HDD

Iomega eGo BlackBelt Portable

przeczytasz w 2 min.

Rodzaj nośnika:  zewnętrzny dysk magnetyczny 2,5"
Rozmiary: 16 x 89 x 137 mm
Interfejs:  USB 2.0
Pojemność: 1 TB
Dane techniczne: TOSHIBA MK1059GSM (5400 obr./min, NCQ, 8 MB Cache)
 

Pierwszy sprzęt w zestawieniu jest klasycznym 2,5-calowym zewnętrznym dyskiem przenośnym wyposażonym w interfejs USB 2.0. Jego nazwa, czyli BlackBelt (Czarny Pas) staje się jasna, gdy tylko wyciągniemy urządzenie z pudełka. Dysk jest bowiem chroniony przez charakterystyczne gumowe "wdzianko", które zabezpiecza dodatkowo przed uszkodzeniami.

Ochronę w każdej chwili możemy zdjąć, jeśli uznamy, że jest w danej chwili zbędna. Wedle informacji producenta, dzięki zastosowanym materiałom dysk wytrzymuje upadek z wysokości 2,13 metra (technologia Drop Guard Xtreme). Oczywiście nie zamierzaliśmy nim rzucać, żeby sprawdzić czy firma nie mija sie z prawdą, ale jest to cecha przydatna w przypadku urządzeń przenośnych, które po prostu mogą wypaść z ręki.

Z zewnątrz dysk prezentuje się elegancko, jego czarna błyszcząca powierzchnia i srebrna ramka robią bardzo pozytywne wrażenie. Obudowa dysku wydaje się podatna na zarysowania, ale "Czarny Pas" zapewnia jej częściową ochronę. Błyszcząca, czarna powierzchnia niestety oznacza, że dysk szybko pokrywa się odciskami palców i innymi zabrudzeniami, ale w przypadku tego urządzenia nie rzuca się to specjalnie w oczy. Dioda sygnalizująca pracę dysku jest praktycznie niewidoczna - nie dość że znajduje się z boku urządzenia, to na dodatek jest pod ochraniaczem i świeci jedynie przez niewielki otworek w gumie.

Kabel dołączony do Iomega eGo BlackBelt wyposażony jest w dwie wtyczki USB. Dysk powinien bezproblemowo działać przy podłączeniu za pomocą tylko jednego wtyku, a drugi został dołączony na wszelki wypadek, gdyby np. notebook nie był w stanie dostarczyć dla dysku odpowiedniej ilości energii.

Dysk występuje w wersjach o pojemności 500 GB i 1 TB - w nasze ręce trafiła wersja 1 TB. Do Iomega eGo BlackBelt producent nie dołączył płyty z oprogramowaniem, ale można je pobrać za darmo z internetu (pakiet Iomega Protection Suite). W jego skład wchodzi Trend Micro Internet Security (roczna subskrybcja), Iomega Quick Protect, EMC Restrospect Express Backup oraz MozyHome Online Backup (2 GB miejsca "w chmurze"). Po zarejestrowaniu produktu na stronie Iomega otrzymujemy 3-letnią gwarancję - warto o tym pamiętać.

 

  Iomega eGo BlackBelt Portable 1 TB
 

plusy:
duża pojemność
bardzo dobre zabezpieczenie przed upadkami
trzyletnia gwarancja (po rejestracji)

 

minusy:
tylko USB 2.0

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: około 400 zł (500 GB) i 620 zł (1 TB).