Monitory

21,5" Samsung SyncMaster BX2235

przeczytasz w 2 min.

Wykonanie, ergonomia i podstawowa specyfikacja

Ten monitor ma zaoferować potencjalnym użytkownikom właściwie dwie rzeczy: jakość oraz styl i trzeba przyznać, że jest w tym bardzo dobry. Dział odpowiedzialny za wzornictwo produktów w Samsungu przyłożył się do pracy. Panel ma przekątną 21,5 cala i pracuje w rozdzielczości Full HD. Do wyświetlania obrazu wykorzystuje matrycę TN z krawędziowym podświetlaniem LED Edge.

Tradycyjnie produkty oferowane użytkownikom domowym cechują się bardzo dobrą charakterystyką w konkretnym przedziale, stawiając albo na stylistykę i jakość, albo na funkcjonalność i ergonomię. Bardzo mało jest na rynku urządzeń, które łączyłyby wszystkie te cechy, w dodatku przy zachowaniu przystępnego pułapu cenowego. W tym przypadku także nie jest inaczej.

Monitor ma dobrej jakości matowe pokrycie matrycy, które wzorowo radzi sobie z rozpraszaniem odbitego światła. Stylistycznie urządzenie kontynuuje klasyczną już linię produktów Samsunga, oferując częściowo przezroczystą ciemnoczerwoną ramkę, otoczoną elegancko skomponowanym paskiem całkowicie przezroczystego, bezbarwnego plastiku najwyższej jakości. Dużym plusem jest to, że pozostawienie śladów po odciskach palców wcale nie oznacza, że są one widoczne. Wręcz przeciwnie, plastik ma taką charakterystykę i odcień, że takie ślady bardzo trudno zauważyć w przeciętnych warunkach oświetleniowych. Za to należą się duże brawa.

Elementy bardzo cienkiej (ok. 30 mm) obudowy spasowane są ze sobą wzorowo. Nic nie skrzypi, nie trzeszczy, nie zauważyliśmy także żadnych luzów i asymetrii. Całość konstrukcji oparta jest na eleganckiej, nowoczesnej rozłożystej nóżce o kształcie przypominającym bumerang. Jest ona dość lekka, ale zachowuje wystarczającą stabilność dzięki sporej szerokości.

Przekątna ekranu21,5”
Rozdzielczość1920 x 1080 (Full HD)
Czas reakcji2 ms
Rodzaj matrycyTN
Powłoka ekranumatowa
PodświetlenieLED (krawędziowe)
Jasność i kontrast250 cd/m2, 1000:1
Kąty widzenia
poziom/pion
160/170 stopni
Złącza wideoDVI-I
Zasilaczzewnętrzny
Inne cechyfunkcja przyspieszania czasu reakcji matrycy

» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

Monitor Samsunga stworzony jest dla osób preferujących elegancki wygląd. Ergonomia i funkcjonalność nie stoją na wysokim poziomie.

Jeśli chodzi o regulację kątów pochylenia ekranu w pionie to jest dość słabo, gdyż wychyla się w przód o około 5 stopni, a w tył o około 15 stopni. Niemniej jednak trzeba dodać, że nawet tak niewielkie odchylenia w pionie zaspokoją wymogi dużej części użytkowników w tym zakresie.

Gorzej jednak sytuacja wygląda w przypadku obrotu w płaszczyźnie poziomej, gdyż taka operacja możliwa jest jedynie wraz z nóżką. Na szczęście nie jest to trudne, bo panel waży ok. 3,5 kg. Podniesienie lub opuszczenie samego ekranu również nie jest możliwe, więc jak można się domyślić funkcja jego obrotu do pozycji wertykalnej (PIVOT) również nie jest dostępna.

Przejdźmy zatem do tylnej części obudowy. Sytuację tam panującą można określić jako estetyczną pustkę. Cały tylny panel wykonany jest z jednego kawałka profilowanego plastiku o cechach identycznych jak ramka przednia. Jest błyszczący i idealnie gładki. Poza tym niewiele można napisać, ponieważ w niewielkim prostokątnym wgłębieniu odnaleźć można jedynie mały okrągły port do podłączenia zewnętrznego zasilacza, a obok niego jedno złącze cyfrowego sygnału wideo (DVI). To wszystko.