Aparaty kompaktowe

Podsumowanie i ocena

przeczytasz w 4 min.

Czas na ostateczną ocenę Sony Cyber-shot WX200 i odpowiedź na postawione we wstępie pytania. Od razu odpowiemy, że naszym zdaniem cena aparatu Sony mogłaby być trochę niższa. To jednak kompakt, a na takie aparaty nie chcemy wydawać fortuny. Sony Cyber-shot WX200 nie jest cenową okazją, ale jeśli zdecydujemy się na zakup tego aparatu, nie powinniśmy być rozczarowani. Sony nie zaskakuje rewelacyjną pracą na wysokich czułościach, ale tego można było oczekiwać od tak małego kompaktu. Można powiedzieć, że przydałyby się tryby manualne i priorytetowe, z drugiej strony mimo niewielkich możliwości ingerencji w ekspozycję, dostępne tryby automatyczne działały w sposób satysfakcjonujący.

Poza mało przydatnymi czułościami powyżej ISO 1600 i niezbyt mocną lampą trudno było znaleźć element aparatu, który można bardzo skrytykować. Zdjęcia na różnych ogniskowych wyglądają dobrze, kolory także prezentują się poprawnie, zdjęcia panoramiczne i ujęcia seryjne również. Nie będziemy krytykowali nawet niewielkiego akumulatora, bo 340 zdjęć to niemało jak na całodzienną foto-wyprawę.

Szukaliśmy kluczowego elementu, który można wymienić jako najlepszą cechę aparatu, taką, która stawia go ponad innymi. Czy to Wi-Fi? Z pewnością nie, bo inne aparaty mają też taką funkcjonalność. Niewielkie rozmiary i ciekawy design? To chyba też nie jest jedynie domena Sony. A może zakres zoomu? To także nie jest wyjątkowa cecha aparatu Sony.

A zatem jak można polecić aparat Sony? Doszliśmy do wniosku, że jego największą zaletą jest to, że nie ma wyjątkowych cech, ale za to, to co oferuje, robi bardzo dobrze. Zdjecia są powtarzalne, nie musimy polować na tę jedną jedyną fotkę, którą uda się zrobić akurat lepiej. Jeśli zdjęcie wyszło tak jak wyszło, oznacza to, że lepiej się tym aparatem nie da. A z tej zalety wynika jeszcze jeden wniosek. Fotografowanie takim aparatem daje dużą przyjemność i sprawia, że się nieźle bawimy. Bawimy, bo jaki by nie był Sony Cyber-shot WX200, to w końcu automatyczny kompakt, który ma towarzyszyć nam zawsze i wszędzie. Zwłaszcza w takie ciepłe wiosenne dni, jak ostatnio.

 Opinia redakcji
 

plusy:
dobra jakość zdjęć i filmów
dobrej jakości zoom aparatu
ekran dobrze radzi sobie nawet w silniejszym świetle
śledzenie AF przy zdjęciach i wideo
możliwość płynnego zoomowania i jednoczesnego nagrywania dźwięku otoczenia
możliwość wykonywania zdjęć bez przerywania nagrywania filmu
dobra wydajność akumulatora zważywszy na jego rozmiary
sprawny tryb automatycznej panoramy

 

minusy:
cena mogłaby być niższa
słaba lampa błyskowa
zdjęcia przy wysokim ISO bardzo silnie przerworzone, o niewielkiej użyteczności
problemy z wyjmowaniem karty z aparatu
przycisk korekty ekspozycji ukryty w menu
niewielka liczba dołączonych akcesoriów

 

Ocena:
Jakość wykonania:
 dobry plus
Ergonomia - sprzęt:
dobry
Parametry (teoretyczne): dobry
Menu i liczba funkcji:
dobry
Jakość wyświetlacza:
dobry plus
Jakość zdjęć w terenie:
dobry
Jakość zdjęć (szumy):
dostateczny plus
Jakość filmów wideo:
 dobry plus
Czas pracy na baterii: super
Wymiary i waga:dobry plus
Ilość akcesoriów:zadowalający
Ogólna ocena:
Szacowana cena w dniu publikacji testu: 900-1000 zł
 dobry produkt benchmark.pl

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Ten film wideo jest prywatny....
  • avatar
   hideo
   1
   Sony RX100 przetestujcie, a jeśli macie nadmiar gotówki to RX1 jeszcze lepiej ;)
   • avatar
    Calhoon
    -2
    To co teraz zrobili z aparatami kieszonkowymi to plaga. Zero możliwości jakiegokolwiek sterowania manualnego, na siłę wciskanie niepotrzebnych bajerów (programy tematyczne, GPS, WiFi, wysokie czułości, megapiksele i superzoomy). A na koniec wisienka w postaci malutkiej "dedykowanej" baterii, która raptem wytrzymuje 200 zdjęć. Odpal dodatki i użyj flesza a zejdzie ci do około setki. I to za taką cenę. Lepiej doposażone są w cenie amatorskich lustrzanek. Nic tylko trzeba szukać starsze modele...