Karty graficzne

Procesory Intel Kaby Lake-G bez sterowników dla iGPU - użytkownicy mają problem [AKTUALIZACJA]

przeczytasz w 2 min.

Kooperacja dwóch rywali nie zawsze wychodzi na dobre. Przykładem tutaj mogą być procesory Kaby Lake-G, gdzie pojawiło się zamieszanie w związku ze zintegrowaną grafiką, a użytkownicy pozostali bez sterowników dla zintegrowanej grafiki.

Procesor Intel z grafiką AMD

Procesory Kaby Lake-G to chyba najdziwniejsza kooperacja ostatnich lat – jednostki łączą procesor zaprojektowany przez firmę Intel z układem graficznym opracowanym przez AMD.

Układy miały być rewolucją w miniaturowych komputerkach i laptopach, ale ostatecznie nie spotkały się ze zbyt dużym zainteresowaniem (właściwie mogliśmy je znaleźć tylko w komputerkach Intel NUC i kilku laptopach).

Intel Kaby Lake-G - procesor

Procesory Intel Kaby Lake-G bez sterowników dla iGPU. Użytkownicy mają problem

Intel w ubiegłym roku zdecydował o zakończeniu produkcji procesorów, a AMD nie wydaje sterowników dla zintegrowanej grafiki (najwyraźniej umowa o współpracy też minęła). Procesory są „martwe”, ale część użytkowników nadal z nich korzysta.

AMD Radeon Software - błąd przy instalacji
Taki komunikat widzą użytkownicy procesorów Kaby Lake-G, którzy chcą zainstalować najnowsze sterowniki dla zintegrowanej grafiki

Problem może pojawić się przy zaktualizowaniu systemu Windows 10 do najnowszej wersji 2004 (20H1). Okazuje się, że poprzednie działające sterowniki AMD nie są zgodne z nową wersją systemu, a nowe sterowniki Radeon Software Adrenalin 2020 20.4.2 i 20.5.1 są zgodne z systemem, ale nie są zgodne z „integrą”. Użytkownicy pozostali więc z niedziałającym sprzętem.

Intel pracuje nad rozwiązaniem problemu

Wśród poszkodowanych są także użytkownicy komputerków NUC Hades Canyon. Redaktorzy Tom's Hardware skontaktowali się z firmą Intel w sprawie problemów. Producent deklaruje, że szuka dodatkowego wsparcia dla grafiki z procesorów Kaby Lake-G:

Pracujemy nad przywróceniem obsługi sterowników graficznych Radeon w komputerkach Intel NUC 8 Extreme (nazwa kodowa Hades Canyon)

Jak dalej potoczy się sprawa procesorów Kaby Lake-G? Tego nie wiadomo, ale najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby dogadanie się obydwóch producentów i przedłużenie wsparcia dla "integry".

Aktualizacja 09.06.2020 18:43

Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie bliżej - jak się okazuje, wcale nie jest taka oczywista jak się na początku wydawało.

Pierwotnie to Intel udostępniał sterowniki dla zintegrowanej grafiki ze swoich procesorów - był to pakiet łudząco podobny do sterowników AMD, co może wskazywać, że zawarto umowę dotyczącą świadczenia wsparcia technicznego (takie informacje nie są ujawniane, więc możemy tylko podejrzewać). Kilka miesięcy temu producent jednak porzucił wsparcie dla jednostek Kaby Lake-G (ostatnia wersja sterowników Intela dla grafik Radeon Vega M pochodzi z października 2019 roku).

Intel - sterowniki dla układów graficznych Radeon RX Vega M

Użytkownicy procesorów Kaby Lake-G mogli jednak korzystać ze sterowników udostępnionych przez AMD (chociaż AMD oficjalnie nie potwierdzało wsparcia dla układów graficznych z procesorów konkurencji). Tutaj obsługa została porzucona wraz z nowymi sterownikami pod Windows 10 2004.

Sprawa nie jest do końca jasna, ale wygląda na to, że Intel porzucił wsparcie dla procesorów, a teraz AMD nie ma interesu, by wydawać sterowniki dla grafiki (tym bardziej, że to produkt konkurencji). Na zamieszaniu tracą użytkownicy komputerków i laptopów, którzy pozostali bez sterowników zgodnych z nowym Windowsem. Miejmy nadzieję, że sytuacja zostanie szybko rozwiązana.

Źródło: Tom’s Hardware, ComputerBase, Intel, Twitter @ Jeff Kampman

Zobacz więcej newsów o kartach graficznych:

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  31
  Fucking Logic !
  KabyLake-G jest produktem Intela. Komu płacisz w momencie zakupu? Intelowi czy Intelowi i AMD? Oczywiście że tylko intelowi. Więc to produkt Intela i na Intelu spoczywa cała kwestia wsparcia. Niech Intel zapłaci AMD za aktualizacje sterowników to będą. Ktoś na prawdę spuścił w klozecie resztę szarych komórek jeśli oczekuje że AMD będzie za darmo wspierało produkt Intela, w dodatku taki który sam intel już przestał produkować (status EOL).
  • avatar
   zakius
   7
   no ciężko o zainteresowanie jak miały okrojone CPU i montowane były tylko w tandetnych NUCach
   • avatar
    que_pasa
    7
    Dlatego open source ma sens.
    • avatar
     chrisplbw
     7
     Niech odpowiedzią dla fanów niebieskich będzie cytat użytkownika z innego portalu: "Jak ten produkt wychodził, to się wszyscy cieszyli, że to Intel się tym zajmie i zapewni wsparcie i poprawi sterowniki, a teraz to wina AMD? Jeszcze teraz zajrzałem na stare artykuły, i zrobiło się ciekawiej, bo wychodzi, że intel swoje integry porzuca jeszcze szybciej, po pół roku nawet, a tymczasem ostatnie kabylakeG dostało sterownik prosto od AMD, czego robić nie musieli."

