Obudowy

iBOX Piano 3393

przeczytasz w 2 min.

Model Piano 3393 firmy iBOX jest tanią ale nowocześnie wyglądającą obudową. Ma kilka ciekawych cech, które zostaną opisane w dalszej części. Konstrukcja celuje w półkę „budżetową”, czyli raczej nie można oczekiwać od niej cudów jeśli chodzi o funkcjonalność i przede wszystkim jakość.

Zdecydowana większość paneli i rusztowań wykonana jest z cienkiej stalowej blachy SECC dość niskiej jakości. Niektóre elementy mają ostre i poszarpane krawędzie, przez które nietrudno nabawić się przeróżnych otarć i przecięć w czasie montażu podzespołów. Obudowa jest w dodatku dość mała i nie umożliwia instalacji bez wykorzystania śrub. Sprawia to jednak, że całość jest „kompaktowa” i waży zaledwie 5 kg, więc jeśli ktoś poszukuje konstrukcji mieszczącej się na przykład w typowym biurku lub innym ciasnym miejscu, to ta cecha powinna mu się spodobać.

Przedni panel wykonany jest w większości z atrakcyjnego wizualnie błyszczącego plastiku. Materiał nie jest dobrej jakości. Drzwiczki trzeszczą w trakcie zamykania i otwierania, a wewnątrz nich słychać różne obijające się o plastik kabelki i brzęczące elementy metalowe. Dodatkowo bardzo łatwo zostawić na nich ślady odcisków palców. „Wrota” otwierają się w lewą stronę, a po otworzeniu ukazują się 4 zatoczki dla urządzeń w formacie 5,25 cala, jedną zatoczkę 3,5 cala, diodę sygnalizacyjną LED oraz dwa chromowane przyciski służące do włączania i resetowania komputera.

Plusem jest to, że owe drzwi mają wbudowany mały wyświetlacz LCD pokazujący na bieżąco kilka przydatnych informacji, takich jak na przykład prędkości obrotowe wiatraków oraz temperatura wybranego podzespołu komputera. Piszę „wybranego”, gdyż obudowa wyposażona jest w czujnik temperatury na dość długim kabelku, który można umieścić na przykład na procesorze głównym, procesorze karty graficznej, pamięci RAM, dysku twardym, lub po prostu wewnątrz samej obudowy komputera, aby pokazywał jaka temperatura tam panuje.

Wyświetlacz podświetlany jest na niebiesko, podobnie jak duży wentylator 120 mm umieszczony w dolnej części przedniego panelu. Czarna obudowa w połączeniu z tymi światłami i chromowanymi dodatkami daje atrakcyjny dla oka efekt, szczególnie gdy w pomieszczeniu panuje półmrok.

Z prawej strony przedniego panelu znaleźć można dwa porty USB oraz wejście i wyjście audio, a na prawym boku konstrukcji kolejny rząd otworów wentylacyjnych.

Pełna specyfikacja

INFORMACJE OGÓLNE 
Wymiary Sz/Gł/Wy [mm]185x403x412
SzkieletStal
BokiAluminium
Panel przedniPlastik
Zatoki 5,25”4
Zatoki 3,5”1
Gniazda na twarde dyski 3,5”4
Ciężar [kg]5
GNIAZDA NA WENTYLATORY 
Przód (ilość/rozmiar [mm])
1/120
Tył (ilość/rozmiar [mm])
1/80
Góra (ilość/rozmiar [mm])
0
Dół (ilość / rozmiar [mm])0
Lewy bok (ilość/rozmiar [mm])
0
Prawy bok (ilość/rozmiar [mm])0
WYPROWADZONE ZŁĄCZA 
USB2
eSATA0
FireWire
0
Słuchawki1
Mikrofon1
Miejsce wyprowadzonych złączyPanel przedni
DODATKOWE WYPOSAŻENIE 
Zatrzaskowy montaż napędówNie
Zatrzaskowy montaż dysków
Nie
Zatrzaskowy montaż kart rozszerzeńNie
Dyski umiejscowione w poprzek obudowyNie
Ruszty dysków wyciąganeNie
Chłodzenie twardych dyskówNie
Zamykany panel bocznyNie
Zdejmowany przedni panelTak
WYPOSAŻENIE
 
Wentylatory 80 x 80 mm0
Wentylatory 92 x 92 mm0
Wentylatory 120 x 120 mm1
Wentylatory powyżej 120 x 120 mm0
Panel sterującyNie
Wyświetlacz LED/LCDTak
Czytnik kart pamięciNie
Czujniki temperaturyTak
Regulacja wentylatorów na zewnątrz obudowyNie
Filtry antykurzoweNie
Mata wyciszającaNie
Wyjścia do węży chłodzenia ciecząNie

 

Dodatkowe miejsce na wentylator, tym razem 80 mm znajduje się w tylnej części konstrukcji i to by było na tyle, jeśli o nie chodzi. Można więc napisać, że jest bardzo skromnie. Jedynym plusem w tym zakresie jest fakt, że na lewym boku znajduje się sporo otworów wentylacyjnych oraz tak zwany „Air Duct”, czyli coś w rodzaju tunelu pomagającego w transporcie chłodnego powietrza wprost na radiator procesora głównego.

Takie chłodzenie może się okazać niewystarczające w przypadku używania wydajnych podzespołów w komputerze, gdyż obudowa ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie zapewnia dobrej cyrkulacji powietrza wewnątrz. Pisząc o wydajnych podzespołach trzeba wspomnieć, że o najlepszych nie ma mowy, gdyż nowoczesne superwydajne karty graficzne zwyczajnie się do środka nie zmieszczą, podobnie jak niektóre „chłodnice” montowane na CPU. Płyty główne z kolei można stosować w formacie ATX i Micro ATX.

Spód obudowy jest wyposażony w cztery nóżki wykonane z twardego i niestety bardzo śliskiego plastiku.

 

 iBOX Piano 3393
 plusy:
nowoczesny design
mała waga
niska cena
 minusy:
niska jakość części plastikowych
niska jakość części metalowych
tylko jeden załączony wentylator
niewielkie możliwości rozbudowy
niska funkcjonalność
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 120 zł