Nauka

„Święty Graal” odnaleziony. Oto akumulator bliski doskonałości

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Monash opracowali nowy akumulator litowo-siarkowy. Jego potencjał jest olbrzymi – mówi się wręcz, że to „Święty Graal”.

Nie da się ukryć, że liczba newsów o przełomowych akumulatorach jest ogromna. Niemniej jednak, zapotrzebowanie na innowacje w tej dziedzinie jest tak duże, że każda taka zapowiedź wywołuje duże emocje. Szczególnie, gdy mówi się o rozwiązaniu z tak dużym potencjałem, jak ma to miejsce w przypadku akumulatora litowo-siarkowego (Li-S) opracowanego na Uniwersytecie Monash w Melbourne. 

Akumulator litowo-siarkowy obietnicą przełomu

Należy zaznaczyć, że to nie jest pierwszy raz, kiedy naukowcy eksperymentują z akumulatorami litowo-siarkowymi. Wcześniejsze próby miały jednak pewne wady. Anoda litowa reagowała z katodą siarkową, co prowadziło do powstawania dendrytów, które degradowały elektrolit i cały akumulator. Efektem była bardzo niska żywotność - często akumulatory psuły się już po 50 cyklach ładowania. Istniało również ryzyko zwarcia i samozapłonu.

Aby rozwiązać ten problem naukowcy z Melbourne ograniczyli ilość litu, a także (czy raczej: przede wszystkim) wprowadzili anodę z folii litowej pokrytej nanoporowatą powłoką polimerową. Jest cieńsza niż kartka papieru i pełna miniaturowych otworów, pełniąc jednocześnie funkcję „strażnika”. Badacze wyjaśniają, że ta warstwa pozwala jonom litu na swobodne przemieszczanie się i skutecznie izoluje je od siarki.

Mała-wielka zmiana

Ta drobna modyfikacja może przynieść prawdziwą rewolucję na rynku akumulatorów i to zarówno w kontekście pojazdów elektrycznych, jak i elektroniki użytkowej (a przede wszystkim smartfonów). Niemniej do momentu komercjalizacji tego rozwiązania, warto zachować umiar w entuzjazmie.

Trudno jednak hamować entuzjazm, gdy naukowcy z Australii przekonują, że ich akumulatory litowo-siarkowe są o połowę tańsze, a jednocześnie mają pięciokrotnie większą pojemność niż obecnie używane akumulatory litowo-jonowe. Już to brzmi jak spełnienie marzeń, a dodatkowym atutem jest zwiększona żywotność.

Źródło: Recharge

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bench
  22
  A gdzie jest jakiś konkret na ten temat ?
  • avatar
   losiaczek1
   17
   Przynajmniej kilka razy do roku czytam tego typu artykuły ale żadnej rewolucji nie zobaczyłem.
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Dobrze, że piszą o takich "przełomach". Przynajmniej wiadomo, że ta technologia nie wejdzie do produkcji. Chwalenie się nową technologią dla uczelni, to możliwość grantów i pieniędzy, a potem no cóż - nie wyszło.
    • avatar
     piomiq
     3
     "Efektem była bardzo niska żywotność - często akumulatory psuły się już po 50 cyklach ładowania. Istniało również ryzyko zwarcia i samozapłonu."
     Rozumiem, że nowe rozwiązanie zmniejszyło ryzyko zwarcia i samozapłonu. Nie dowiadujemy się jednak jak dużo cykli ładowania wytrzymuje ta nowa wersja akumulatora?

     "Trudno jednak hamować entuzjazm, gdy naukowcy z Australii przekonują, że ich akumulatory litowo-siarkowe są o połowę tańsze, a jednocześnie mają pięciokrotnie większą pojemność niż obecnie używane akumulatory litowo-jonowe. "
     A ile mają tych cykli ładowania? Bo jeśli 60 to można bez problemu zahamować entuzjazm.
     • avatar
      tumoris
      2
      Nie będzie żadnej rewolucji, to chyba oczywiste.
      • avatar
       Agencja
       2
       To ile tych cykli jest obecnie ?
       • avatar
        assistant
        1
        Akumulatory SiO+ były dostępne 10 lat temu w smartofnach od LG.
        Żadna nowość. Zapewne projekt zgaszony tak jak auta wielkości SUVa które mogą spalić litr na 100km jednak to nieopłacalne dla nikogo prócz konsumenta :)
        • avatar
         xmexme
         1
         Gdy naukowcy publikują takie informacje to oznacza że kończy im się kasa a to co mają ciągle nie nadaje do sprzedania. Lub dobrnęli do końca możliwości i wiedzą to co mają łatwo się nie sprzeda z powodów o których już nie wspomną aby nie zniechęcać potencjalnych inwestorów.
         • avatar
          Deryl
          0
          Będzie bardzo ładnie się palił lit+siarka i jeszcze te skażenie środowiska :)
          • avatar
           J.B FIN
           -4
           Uwolnienie energii w niekontrolowany sposob z takie naterii to sposob na napalm efekt Nikt tego nie ugasi. Baterie to slepa droga technologii. Przyszlosc to Energia produkowana np z wodoru ktory przechowywany jest w specjalnej "masie" materialowej a wiec b. bezpieczny w razie mech. uszkodzen
           • avatar
            serek25
            0
            Skoro się pochwali swoim wynalazkiem, to nic już niego nie będzie. Historia udanych wynalazków, to historia wdrożeń, produkcji na masową skalę, która obezwładnia świat. Reszta to ciekawostki w artykułach naukowych o znikomy zasięgu, które przeczyta garstka ludzi.
            • avatar
             Marek1981
             0
             Eh. Brakuje tylu informacji że lepiej się nie podniecać. Pytanie jak sobie poradzono z skutkami mechanicznymi np uderzenia
             • avatar
              duzers
              0
              O takich wynalazkach to ja czytam od 20 lat.
              • avatar
               deseczka
               0
               Ogólnie to można by napisać artykuł na temat cudownych odkryć w tym temacie na przestrzeni ostatnich 15 lat z podsumowaniem, ...no każdy nie wypalił. Ciekawe jaka średnia by wyszła, pewnie tak z jeden przełom na dwa-trzy miesiące.

               Witaj!

               Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
               Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

               Połącz konto już teraz.

               Zaloguj przez 1Login