Obudowy

iBOX Piano 3393

Model Piano 3393 firmy iBOX jest tanią ale nowocześnie wyglądającą obudową. Ma kilka ciekawych cech, które zostaną opisane w dalszej części. Konstrukcja celuje w półkę „budżetową”, czyli raczej nie można oczekiwać od niej cudów jeśli chodzi o funkcjonalność i przede wszystkim jakość.

Zdecydowana większość paneli i rusztowań wykonana jest z cienkiej stalowej blachy SECC dość niskiej jakości. Niektóre elementy mają ostre i poszarpane krawędzie, przez które nietrudno nabawić się przeróżnych otarć i przecięć w czasie montażu podzespołów. Obudowa jest w dodatku dość mała i nie umożliwia instalacji bez wykorzystania śrub. Sprawia to jednak, że całość jest „kompaktowa” i waży zaledwie 5 kg, więc jeśli ktoś poszukuje konstrukcji mieszczącej się na przykład w typowym biurku lub innym ciasnym miejscu, to ta cecha powinna mu się spodobać.

Przedni panel wykonany jest w większości z atrakcyjnego wizualnie błyszczącego plastiku. Materiał nie jest dobrej jakości. Drzwiczki trzeszczą w trakcie zamykania i otwierania, a wewnątrz nich słychać różne obijające się o plastik kabelki i brzęczące elementy metalowe. Dodatkowo bardzo łatwo zostawić na nich ślady odcisków palców. „Wrota” otwierają się w lewą stronę, a po otworzeniu ukazują się 4 zatoczki dla urządzeń w formacie 5,25 cala, jedną zatoczkę 3,5 cala, diodę sygnalizacyjną LED oraz dwa chromowane przyciski służące do włączania i resetowania komputera.

Plusem jest to, że owe drzwi mają wbudowany mały wyświetlacz LCD pokazujący na bieżąco kilka przydatnych informacji, takich jak na przykład prędkości obrotowe wiatraków oraz temperatura wybranego podzespołu komputera. Piszę „wybranego”, gdyż obudowa wyposażona jest w czujnik temperatury na dość długim kabelku, który można umieścić na przykład na procesorze głównym, procesorze karty graficznej, pamięci RAM, dysku twardym, lub po prostu wewnątrz samej obudowy komputera, aby pokazywał jaka temperatura tam panuje.

Wyświetlacz podświetlany jest na niebiesko, podobnie jak duży wentylator 120 mm umieszczony w dolnej części przedniego panelu. Czarna obudowa w połączeniu z tymi światłami i chromowanymi dodatkami daje atrakcyjny dla oka efekt, szczególnie gdy w pomieszczeniu panuje półmrok.

Z prawej strony przedniego panelu znaleźć można dwa porty USB oraz wejście i wyjście audio, a na prawym boku konstrukcji kolejny rząd otworów wentylacyjnych.

Pełna specyfikacja

INFORMACJE OGÓLNE  
Wymiary Sz/Gł/Wy [mm] 185x403x412
Szkielet Stal
Boki Aluminium
Panel przedni Plastik
Zatoki 5,25” 4
Zatoki 3,5” 1
Gniazda na twarde dyski 3,5” 4
Ciężar [kg] 5
GNIAZDA NA WENTYLATORY  
Przód (ilość/rozmiar [mm])
1/120
Tył (ilość/rozmiar [mm])
1/80
Góra (ilość/rozmiar [mm])
0
Dół (ilość / rozmiar [mm]) 0
Lewy bok (ilość/rozmiar [mm])
0
Prawy bok (ilość/rozmiar [mm]) 0
WYPROWADZONE ZŁĄCZA  
USB 2
eSATA 0
FireWire
0
Słuchawki 1
Mikrofon 1
Miejsce wyprowadzonych złączy Panel przedni
DODATKOWE WYPOSAŻENIE  
Zatrzaskowy montaż napędów Nie
Zatrzaskowy montaż dysków
Nie
Zatrzaskowy montaż kart rozszerzeń Nie
Dyski umiejscowione w poprzek obudowy Nie
Ruszty dysków wyciągane Nie
Chłodzenie twardych dysków Nie
Zamykany panel boczny Nie
Zdejmowany przedni panel Tak
WYPOSAŻENIE
 
Wentylatory 80 x 80 mm 0
Wentylatory 92 x 92 mm 0
Wentylatory 120 x 120 mm 1
Wentylatory powyżej 120 x 120 mm 0
Panel sterujący Nie
Wyświetlacz LED/LCD Tak
Czytnik kart pamięci Nie
Czujniki temperatury Tak
Regulacja wentylatorów na zewnątrz obudowy Nie
Filtry antykurzowe Nie
Mata wyciszająca Nie
Wyjścia do węży chłodzenia cieczą Nie

 

Dodatkowe miejsce na wentylator, tym razem 80 mm znajduje się w tylnej części konstrukcji i to by było na tyle, jeśli o nie chodzi. Można więc napisać, że jest bardzo skromnie. Jedynym plusem w tym zakresie jest fakt, że na lewym boku znajduje się sporo otworów wentylacyjnych oraz tak zwany „Air Duct”, czyli coś w rodzaju tunelu pomagającego w transporcie chłodnego powietrza wprost na radiator procesora głównego.

Takie chłodzenie może się okazać niewystarczające w przypadku używania wydajnych podzespołów w komputerze, gdyż obudowa ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie zapewnia dobrej cyrkulacji powietrza wewnątrz. Pisząc o wydajnych podzespołach trzeba wspomnieć, że o najlepszych nie ma mowy, gdyż nowoczesne superwydajne karty graficzne zwyczajnie się do środka nie zmieszczą, podobnie jak niektóre „chłodnice” montowane na CPU. Płyty główne z kolei można stosować w formacie ATX i Micro ATX.

Spód obudowy jest wyposażony w cztery nóżki wykonane z twardego i niestety bardzo śliskiego plastiku.

 

  iBOX Piano 3393
  plusy:
nowoczesny design
mała waga
niska cena
  minusy:
niska jakość części plastikowych
niska jakość części metalowych
tylko jeden załączony wentylator
niewielkie możliwości rozbudowy
niska funkcjonalność
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 120 zł