Monitory

22" iiyama PLE2271HDS

przeczytasz w 2 min.

Wykonanie, ergonomia i podstawowa specyfikacja

Model z LED-owej serii ProLite jest propozycją dla osób, które wiedzą dokładnie czego chcą. Skierowany jest ściśle do użytkowników domowych stawiających na jakość. Monitor robi bardzo dobre wrażenie już po wyjęciu z opakowania, a pierwszą rzeczą, którą zauważamy jest jego lekkość - urządzenie waży jedynie 2,9 kg.

Następną cechą rzucającą się w oczy jest cienka, bardzo elegancka obudowa. Ramka okalająca wyświetlacz jest co prawda błyszcząca i dość łatwo można zostawić na niej ślady po odciskach palców, ale nie jest zbyt podatna na zarysowania powodowane jej czyszczeniem (a zdarza się to niektórym modelom). Tył obudowy jest z kolei wykonany jest z jednego kawałka elegancko wyprofilowanego matowego plastiku bardzo dobrej jakości.

Wszystkie części plastikowe ramki są spasowane w prawidłowy sposób ze sobą i co ważniejsze - z wyświetlaczem. Użytkownicy, którzy zdecydują się na zakup tego modelu zapewne nie będą narzekać na jakość wykonania. Sam wyświetlacz pokryty jest matową warstwą ochronną, która skutecznie rozprasza odbite od niej światło.

Przekątna ekranu22”
Rozdzielczość1920 x 1080 (Full HD)
Czas reakcji5 ms
Rodzaj matrycyTN
Powłoka ekranumatowa
PodświetlenieLED (krawędziowe)
Jasność i kontrast250 cd/m2, 1000:1
Kąty widzenia
poziom/pion
160/170 stopni
Złącza wideoHDMI z HDCP, DVI-D, D-sub
Zasilaczzewnętrzny
Inne cechygłośniki stereo

» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

Całość konstrukcji opiera się krótkiej nóżce na małej, stylowej podstawce wykonanej z błyszczącego plastiku. Podstawka nie ma metalowego obciążenia, więc jest stanowczo zbyt lekka, aby stanowić przeciwwagę dla ekranu. Regulacji kątów nachylenia będziemy musieli dokonywać więc obiema rękami.

Sytuację ratuje jednak nisko umieszczony środek ciężkości wspomnianego ekranu. Jego góra jest bardzo cienka, ma zaledwie kilkanaście milimetrów grubości, ale rozszerza się ku dołowi (do ok. 30 mm), w którym umieszczone zostały główne komponenty odpowiadające za pracę monitora oraz głośniki stereo. Takie rozmieszczenie środka ciężkości sprawia, że monitor pomimo swojej niewielkiej wagi nie ma tendencji do chwiania się na boki. Wilk więc syty, a owca cała.

Producent wyposażył urządzenie w podstawowe złącza służące do przesyłu sygnału wideo, a należą do nich: HDMI (z HDCP), DVI-D (wejście cyfrowe) oraz D-sub (wejście analogowe). Zaraz obok nich umieszczone jest wyjście słuchawkowe i małe złącze służące do podpięcia zasilania. Monitor zasilany jest prądem o napięciu 12V, pochodzącym z zasilacza zewnętrznego bardzo podobnego do tych stosowanych w laptopach.