     Taka prawda: Intel najpierw olał swój produkt w lutym 2019, by po pół roku go uśmiercić. Jak w okresie luty/marzec sterowniki weszły do ogólnej paczki Adrenalin, to Intel łaskawie dał linka do PDF'a kierującego na stronę AMD :D

     Gdzie był Intelek przez ten rok i co zrobił w tym kierunku? skoro niejaki Jeff Kampman twierdził w marcu, że to Intel zrobił właścicielom "wielką przysługę" pozwalając na użycie sterowników bezpośrednio od AMD. ;P

     Ciężko niektórym myśleć lub sprawdzić samemu "otoczkę" sprawy zamiast nabierać się na durne tytuły artykułów - brakuje jeszcze "JUŻ WIEMY" i tysiące klików zaliczone, a i mała burza może się trafić w komentarzach.
     • avatar
      wolak
      6
      Ten produkt był sprzedawany jako INTEL mało kto wie że tam jest AMD wiec baty idą na INTEL a to AMD na rękę, jak konkurencja dostaje baty
      wiec korzyści dla AMD wyższe niż straty. Klient się grubo zastanowi zanim kupi drugi wynalazek INTEL-a
      A poza tym jak INTEL mógł sobie pozwolić, by tak nie zabezpieczyć umowami współpracy z inną firmą
      • avatar
       Konto usunięte
       5
       EOL tyle w temacie
       • avatar
        mutissj
        0
        hahaha
        • avatar
         DrMjut
         0
         Co ma piernik do wiatraka? dlaczego aktualizacja Window$a powoduje nie działanie sprzętu? co koleją wersję winowsa mam aktualizować wszystkie stery, bo nic nie będzie działać? dlaczego win10 to takie gó**o?
         Ostatnio kupiłem adapter usb - com do każdej kompilacji win 10 inny sterownik ich chyba posrało.
         • avatar
          ElFi_
          0
          "Tutaj obsługa została porzucona wraz z nowymi sterownikami pod Windows 10 2004"
          Czyli po aktualizacji niektóre sterowniki przestają działać? Takie rzeczy to chyba tylko w W10:) Na szczęście nie używam tego g****.
          • avatar
           kitamo
           -8
           "AMD olało grafike w procesorach intel kaby lake g" - raczej olało użytkowników.
           Gdyby było dwrotnie to wlasnie tak byśmy przeczytali o tej sytuacji, ze intel olał użytkowników a nie że AMD zostało bez sterowników.
           • avatar
            ARTMAX
            -10
            Intel zakupił układy od AMD, stanowisko AMD w tym przypadku jest nie fair. Ale skoro AMD nie ogarnia sterowników dla
            kluczowych produktów wydanych pod
            własną banderą i w d... e ma, że klienci kilka
            miesięcy się z nimi męczą... Co tu się
            dziwić...
            Wcisnęli Intelowi marny produkt z zerowy
            m wsparciem, czyli dla nich normalka. Ja
            nie kupię GPU od AMD bo to tylko same
            problemy. Architektura nie jest zła, wsp
            arcie toporne tak jakby dopiero wch
            odzili na rynek z pierwszymi kartami...
            Podejście AMD powinno zapalić czerwoną lampkę także Nvidii, która obecnie zdecydowała się na procesory od AMD w swoich produktach.
            • avatar
             Aciej
             -13
             Oooo ten uwielbiany AMD zwany zbawicielem użytkowników olał po całości swoich użytkowników a ten szatanski wyzyskiwacz kopo-Intel, by pomóc użytkowników układów AMD szykuje poprawki za które odpowiedzialny powinien być AMD.
             Co tu się podziało?
             • avatar
              raffal81
              -15
              No to teraz AMD pojechało po całości. AMD wypięło się na użytkowników, szkoda słów, czyli Intel odwala robotę za którą jest odpowiedzialne AMD.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Tak naprawdę zastanawiające jest coś innego. Co odwala programistom w microsofcie, że sterowniki które do tej pory działały, przestają działać? i niech ktoś mi powie że windows10 jest czymś dobrym....
               • avatar
                rcj098
                0
                Yyyyyy..... mam lapka z takim prockiem i nie zauważyłem jakichkolwiek problemów po aktualizacji do 2004 wszystko śmiga na sterownikach ze strony intela , ale fakt że mogliby się dogadać ani to dobrze nie świadczy o intelu , ani o AMD.
                Ad Hoc
                Zupełnie niezależnie od artykułu kilka dni temu właśnie pytałem się Dell-a (producenta lapka) ad tych sterowników. Odpowiedź "Sterowniki do Radeona są tak dobre że nie trzeba ich często aktualizować" - ostatnie są z połowy 2019 ;P - trochę to słabe :/ na szczęście na razie wszystko śmiga i problemów nie ma jak już napisałem.