Obudowy

CoolerMaster Dominator CM 692 II Advanced

Oto kolejna propozycja firmy CoolerMaster. Producent przyzwyczaił już nas do wysokiej jakości, rozbudowanej funkcjonalności i ciekawych rozwiązań, ale czy tym razem będzie podobnie?

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy tutaj również do czynienia z produktem skierowanym do fanów „tuningu komputerowego”. Nie jest z całą pewnością tak zaawansowany jak model Cosmos 1000, ale też nie jest taki drogi. Może pomieścić płyty główne formatu ATX, Micro ATX i Mini ATX.

Konstrukcja składa się w większości ze stali. Przedni panel wykonany jest praktycznie w całości z metalowej siatki, a częściowo (po bokach) także z plastiku. Ma to swoje zalety i wady. Do zalet należy zmniejszenie wagi, gdyż z siatki tej wykonane są również zaślepki czterech zatok formatu 5,25 oraz cała dolna część panelu, zza której prześwieca na niebiesko duży wentylator 140 mm. Wadą jest to, że siatka ma na tyle duże „oczka”, że nie stanowią one bariery dla dźwięku. Trudno tu mówić o jakimkolwiek wyciszeniu.

Efekt ten potęguje bardzo”dziurawa” podłoga obudowy, która ma miejsca montażowe dla dwóch (opcjonalnych)  wentylatorów 120 mm oraz dużą kratkę wentylacyjną dla zasilacza. U góry z kolei ponad połowa powierzchni pokryta jest przetłoczoną siateczką. Pod nią znajdują się dwa miejsca na wentylatory o wielkości 140mm, jednak w zestawie jest tylko jeden.

Ciekawym miejscem, w którym przewidziano możliwość zastosowania wentylatora, jest prawy bok obudowy. Jeden wiatraczek 80 mm można umieścić dokładnie pod gniazdem procesora głównego - w ten sposób jednostka centralna może być chłodzona z obu stron. W lewym panelu są dwa miejsca montażowe na wentylatory 120 lub 140 mm.

Ciekawą wizualnie rzeczą jest to, że obudowa pomalowana jest w całości na czarno (oprócz kilku małych elementów zewnętrznych). Nawet w środku producent nie chciał zaoszczędzić na farbie. Wygląda to bardzo dobrze. Farba jest matowa i jeśli właściciel zdecydowałby się na wymianę pozostałych wiatraczków na świecące (np. na niebiesko) daje to razem bardzo atrakcyjny efekt.

Jak już zostało wspomniane, producent przewiduje zamocowanie zasilacza na spodzie obudowy, górna część tylnego panelu wyposażona została więc w otwory doprowadzające i odprowadzające płyn chłodzący w przypadku zastosowania instalacji wodnej. Rusztowanie na górze konstrukcji - jak to zwykle bywa w takich obudowach - pozwala na podpięcie chłodnicy.

Tak wiele otworów wentylacyjnych i cyrkulacyjnych oczywiście sprawia, że przepływ powietrza w obudowie jest dość intensywny, czyli potencjalny użytkownik nie powinien się martwić o to, że „ugotuje” komponenty swojego komputera grając w środku lata godzinami w ulubione gry.

Jeśli chodzi o to, jak wygląda kwestia mocowania napędów, to można napisać krótko: dobrze. Dyski instalowane są w wysuwanych plastikowych tackach mogących nie tylko pomieścić dyski 3,5", ale także urządzenia w formacie 2,5 oraz 1,8 cala. Napędy optyczne montuje się łatwo (metodą zatrzaskową), ale kłopot może sprawić wyjęcie zaślepek wykonanych z metalowej siatki. Mają one kilka wystających ostrych elementów, które mogą poranić palce. Samo wysunięcie zaślepki jest również kłopotliwe i wymaga przyłożenia znacznej siły. Karty rozszerzeń mocowane są śrubkami - ręcznie lub śrubokrętem.

Pełna specyfikacja

INFORMACJE OGÓLNE  
Wymiary Sz/Gł/Wy [mm] 214,5x528,8x511,8
Szkielet Stal
Boki Stal
Panel przedni Stal i plastik
Zatoki 5,25” 4
Zatoki 3,5” 1 (przejściówka)
Gniazda na twarde dyski 3,5” 6
Ciężar [kg] 9,6
GNIAZDA NA WENTYLATORY  
Przód (ilość/rozmiar [mm]) 1/140
Tył (ilość/rozmiar [mm])
1/120
Góra (ilość/rozmiar [mm])
2/140
Dół (ilość / rozmiar [mm]) 2/120
Lewy bok (ilość/rozmiar [mm])
2/140
Prawy bok (ilość/rozmiar [mm]) 1/80
WYPROWADZONE ZŁĄCZA  
USB 2
eSATA 1
FireWire
0
Słuchawki 1
Mikrofon 1
Miejsce wyprowadzonych złączy Panel górny
DODATKOWE WYPOSAŻENIE  
Zatrzaskowy montaż napędów Tak
Zatrzaskowy montaż dysków
Tak
Zatrzaskowy montaż kart rozszerzeń Nie
Dyski umiejscowione w poprzek obudowy Tak
Ruszty dysków wyciągane Tak
Chłodzenie twardych dysków Tak
Zamykany panel boczny Nie
Zdejmowany przedni panel Tak
WYPOSAŻENIE
 
Wentylatory 80 x 80 mm 0
Wentylatory 92 x 92 mm 0
Wentylatory 120 x 120 mm 1
Wentylatory powyżej 120 x 120 mm 2
Panel sterujący Nie
Wyświetlacz LED/LCD Nie
Czytnik kart pamięci Nie
Czujniki temperatury Nie
Regulacja wentylatorów na zewnątrz obudowy Nie
Filtry antykurzowe Nie
Mata wyciszająca Nie
Wyjścia do węży chłodzenia cieczą Tak

 

Ciekawą rzecz odnajdziemy u góry obudowy. Jest tam coś, co producent nazywa X-dock, a w praktyce jest zabezpieczoną plastikową klapką stacją dokującą do dysków SDD i HDD z interfejsem SATA. Przed nią widoczny jest standardowy panel z dwoma portami USB, jednym eSATA, wejściem i wyjściem audio oraz trzema przyciskami: włącznikiem zasilania, resetem i przyciskiem włączającym wentylator z podświetleniem. Nie zabrakło oczywiście dwóch diód LED sygnalizujących zasilanie i pracę dysku.

Spód obudowy wyposażony jest w bardzo dobre antypoślizgowe gumowe nóżki. Dodatkowo do zestawu dołączone jest opakowanie ze śrubkami, przejściówką z formatu 5,25 na 3,5 cala oraz solidną metalową ramką stabilizującą kartę graficzną.

Obudowa jest dobrą propozycją dla osób niemających na tyle dużo gotówki, aby kupić model Cosmos 1000, ale chcących używać bardzo funkcjonalnej konstrukcji ze sporymi możliwościami rozbudowy.

 

  CoolerMaster Dominator CM 692 II Advanced
  plusy:
nowoczesny wygląd
przyzwoita funkcjonalność
kilka załączonych dużych wentylatorów
dobra jakość części metalowych
wiele otworów poprawiających cyrkulację powietrza wewnątrz
  minusy:
duża waga
nie tłumi dobrze hałasu
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 300 zł