Obudowy

Chieftec CH-08B-B

przeczytasz w 2 min.

Firma Chieftec znana jest z produkcji dobrych jakościowo i funkcjonalnych, ale dość drogich obudów. Zobaczmy czy skierowany do graczy model CH-08B-B potwierdzi ten stereotyp.

Konstrukcja tej obudowy składa się z cienkiej stali SECC oraz czarnego matowego plastiku. Jeśli chodzi o wygląd, to jest on dość dyskusyjny, bo pomimo że sprawia wrażenie w miarę nowoczesnego, to w porównaniu do poprzedników w tym teście jest raczej nudny.

Panel przedni ma cztery zatoki formatu 5,25 cala, w tym jedną z przejściówką na 3,5 cala. Poniżej nich znajdują się szczeliny wentylacyjne (plastik), za którymi dostrzec można jedyny standardowo dołączany do zestawu wentylator 120 milimetrów. Poza nim znajdziemy pięć świecących pustkami miejsc montażowych pod wentylatorki: dwa 120 mm na górnej ściance, dwa 92 mm na lewym boku i jeden 120 mm z tyłu obudowy.

Producent teoretycznie przewidział możliwość zastosowania instalacji chłodzenia wodnego wewnątrz (zamieszczając otwory przeznaczone dla węży z płynem), ale tak naprawdę może to być bardzo trudne, bo jak wiadomo taka instalacja wymaga sporo dostępnej przestrzeni. W tej obudowie przestrzeni jest wystarczająco dużo dla klasycznego chłodzenia, ale założenie chłodnicy wodnej i rozmieszczenie dodatkowych przewodów może się okazać trudnym zadaniem. Chłodnica musiałaby być umieszczona na zewnątrz obudowy.

W przypadku instalowania napędów optycznych sam system mocowania jest bardzo przyjemny i prosty - działa na zasadzie zatrzasku. Problem sprawić może wyjęcie zaślepek zatok 5,25 cala wykonanych z metalowej siatki. Trzeba przy tym przyłożyć sporo siły, a przy okazji można narazić się na pokaleczenie rąk. Miejsca na pamięć masową są za to wykonane z należytą starannością. Urządzenia wsuwane są na plastikowych płozach, szybko i bez przeszkód. W miejscu jednego z dysków standardowo wsunięty jest mały plastikowy pojemnik na śrubki, wraz z kompletem tychże śrubek. Karty rozszerzeń przykręcamy śrubokrętem.

Pełna specyfikacja

INFORMACJE OGÓLNE 
Wymiary Sz/Gł/Wy [mm]205x540x477
SzkieletStal
BokiStal
Panel przedniStal i plastik
Zatoki 5,25”4
Zatoki 3,5”1 (przejściówka)
Gniazda na twarde dyski 3,5”5
Ciężar [kg]13,5
GNIAZDA NA WENTYLATORY 
Przód (ilość/rozmiar [mm])
1/120
Tył (ilość/rozmiar [mm])
1/120
Góra (ilość/rozmiar [mm])
2/120
Dół (ilość / rozmiar [mm])
0
Lewy bok (ilość/rozmiar [mm])
2/90
Prawy bok (ilość/rozmiar [mm])0
WYPROWADZONE ZŁĄCZA 
USB2
eSATA1
FireWire
0
Słuchawki1
Mikrofon1
Miejsce wyprowadzonych złączyPanel przedni
DODATKOWE WYPOSAŻENIE 
Zatrzaskowy montaż napędówTak
Zatrzaskowy montaż dysków
Tak
Zatrzaskowy montaż kart rozszerzeńNie
Dyski umiejscowione w poprzek obudowyTak
Ruszty dysków wyciąganeTak
Chłodzenie twardych dyskówTak
Zamykany panel bocznyTak
Zdejmowany przedni panelTak
WYPOSAŻENIE
 
Wentylatory 80 x 80 mm0
Wentylatory 92 x 92 mm0
Wentylatory 120 x 120 mm1
Wentylatory powyżej 120 x 120 mm0
Panel sterującyNie
Wyświetlacz LED/LCDNie
Czytnik kart pamięciNie
Czujniki temperaturyNie
Regulacja wentylatorów na zewnątrz obudowyNie
Filtry antykurzoweNie
Mata wyciszającaNie
Wyjścia do węży chłodzenia ciecząTak

 

Na pochwałę zasługuje fakt, że lewy boczny panel jest zamykany na klucz. Jest to dość słabe zabezpieczenie, bo większość kluczy danego producenta jest taka sama, ale zawsze to lepsze niż nic. Oprócz tego można te drzwi także standardowo przykręcić.

Na górze przedniego panelu znajdziemy dwa porty USB, jeden eSATA oraz wejście i wyjście audio. Spód konstrukcji chronią cztery odkręcane „nóżki”. Są one pokryte wytrzymałą antypoślizgową pianką.

Obudowa zapewnia wystarczająco dobrą funkcjonalność dla większości osób, ale brakuje jej standardowego wyposażenia, zwłaszcza że cena nie należy do niskich. Pomieści ona duże wydajne karty graficzne (maksymalnie 12 cali długości) i płyty główne formatu ATX, Mini ATX i Extended ATX. Ogólna jakość jest dobra, ale w tym teście nie wybija się ona niczym ponadprzeciętnym.

 

 Chieftec CH-08B-B
 plusy:
przyzwoita funkcjonalność
dobra jakość większości części metalowych
 minusy:
zbyt wysoka cena w porównaniu do wyposażenia i jakości
duża waga
kiepska jakość części plastikowych
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 420 zł