Obudowy

NZXT Zero 2

przeczytasz w 2 min.

Nasz test obudów rozpoczynamy dość mocnym uderzeniem, czyli modelem Zero 2 firmy NZXT. Jest to duża obudowa o nowoczesnym wzornictwie, przeznaczona dla entuzjastów. Można mieć tylko nadzieję, że zostanie to potwierdzone jakością i funkcjonalnością stojącymi na wysokim poziomie. Sam szkielet obudowy wykonany jest ze stali, jednak dla zaoszczędzenia masy część paneli wykonano z dobrej jakości aluminium. Konstrukcja może pomieścić płyty główne w formacie: ATX, Flex ATX, Mini ATX oraz Micro ATX.

Przednia część obudowy jest z czarnego plastiku, częściowo matowego a częściowo błyszczącego, co daje przyjemny dla oka efekt. U dołu znajduje się gustownie ukształtowana i wyprofilowana kratka, podświetlana dodatkowo niebieskim światłem pochodzącym z LED-ów. Za kratką znajduje się jeden 120-milimetrowy wentylator zasysający chłodne powietrze do wnętrza. Dwa kolejne wentylatory 120 mm znajdują się z tyłu i służą do wysysania ogrzanego już powietrza. Cztery miejsca na dodatkowe (brak w zestawie) wiatraki o średnicy 120 mm znajdują się na lewej bocznej ściance, a jedno 80-milimetrowe miejsce przewidziane jest także na górze obudowy. Na spodzie wycięty jest pokryty drobną siateczką otwór wentylacyjny. Dolna ścianka wyposażona jest w solidne, stabilne „nóżki” z dość miękkiej antypoślizgowej gumy.

Przednie drzwi chroniące ściankę z pięcioma miejscami na napędy 5,25 cala i dwoma 3,5 cala zawierają wbudowaną diodę sygnalizacyjną LED. Otwierają się one z lekkim oporem w prawą stronę. W ich zamykaniu pomagają dwie pary magnesów, które domykają drzwi gdy te znajdują się w odległości 3-4 cm od pozycji całkowicie zamkniętej. Kwestią dość dyskusyjną jest jednak jakość plastiku użytego na przednim panelu. Jest on dość cienki i sprawia wrażenie, że pęknie lub odłamie się przy pierwszym szarpnięciu czy uderzeniu.

Pełna specyfikacja

INFORMACJE OGÓLNE 
Wymiary Sz/Gł/Wy [mm]210,5x536x532
SzkieletStal
BokiAluminium
Panel przedniPlastik
Zatoki 5,25”5
Zatoki 3,5”2
Gniazda na twarde dyski 3,5”6
Ciężar [kg]10,2
GNIAZDA NA WENTYLATORY 
Przód (ilość/rozmiar [mm])
1/120
Tył (ilość/rozmiar [mm])
2/120
Góra (ilość/rozmiar [mm])
1/80
Dół (ilość/rozmiar [mm])
0
Lewy bok (ilość/rozmiar [mm])
4/120
Prawy bok (ilość/rozmiar [mm])
0
WYPROWADZONE ZŁĄCZA 
USB2
eSATA1
FireWire
0
Słuchawki1
Mikrofon1
Miejsce wyprowadzonych złączyPanel górny
DODATKOWE WYPOSAŻENIE 
Zatrzaskowy montaż napędówTak
Zatrzaskowy montaż dysków
Tak
Zatrzaskowy montaż kart rozszerzeńNie
Dyski umiejscowione w poprzek obudowyTak
Ruszty dysków wyciąganeTak
Chłodzenie twardych dyskówNie
Zamykany panel bocznyNie
Zdejmowany przedni panelTak
WYPOSAŻENIE
 
Wentylatory 80 x 80 mm0
Wentylatory 92 x 92 mm0
Wentylatory 120 x 120 mm3
Wentylatory powyżej 120 x 120 mm0
Panel sterującyNie
Wyświetlacz LED/LCDNIe
Czytnik kart pamięciNie
Czujniki temperaturyNie
Regulacja wentylatorów na zewnątrz obudowyNie
Filtry antykurzoweNie
Mata wyciszającaNie
Wyjścia do węży chłodzenia ciecząNie

 

Przycisk służący do włączania komputera umieszczony jest za przednimi drzwiczkami, natomiast podłużny czarny „reset” mieści się na zewnątrz, w przedniej dolnej części obudowy. Boczne lewe drzwi zamykane są śrubkami mającymi duże, wygodne plastikowe uchwyty. Znajdujące się za nimi rusztowanie mieści 6 dysków twardych, które podobnie jak napędy 5,25” są  montowane za pomocą załączonych przez producenta plastikowych „szyn” wyraźnie przyspieszających montaż.

Zewnętrzny panel do podłączenia peryferiów i akcesoriów umieszczono na górnej ściance. Zawiera on dwa porty USB, dwa porty audio (wejście i wyjście) oraz jeden port eSATA.

Całość waży ponad 10 kg, ale trzeba zaznaczyć, że funkcjonalność i dołączone akcesoria w pełni usprawiedliwiają ten ciężar.

  

 NZXT Zero 2
 plusy:
nowoczesny design
przyzwoita funkcjonalność
kilka załączonych dużych wentylatorów
wysoka jakość części metalowych
antypoślizgowe gumowe „nóżki”
duże gabaryty poprawiające cyrkulację powietrza wewnątrz
 minusy:
niska jakość części plastikowych
duża waga
wysoka cena
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 500 zł