Pamięć RAM

AMD szykuje odpowiedź na Intel XMP 3.0 – platforma AM5 z nową funkcją

przeczytasz w 1 min.

Coraz większymi krokami zbliża się premiera rewolucyjnej platformy AMD AM5. Konstrukcja wprowadzi sporo nowych funkcji, w tym także lepszą obsługę pamięci DDR5 RAM.

Nowa platforma ma przynieść sporo zmian względem obecnie wykorzystywanej konstrukcji AM4. Doczekamy się nie tylko nowych procesorów – chodzi o układy Ryzen 7000 bazujące na architekturze Zen 4 (5 nm), ale też wsparcia dla nowych interfejsów, w tym obsługi pamięci DDR5 i magistrali PCI-Express 5.0.

Platforma AMD AM5 z lepszą obsługą pamięci DDR5

Szczególnie ciekawie zapowiada się obsługa pamięci DDR5. Według najnowszych informacji (lub raczej przecieków), producent planuje wprowadzić tutaj funkcję RAMP (Ryzen Accelerated Memory Profile), która miałaby być odpowiednikiem profili XMP 3.0 na najnowszej platformie Intela.

Na ten moment o funkcji nie wiadomo zbyt wiele. Można jednak podejrzewać, że profile RAMP pozwoliłyby na lepszą obsługę szybkich (podkręconych) modułów pamięci DDR5 – zawierałyby one informacje o taktowaniu, opóźnieniach i napięciu modułów, dzięki czemu użytkownik nie musiałby ich ustawiać manualnie.

HWiNFO - obsługa AMD RAMP
Najnowsza testowa wersja aplikacji HWiNFO już zawiera wstępną obsługę technologii AMD RAMP

Funkcja mogłaby działać w podobny sposób co A-XMP/AMP (w przypadku modułów DDR4). Mielibyśmy do czynienia po prostu z obsługą profili XMP 3.0, ale w przypadku platformy AMD za odczyt parametrów odpowiadałaby funkcja RAMP (raczej nie spodziewamy się, że producenci modułów pamięci przygotują specjalne moduły z profilami RAMP).

Jak będzie w praktyce? Czy producenci płyt głównych i modułów skorzystają z funkcji? Tego pewnie dowiemy się przy okazji premiery platformy, która została zaplanowana na drugą połowę roku. Warto dodać, że producent planuje tutaj zaoferować dłuższe wsparcie, podobnie jak w przypadku obecnej platformy AM4.

Źródło: ComputerBase, foto: ASUS

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  10
  No ciekawe. Ale najważniejsze, żeby nie trzeba było dedykowanych modułów kupować.
  • avatar
   danieloslaw1
   5
   No i dobrze. Może w koncu wszystkie memki beda działały z każdym ryśkiem. Wiem ze teraz jest w miare ale dalej nie jest to 100% jak u intela
   • avatar
    Silver
    2
    Ruch całkiem spoko. Ciekawe czy jeśli w danym module będą zapisane obydwa profile to jaka różnica wyniknie z właściwego.
    • avatar
     maziarzek
     0
     wow, dodają coś co u konkurencji jest od dawna
     • avatar
      kitamo
      0
      Dalekie to od standaryzowania.
      Dalej bedzie problem z pamieciami tak jak jest obecnie (pomimo ze wiekszosc smiga). Teraz uzytkownik bedzie musial szukac modułu z Ramp.
      Raczej nie tędy droga.