HDD

Seagate Freeagent GoFlex Desktop

przeczytasz w 2 min.

Rodzaj nośnika:  zewnętrzny dysk magnetyczny 3,5"
Rozmiary: 158 x 124 x 44 mm
Interfejs:  USB 2.0 (adaptery USB 3.0 i FireWire 800)
Pojemność: 2 TB
Dane techniczne: ST32000542AS (5900 obr./min, NCQ, 32MB Cache)

 

Urządzenie składa się z trzech części - właściwego dysku, podstawki oraz zewnętrznego zasilacza. Podstawka jest niczym innym jak adapterem SATA-USB 2.0. Dysk bez podstawki możemy klasycznie podłączyć za pomocą przewodów SATA i zasilania SATA. Elastyczność dysku (GoFlex) przejawia się w tym, że jeśli tylko przyjdzie na to ochota, możemy zaopatrzyć się w adapter obsługujący inne interfejsy (np. USB 3.0).

Ma on postać identycznej podstawki jak w przypadku dołączanej do standardowej wersji dysku, ale jest ona wyposażona w port USB 3.0 (FreeAgent GoFlex Desk USB 3.0 Kit STAE106). Mało tego, w sprzedaży znajdują się rozszerzone zestawy (STAE107), w których znajdziemy również kontroler USB 3.0 podłączany do slotu PCI Express x1 na płycie głównej, więc jest to rozwiązanie kompleksowe. W sklepach znajdują się też adaptery FireWire 800, ale niestety nie mieliśmy okazji ich przetestować.

Seagate FreeAgent GoFlex Desktop dostępny jest w kolorze czarnym. Dzięki temu oraz fakturowanej powierzchni z logo firmy Seagate prezentuje się naprawdę ładnie. Podstawka wyposażona jest także w diody sygnalizujące jego pracę oraz zajętość. Zestawy Seagate FreeAgent GoFlex Destop są prawdziwie elastycznie - tylko od nas zależy jak je skonfigurujemy. Możemy zaopatrzyć się nawet w sam dysk (w obudowie) bez podstawki, jeśli mamy już adaptery podpięte do komputerów, a potrzebujemy kolejnego nośnika danych. Do zestawu producent dołacza także kabel USB o długości 150 cm, ale tylko w przypadku zestawów dysk + adapter.

 

Seagate FreeAgent GoFlex Desktop występuje w wersjach 1, 2 i 3 TB - w nasze ręce trafiła wersja o pojemności 2 TB. Na dysku znajduje sie fabrycznie zainstalowane oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych z opcją szyfrowania (192-bitowy algorytm szyfrowania Triple DES). Producent udziela na urządzenie 2-letniej gwarancji.

 

  Seagate FreeAgent GoFlex Desktop 2 TB + USB 3.0 Kit
 

plusy:
duża pojemność
adaptery USB 3.0 i FireWire 800
kontroler PCI-E dołączony do adaptera USB 3.0 (wersja STAE107)
elastyczność rozwiązania i dostępność opcji
łatwy w obsłudze i modernizacji

 

minusy:
brak

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 380 zł (1 TB), ok. 640 zł (2 TB) i 220 zł (adapter USB 3.0)