Procesory

AMD zapowiada procesory Naples - nowe rozdanie w segmencie profesjonalnym

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
37 komentarzy Dyskutuj z nami

AMD wraca na rynek serwerów z całkowicie nowym rdzeniem x86 – Zen. Czy czeka nas nowe otwarcie na gruncie centrów danych?

Za nami premiera procesorów AMD Ryzen, a więc pierwszych modeli na bazie mikroarchitektury Zen. To jednak dopiero początek ofensywy „czerwonych”, bo nowa mikroarchitektura powstała z myślą o najróżniejszych zastosowaniach i niebawem dołączą do nich również układy Naples dla serwerów i centrów danych. Czego powinniśmy się spodziewać?

Można powiedzieć, że już od jakiegoś czasu obserwujemy głód innowacji w sektorze centrów danych i wiele zespołów IT szukało tutaj alternatywy dla swoich aktualnych potrzeb w infrastrukturze chmury. Nowa, wysoko-wydajna platforma AMD ma stanowić odpowiedź na te wymagania.

AMD Naples - budowa procesora

Układy Naples również korzystają z mikroarchitektury Zen i zostały wykonane w 14-nanometrowej litografii. W jednym procesorze znajdziemy nawet 32 rdzenie/64 wątki, 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2400 oraz kontroler PCI-Express 3.0 ze 128 liniami transmisyjnymi. Można zatem powiedzieć, że będą to najbardziej rozbudowane konstrukcje jeżeli chodzi o specyfikację pojedynczego układu.

AMD Naples - budowa procesora

Mało? W razie potrzeby, dzięki magistrali Infinity Fabric, w jednym serwerze będzie można połączyć dwa takie układy. Otrzymamy więc 64 rdzenie/128 wątków, ale liczba linii PCI-Express zostanie rozdzielona po 64 na obydwa procesory.

AMD Naples vs Intel Broadwell-EP

Porównanie 2-procesorowej platformy AMD Naples i Intel Xeon E5-2699A v4 „Broadwell-EP” – na papierze wygląda to znakomicie.

AMD Naples - wydajność

Jak jest w praktyce? AMD chwali się, że porównaniu tej samej liczby rdzeni i taktowania pamięci jego platforma jest 2-krotnie wydajniejsza.

AMD Naples - wydajność

AMD Naples - wydajność

To jednak nie koniec rewelacji, bo przy standardowych ustawieniach wzrost wydajności jest 2,5-krotny. Z kolei przy bardziej wymagających zastosowaniach platforma Intela dysponuje zbyt małą pojemnością pamięci operacyjnej.

AMD Naples - platforma

Ciekawym połączeniem powinna być też platforma z procesorem AMD Naples i kartami Radeon Instinct – konfiguracja ta obsłuży nawet cztery akceleratory przy pełnej przepustowości magistrali. Moc obliczeniowa? Podobno porównywalna do ludzkiego mózgu :-)

Wygląda więc na to, że czeka nas nowe otwarcie na gruncie centrów danych. Jak będzie w rzeczywistości? Tego dowiemy się w drugim kwartale, bo właśnie wtedy mają zadebiutować nowe procesory AMD.

Źródło: AMD

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  To teraz przywalcie cenę 2.5x niższą niż u Intela ($4938.00) np. $1999.00 i Intel dostanie palpitacji serca oraz rozluźnienia zwieracza.
  24
 • avatar
  Dizzy
  Z przyzwyczajenia przeczytałem "Nipples" :D Pora wyczyścić historię przeglądarki ;)
  18
 • avatar
  Konto usunięte
  Używałem kiedyś cywilnych Opteronów (Opteron 144 Venus, Opteron 1216 SantaAna). Pierwszy kręcił się jak szalony (OC prawie 100%), drugi działa do dziś w kompie rezerwowym.
  Oba miały 2x większy CacheL2 w stosunku do zwykłych Athlonów64.

  Było by miło gdyby AMD wróciło do tej tradycji i wydali by choć kilka niższych modeli na AM4.

  7
 • avatar
  supervisor
  Nie żebym "hypował" (chociaż kitamo i tak się przyczepi), architektura Zen dogoniła Intela w IPC (róznica kilku procent), i przegoniła w operacjach na wielu rdzeniach/wątkach (zegar w zegar).

  Jeśli AMD wypuszcza procesor serwerowy nie tylko z większą ilością rdzeni (! (serwery zjedzą każdą ilość rdzeni i wątków)) i w dodatku, mający wyższe taktowanie na pamięciach. Więcej linii PCI-E, i pakuje więcej pamięci...

  To Intel musi naprawdę szybko wypuścić swój odpowiednik, bo AMD zje, a raczej, połknie rynek serwerów.

  Jedna sprawa która pozostaje niewiadoma, to pobór prądu (bardzo, bardzo ważna sprawa jeśli chodzi o serwery).
  7
 • avatar
  Dudi4Fr
  "kontroler PCI-Express 3.0 ze 128 liniami transmisyjnymi"

  Aż szkoda że nie ma sensu lądować więcej niż 2 GPU w komputer (czasem nawet dwie grafy to wywalanie kasy w błoto), tak 8 1080Ti/RX VEGA FURY X w pełnym x16, aż ślinka cieknie!

  Chociaż jak by dali za tysiąca zielonych cpu 20 rdzeni/40 wątków to kilka osób u Intela mogło by dostać zawalu...
  4
 • avatar
  supervisor
  Poprawka. Ten Xeon o którym mowa jest bazowany na Broadwell-EP (serwerowa wersja Broadwell-E). Zen i Broadwell-E mają praktycznie te same IPC, przy przewadze zena w multi-core.
  4
 • avatar
  pwyzszy
  nie ma jeszcze komentarzy "gorszy od mojego i5 w grach"?
  2
 • avatar
  Gatts-25
  Jeżeli to rozwiązanie się przyjmie a cena jego będzie dużo niższa od INTELA to chociaż tutaj będzie WEJŚCIE SMOKA bo nikt nie będzie na tym robił testów w grach a teraz już wiemy jak szybki jest RYŻY z obsługą pamięci dwukanałowo.Te ośmiokanałowce robią nie złe wrażenie i jeszcze obsługa 2400Mhz imponujące.INTEL wie doskonale co się szykuje jak to ma mieć taką wydajność.Ciekawe czy prędzej zobaczymy procki INTELA w nowej generacji.
  1
 • avatar
  saha8
  Układy dwuprocesorowe nie są nowością, lecz dobrze wykonana płyta w tym wypadku ma znaczenie. Osobiście jestem ciekawe jakie konstrukcji płyt 2xCPU się pojawią. Szczególnie że mam do czynienia z takimi. Infinity Fabric to na razie PR, ale jeśli rozwiązanie jest lepsze niż to co stosuje Intel w Xenonach. Szczególnie że QPI nie we wszystkich procesorach było takie samo i nie zawsze można było użyć procesor w takim trybie.
  1
 • avatar
  maniuox
  ufff nowa porcja slajdow od AMD
  -16
 • avatar
  mjwhite
  czyli maksymalnie 2S, trochę słabo.