Monitory

23" Acer T231H

przeczytasz w 2 min.

Wykonanie, ergonomia i podstawowa specyfikacja

Ten przegląd kończymy "mocnym uderzeniem". Acer T231H jest jedynym urządzeniem dotykowym spośród wszystkich prezentowanych monitorów. Ponadto wygląda pięknie, jest nowoczesny, elegancki i może stanowić absolutny wzór dla jakości.

Czarna obudowa panelu wykonana jest z błyszczącego plastiku, podobnie jak powłoka na ekranie. W tym momencie można pomyśleć, że to niezbyt udane posunięcie, gdyż prowadzi wprost do pomazanego śladami palców ekranu. Otóż nie do końca!

Wyświetlacz, mimo że błyszczący, pokryty jest powłoką ochronną na której (mimo usilnych starań kilku osób) nie udało się zostawić żadnych wyraźnie widocznych śladów. Jest to bardzo rzadko spotykana cecha wśród obecnie oferowanych monitorów, telewizorów i innych urządzeń zawierających ekran, a świadczy o przyłożeniu bardzo dużej wagi do jakości.

Aby rozpocząć pracę z monitorem w sposób dotykowy, trzeba uprzednio podłączyć go do komputera za pomocą (dołączonego do zestawu) kabla USB. Jego użytkowanie wraz z Windows 7 jest bardzo proste i przyjemne. System ten ma wiele wbudowanych już aplikacji umożliwiających zaawansowaną obsługę urządzeń dotykowych włącznie z możliwością ich prostej kalibracji. Po podłączeniu sterownik monitora instaluje się automatycznie, bez potrzeby ingerencji użytkownika w cały proces, więc po krótkiej chwili możemy już cieszyć się możliwością korzystania z jego dobrodziejstw. 

Przekątna ekranu23”
Rozdzielczość1920 x 1080 (Full HD)
Czas reakcji2 ms
Rodzaj matrycyTN
Powłoka ekranubłyszcząca
PodświetlenieCCFL (zimne katody)
Jasność i kontrast300 cd/m2, 80.000:1 (dynamiczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
160/160 stopni
Złącza wideoD-sub, DVI, 2xHDMI z HDCP
Zasilaczwewnętrzny
Inne cechyekran dotykowy, głośniki stereo

» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

Ramka również sprawia bardzo dobre wrażenie. Podobnie jak wyświetlacz, tak i ona jest błyszcząca, ale nie widać na niej śladów po odciskach palców i mniejszych zarysowań. Jest też w miarę cienka, podkreślając tym samym rozmiar obszaru roboczego. Na samym dole jej prawego boku producent umieścił kwadratowy, podświetlany na niebiesko przycisk służący do włączania i wyłączania monitora.

Panel dostępu do ustawień menu ekranowego umieszczono pod dolną krawędzią ramki, również po prawej stronie. Dostęp do niego nie jest utrudniony. Jego funkcjonowanie opiszemy za moment.

W bardzo ciekawy i nietypowy dla większości monitorów sposób wykonana została podstawa, na której opiera się cała konstrukcja. Nie ma ona postaci jednej, dużej podstawki z nóżką, lecz składa się z trzech punktów. Dwa z nich mają postać małych półprzezroczystych nóżek i umieszczone są tuż pod ramką z przodu ekranu. Trzecia z kolei jest większa, czarna, umieszczona na tylnej ściance i odchylana. W dodatku stopień jej odchylenia jest duży, wręcz rzadko spotykany, gdyż wynosi 60 stopni. Przechylenie w przód może wynosić jedynie 5 stopni, ale większy przechył spowodowałby przewrócenie się całego monitora (zbyt duże przesunięcie środka ciężkości).

Tylny panel wykonany jest w całości z matowego plastiku. Urządzenie ma wbudowany zasilacz oraz podświetlane jest zimnymi katodami (CCFL), a nie diodami LED, więc obudowa nie należy do najcieńszych. U dołu i u góry jej grubość wynosi około 3 cm, a pośrodku lekko przekracza 6 cm. Wyposażona została jednak w cztery otwory służące do mocowania za pomocą uchwytu ściennego w standardzie VESA. Całość konstrukcji waży 6 kilogramów.