Obudowy

CoolerMaster Dominator CM 692 II Advanced

przeczytasz w 2 min.

Oto kolejna propozycja firmy CoolerMaster. Producent przyzwyczaił już nas do wysokiej jakości, rozbudowanej funkcjonalności i ciekawych rozwiązań, ale czy tym razem będzie podobnie?

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy tutaj również do czynienia z produktem skierowanym do fanów „tuningu komputerowego”. Nie jest z całą pewnością tak zaawansowany jak model Cosmos 1000, ale też nie jest taki drogi. Może pomieścić płyty główne formatu ATX, Micro ATX i Mini ATX.

Konstrukcja składa się w większości ze stali. Przedni panel wykonany jest praktycznie w całości z metalowej siatki, a częściowo (po bokach) także z plastiku. Ma to swoje zalety i wady. Do zalet należy zmniejszenie wagi, gdyż z siatki tej wykonane są również zaślepki czterech zatok formatu 5,25 oraz cała dolna część panelu, zza której prześwieca na niebiesko duży wentylator 140 mm. Wadą jest to, że siatka ma na tyle duże „oczka”, że nie stanowią one bariery dla dźwięku. Trudno tu mówić o jakimkolwiek wyciszeniu.

Efekt ten potęguje bardzo”dziurawa” podłoga obudowy, która ma miejsca montażowe dla dwóch (opcjonalnych)  wentylatorów 120 mm oraz dużą kratkę wentylacyjną dla zasilacza. U góry z kolei ponad połowa powierzchni pokryta jest przetłoczoną siateczką. Pod nią znajdują się dwa miejsca na wentylatory o wielkości 140mm, jednak w zestawie jest tylko jeden.

Ciekawym miejscem, w którym przewidziano możliwość zastosowania wentylatora, jest prawy bok obudowy. Jeden wiatraczek 80 mm można umieścić dokładnie pod gniazdem procesora głównego - w ten sposób jednostka centralna może być chłodzona z obu stron. W lewym panelu są dwa miejsca montażowe na wentylatory 120 lub 140 mm.

Ciekawą wizualnie rzeczą jest to, że obudowa pomalowana jest w całości na czarno (oprócz kilku małych elementów zewnętrznych). Nawet w środku producent nie chciał zaoszczędzić na farbie. Wygląda to bardzo dobrze. Farba jest matowa i jeśli właściciel zdecydowałby się na wymianę pozostałych wiatraczków na świecące (np. na niebiesko) daje to razem bardzo atrakcyjny efekt.

Jak już zostało wspomniane, producent przewiduje zamocowanie zasilacza na spodzie obudowy, górna część tylnego panelu wyposażona została więc w otwory doprowadzające i odprowadzające płyn chłodzący w przypadku zastosowania instalacji wodnej. Rusztowanie na górze konstrukcji - jak to zwykle bywa w takich obudowach - pozwala na podpięcie chłodnicy.

Tak wiele otworów wentylacyjnych i cyrkulacyjnych oczywiście sprawia, że przepływ powietrza w obudowie jest dość intensywny, czyli potencjalny użytkownik nie powinien się martwić o to, że „ugotuje” komponenty swojego komputera grając w środku lata godzinami w ulubione gry.

Jeśli chodzi o to, jak wygląda kwestia mocowania napędów, to można napisać krótko: dobrze. Dyski instalowane są w wysuwanych plastikowych tackach mogących nie tylko pomieścić dyski 3,5", ale także urządzenia w formacie 2,5 oraz 1,8 cala. Napędy optyczne montuje się łatwo (metodą zatrzaskową), ale kłopot może sprawić wyjęcie zaślepek wykonanych z metalowej siatki. Mają one kilka wystających ostrych elementów, które mogą poranić palce. Samo wysunięcie zaślepki jest również kłopotliwe i wymaga przyłożenia znacznej siły. Karty rozszerzeń mocowane są śrubkami - ręcznie lub śrubokrętem.

Pełna specyfikacja

INFORMACJE OGÓLNE 
Wymiary Sz/Gł/Wy [mm]214,5x528,8x511,8
SzkieletStal
BokiStal
Panel przedniStal i plastik
Zatoki 5,25”4
Zatoki 3,5”1 (przejściówka)
Gniazda na twarde dyski 3,5”6
Ciężar [kg]9,6
GNIAZDA NA WENTYLATORY 
Przód (ilość/rozmiar [mm])1/140
Tył (ilość/rozmiar [mm])
1/120
Góra (ilość/rozmiar [mm])
2/140
Dół (ilość / rozmiar [mm])2/120
Lewy bok (ilość/rozmiar [mm])
2/140
Prawy bok (ilość/rozmiar [mm])1/80
WYPROWADZONE ZŁĄCZA 
USB2
eSATA1
FireWire
0
Słuchawki1
Mikrofon1
Miejsce wyprowadzonych złączyPanel górny
DODATKOWE WYPOSAŻENIE 
Zatrzaskowy montaż napędówTak
Zatrzaskowy montaż dysków
Tak
Zatrzaskowy montaż kart rozszerzeńNie
Dyski umiejscowione w poprzek obudowyTak
Ruszty dysków wyciąganeTak
Chłodzenie twardych dyskówTak
Zamykany panel bocznyNie
Zdejmowany przedni panelTak
WYPOSAŻENIE
 
Wentylatory 80 x 80 mm0
Wentylatory 92 x 92 mm0
Wentylatory 120 x 120 mm1
Wentylatory powyżej 120 x 120 mm2
Panel sterującyNie
Wyświetlacz LED/LCDNie
Czytnik kart pamięciNie
Czujniki temperaturyNie
Regulacja wentylatorów na zewnątrz obudowyNie
Filtry antykurzoweNie
Mata wyciszającaNie
Wyjścia do węży chłodzenia ciecząTak

 

Ciekawą rzecz odnajdziemy u góry obudowy. Jest tam coś, co producent nazywa X-dock, a w praktyce jest zabezpieczoną plastikową klapką stacją dokującą do dysków SDD i HDD z interfejsem SATA. Przed nią widoczny jest standardowy panel z dwoma portami USB, jednym eSATA, wejściem i wyjściem audio oraz trzema przyciskami: włącznikiem zasilania, resetem i przyciskiem włączającym wentylator z podświetleniem. Nie zabrakło oczywiście dwóch diód LED sygnalizujących zasilanie i pracę dysku.

Spód obudowy wyposażony jest w bardzo dobre antypoślizgowe gumowe nóżki. Dodatkowo do zestawu dołączone jest opakowanie ze śrubkami, przejściówką z formatu 5,25 na 3,5 cala oraz solidną metalową ramką stabilizującą kartę graficzną.

Obudowa jest dobrą propozycją dla osób niemających na tyle dużo gotówki, aby kupić model Cosmos 1000, ale chcących używać bardzo funkcjonalnej konstrukcji ze sporymi możliwościami rozbudowy.

 

 CoolerMaster Dominator CM 692 II Advanced
 plusy:
nowoczesny wygląd
przyzwoita funkcjonalność
kilka załączonych dużych wentylatorów
dobra jakość części metalowych
wiele otworów poprawiających cyrkulację powietrza wewnątrz
 minusy:
duża waga
nie tłumi dobrze hałasu
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 300 zł