w każdym projektorze tego typu przekładmuje kolory, w tym przypadku nadając im fioletowo-zieloną dominantę. Błąd jest zauważalny, ale wciąż na tyle niewielki, by móc korzystać z maksymalnej jasności bez obaw.

Czytelność i ostrość

Projektory NEC bardzo dobrze radzą sobie z wyświetlaniem ostrego obrazu. W tym przypadku jest tak samo. Projektor z dobrym ekranem może sprawdzić się świetnie jako duży monitor na którym przeglądać będziemy nie tylko teksty, ale tez wzbogacone o elementy graficzne artykuły. Jednocześnie prezentacje, filmy jak i zdjęcia nie wyglądają na zbyt wyostrzone, a wręcz przeciwnie - mają w sobie odrobinę przyjemnej w odbiorze miękkości.

NEC PE455UL biuro

Obraz cechuje wysoka czytelność i brak jakichkolwiek śladów granic pomiędzy pikselami, a wady optyki maja tu niewielkie znaczenie. Wpływa to pozytywnie na odbiór wszelkiego typu treści.

Kolory

NEC PE455UL po wyjęciu z pudełka nie będzie urządzeniem o wzorcowym odwzorowaniu barw (kluczowym przy pokazach projektów), ale to co dostaniemy zadowoli znakomitą większość użytkowników. Również tych, którzy zdecydują się na użycie projektora jako urządzenia multimedialnego. Odstępstwa w kolorach, najbardziej dostrzegalne będą w domenie zółto-pomarańczowej w przypadku monochromatycznych lub duochromatycznych obrazów. Mimo to spójność odwzorowania barw należy ocenić pozytywnie.

Plusem jest też użyteczność wszystkich trybów wyświetlania obrazu, żaden z nich nie daje wad, które by dyskwalifikowały użycie projektora.

W menu dostępne opcje regulacji stopnia natężenia i rozświetlenia czerni, dzięki czemu projektor poradzi sobie z różnymi treściami i dostosuje się do oczekiwań użytkownika. Na przykład tryb Czarne detale poprawia czernie, a jednocześnie nie tracimy wiele ze szczegółów zawartych w ciemnych partiach obrazu. Reakcja na sygnał może być jednak różna, dlatego dobrze, że w każdym z trybów wyświetlania możemy zmienić ustawienia dynamiki i poziomu czerni. Dzięki temu nie będziemy skazani na smoliste cienie (przydatne przy wideo), albo wręcz przeciwnie, dostaniemy takie gdy prezentacja ma niewiele kolorów.

Jak pokazały pomiary maksymalną jasność uzyskamy w trybie Wysoka jasność. Najprecyzyjniej kolory wypadną w trybie SRGB, a wideo w trybie Kino. Tryb wideo przyda się w sytuacji gdy mamy jaśniejsze otoczenie - podbija biele.

Współpraca z multimediami

Miałem nadzieję, że projektor wyposażono w funkcjonalny odtwarzacz treści z nośników USB. Okazuje się jednak, że mamy wsparcie tylko dla JPEG oraz PNG. Czasem może to wystarczyć, ale coraz częściej okaże się, że po podłączeniu pendrive projektor wyświetli pustą jego zawartość, gdyż nie będzie w stanie rozpoznać danych. Powód jest prosty - nośnik musi być sformatowany jako FAT16 lub FAT32.

NEC PE455UL - czy warto kupić, opinia

Testowany projektor to najsłabiej świecący z projektorów instalacyjnych w ofercie NECa. Mimo to jasność 4500 lumenów czyni z niego interesującą propozycję dla mniejszych instytucji, które stawiają na wysoką jakość obrazu z laserowego projektora. Cena jest oczywiście solidna podobnie jak jakość wykonania projektora i wynosi około 15 tysięcy złotych.

NEC PE455UL widok bok

To kwota, w której domowy użytkownik kupi już projektor 4K, ale moje odniesienia do potencjalnego domowego zastosowania NECa PE455UL mają na celu nie tyle zachęcić konsumenta, co pokazać że w instalacyjnym urządzeniu dla biura czy szkoły nie musimy iść na żadne kompromisy. Projektor sprawdzi się zarówno przy prezentacjach, wykładach jak i podczas odtwarzania multimediów, których w zastosowaniach firmowych wciąż przybywa. Ogromną zaletą jest cicha praca i znikome koszty eksploatacji poza nakładem na zakup urządzenia. Nie musimy tu instalować, ani wymieniać, żadnych filtrów, a źródło światła zapewnia wysoki poziom przez cały deklarowany czas przydatności. Poza tym, wspomniane 20 tys. godzin to tylko założenie, projektor prawdopodobnie spełni swoje zadanie nawet po upływie tego czasu.

Dlatego odpowiedź na pytanie czy warto kupić dotyczy użytkownika biznesowo-edukacyjnego. I takiemu użytkownikowi NECa PE455UL polecam.

NEC PE455UL - plusy i minusy

 • bardzo dobra jakość wykonania
 • bardzo cicha praca
 • trwałe laserowo-fosforowe źródło światła
 • dobre kolory
 • ostry i czytelny obraz WUXGA
 • akceptuje sygnał 4K
 • może pracować w dowolnej pozycji
 • sprawdzi się w szeroki spektrum zastosowań
 • jasność zgodna ze specyfikacją (4500 lumenów)
 • przesuwne osie optyczne, korekta trapezu i zniekształceń w narożnikach
 • praktycznie nie wymaga nakładów na eksploatację
   
 • ograniczone możliwości wbudowanego odtwarzacza multimediów
 • nóżki regulacyjne tylko z przodu
 • jak to projektor instalacyjny, swoje kosztuje

90%

Dobry Produkt

Warto zobaczyć również:

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bywalec2
  0
  Cena zaporowa. Jedynie dla firm.
  • avatar
   Ruter19
   0
   Żeby projektory były cichsze to juz dawno bym miał jeden nad głową ....a tak to suszarki