HDD

WD My Passport Studio

przeczytasz w 2 min.

Rodzaj nośnika: zewnętrzny dysk magnetyczny 2,5"
Rozmiary: 124 x 83 x 18,5 mm
Interfejs: USB 2.0/FireWire 400/800
Pojemność: 640 GB
Dane techniczne: WDC WD6400BEVT-00A0RT0 (5400 obr./min, NCQ, 8MB Cache)

Z miejsca należy zaznaczyć, że do naszych testów otrzymaliśmy wersję My Passport Studio, czyli przeznaczoną dla komputerów Mac. Zainstalowane na dysku oprogramowanie obsługuje jednak bezproblemowo także komputery pracujące pod kontrolą Windows. Wersja MAC (Studio) różni się od wersji PC (Essentials) dodatkowym interfejsem FireWire (400/800). Modele Essentials są wyposażone jedynie w port USB 2.0. Niestety mieliśmy okazję przetestować dysk jedynie za pomocą FireWire 400, który jest za to znacznie częściej spotykany.

Uwagę z miejsca zwraca nie tylko estetyczna obudowa urządzenia, ale i (a nawet przede wszystkim) wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Znajduje się na nim wskaźnik pokazujący zajętość dysku, możemy też umieścić dowolną etykietę (za pomocą dołączonego do dysku oprogramowania). Należy zaznaczyć, że wyświetlacz pozostaje aktywny także po odłączeniu My Passport Studio od komputera.

Fabrycznie zainstalowane na dysku oprogramowanie WD SmartWare umożliwia między innymi automatyczną ochronę danych czy łatwe przywracanie utraconych plików. Dane na dysku są chronione hasłem i szyfrowane sprzętowo - blokada następuje po każdym odłączeniu dysku od komputera. Dane faktycznie są bezpieczne. Mieliśmy okazję się o tym przekonać, gdy niżej podpisanemu wyleciało z głowy ustawione hasło. ;-)

 

  WD My Passport Studio 640 GB
 

plusy:
USB 2.0 + FireWire 400/800
sprzętowe szyfrowanie danych
solidna obudowa i wyświetlacz

 

minusy:

brak

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: około 550 zł (640 GB)