Gry komputerowe

Radeon Software Adrenalin Edition - sterowniki powodują problemy z działaniem gier DX9 [AKT. 2]

przeczytasz w 2 min.

AMD uważa, że problem dotyczy starszych gier, więc nie będzie poświęcać cennych zasobów technicznych na rozwiązanie usterki.

Firma AMD pod koniec ubiegłego roku uraczyła nas sterownikami Radeon Software Adrenalin Edition, które wprowadziły sporo nowych funkcjonalności oraz poprawę wydajności w tytułach korzystających z nowych API. Niestety, nowe sterowniki mają problemy z obsługą starszych gier, a producentowi nie spieszy się z rozwiązaniem usterek.

Sprawę naświetlili użytkownicy serwisu Reddit, ale później podobne informacje pojawiły się na forach komputerowych oraz oficjalnym forum AMD. Zainteresowani skarżą się, że po instalacji nowych sterowników część tytułów w ogóle nie chce się uruchomić -  wiadomo, że problemy dotyczą następujących gier korzystających z DirectX 9:

 • Command & Conquer 3 Tiberium Wars
 • Command & Conquer 3 Kane's Wrath
 • Command & Conquer Red Alert 3
 • Command & Conquer Red Alert 3 Upising
 • Command & Conquer 4 Tiberian Twilight
 • Battle for Middle Earth 1-2
 • The Witcher Enhanced Edition

AMD nie pozostawiło tematu bez odpowiedzi i ustosunkowało się do problemów z serią Command & Conquer - jeden z przedstawicieli firmy stwierdził, że wspomniane gry są zbyt stare, aby producent poświęcał cenne zasoby techniczne na rozwiązanie usterki.

Reakcja użytkowników była łatwa do przewidzenia – w kierunku „czerwonych” od razu posypały się słowa krytyki, a temat od kilku dni jest opisywany przez wszystkie branżowe media. Cóż, chyba nie do takich reakcji przyzwyczaiło nas AMD.

Czy AMD zmięknie pod wpływem negatywnych komentarzy i naprawi działanie starszych gier? Tego jeszcze nie wiadomo. Jeżeli jednak macie nowego Radeona i zależy Wam na starszych tytułach, radzimy wstrzymać się z instalacją nowego oprogramowania – na tę chwilę jest to w zasadzie jedyne działające rozwiązanie.

Aktualizacja 02.01.2018 19:00

Zgodnie z przewidywaniami, odpowiedź wsparcia technicznego nie była zbyt precyzyjna, a producent nie zamierza pozostawiać sprawy bez rozwiązania.

Na swoim Twitterze do sprawy odniósł się Terry Makedon, a więc kierownik zespołu pracującego nad sterownikami - według jego informacji, producent pracuje nad rozwiązaniem problemu i ma w planach poprawkę dla gier, które nie chcą działać na pakiecie Radeon Software Adrenalin Edition.

Aktualizacja 05.01.2018 10:25

AMD udostępniło testową wersję sterowników Radeon Software Adrenalin Edition 18.1.1 Alpha, która rozwiązuje problem z działaniem gier korzystających z DirectX 9. Warto jednak pamiętać, że mówimy o wersji Alpha - producent nie zaleca jej do ciągłego użytkowania.

Zainteresowani mogą pobrać sterowniki z tej strony (wersje dla systemów Windows 7 i Windows 10 w wersji 32/64-bit)

Źródło: Reddit, AMD, TechPowerUp, Twitter - Terry Makedon

Komentarze

50
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AkaRyupl
  3
  AMD nie ma problemu z grami DX9 tylko z tytułami tutaj wymienionymi. Tytuł artykułu jakby w ogóle się nie dało grać w gry obsługujące tylko DX9...
  Co do odpowiedzi - czy była to oficjalna wypowiedź, czy nie? Bo jeżeli oficjalna to czuję, że ktoś straci pracę.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   [AKT]
   Czyli jak można było podejrzewać, ktoś z PR dostał po łbie za niepotrzebne zamieszanie a sprawę załatwi zwykły hotfix.
   • avatar
    chotnik2
    -1
    odpowiedz potencjalnego nabywcy :
    "wspomniane karty AMD są za malo kompatybilne, aby potencjalny klient poświęcał cenne zasoby pieniezne na nie rozwiązane usterki"
    • avatar
     cjs48
     -1
     Uważajcie z najnowszymi sterownikami od AMD. Powodują nie tylko problemy z obsługą starszych tytułów. Ostatnio postanowiłem odświeżyć mojego starego HD 7770 w oczekiwaniu na nową kartę. Zainstalowałem najnowsze sterowniki i po którymś tam uruchomieniu systemu zauważyłem znaczny wzrost korzystania systemu z pamięci RAM (mam dwie kości; łącznie 16gb). Process Lasso wskazywał ponad 56% zajętości pamięci operacynej. Z początku sądziłem, iż to jakiś nieprzyjemny dodatek kopiący wirtualne waluty. Jako, że używam silnego oprogramowania antywirusowego i wąskiej gamy aplikacji a mój system generalnie jest dobrze zabezpieczony, mimo to postanowiłem go zeskanować innymi pakietami ochronnymi. Nic to nie pomogło. Po uważniejszym przeglądzie usług okazuje się, że nowe sterowniki w wersji Adrenalin Edition pobierają z pamięci przeszło 4gb a nawet 4.5gb. Po wyłączeniu usługi, zużycie RAM-u spadło do 23-26%.
     • avatar
      chotnik2
      -3
      Powodzenia, coraz lepsze pomysly i wypowiedzi, a tymczasem :

      https://imgur.com/mr0Oafj

      jeszcze troche i producenci przestana optymalizowac i testowac cokolwiek pod AMD bo i po co...
      • avatar
       Fenio
       -3
       Tak samo było z Battlefield 4 i Mantle. Nowe sterowniki i po graniu a wsparcie techniczne uznało że Mantle już ich nie obchodzi i należy grać na DX11.

       Drugi przykład, Radeony serii HD 7000 (na GCN 1.0) i seria R9. Od lat znany problem z blokowaniem zegarów tak że nie spadają w bezczynności poniżej 500Mhz dla rdzenia oraz przestaje działać turbo. Pomaga restart systemu aż znowu się zawieszą. Przyczyną jest przeglądarka z akceleracją sprzętową oraz akceleracja Flasha. Problem znany od bardzo dawna i olany przez AMD bo i tak większość użytkowników go nie zauważy. Karta będzie głośniejsza w spoczynku a pod obciążeniem wydajność minimalnie niższa.

       Problem z mikroprzycięciami z CrossFire już rozwiązali ? Czy kolejny stary problem zamieciony pod dywan ? :->
       • avatar
        Konto usunięte
        -7
        Po co aktualizować sterowniki do gier z przed 10 lat 0_o?
        Wystarczy pozostać na poprzednich.

        Przy ograniczonej mocy przerobowej zespołu zajmującego się sterownikami, sprawa spadła na dalszy plan, jednak MIMO WSZYSTKO prędzej czy później będą musieli się nad tym pochylić.
        • avatar
         Zircon1987
         -17
         No tak, sradeony, weri kuj ,weri kłajet weri mam was w dupie. Dobrze, że się pozbyłem tego paskudnego pierkanika R9 390 i kupiłem GTX 1080.
         • avatar
          mutissj
          0
          Ciekawe jak z resztą DX10, DX7
          • avatar
           Kenjiro
           0
           Aktualizacja:
           http://www.guru3d.com/news-story/amd-will-fix-dx9-game-versus-adrenalin-driver-related-issues-with-a-hotfix.html