Procesory

Wykryto błąd w procesorach AMD – jedna z funkcji może powodować problemy pod Linuxem

przeczytasz w 1 min.

Gruntowne przetestowanie niektórych technologii jest czasochłonne i wymaga dużych nakładów pracy. Czasami jednak błędy w działaniu niektórych funkcji wychodzą dopiero po latach – tak się stało w przypadku AMD SME, czyli jednej z kluczowych technologii procesorów Ryzen.

Technologia AMD powoduje problemy z działaniem Linuxa

Technologia AMD SME (Secure Memory Encryption) odpowiada za szyfrowanie pamięci operacyjnej, co poprawia bezpieczeństwo poufnych danych w razie próby włamania lub ataku na komputer. Funkcja została wprowadzona w 2017 roku wraz z pierwszymi modelami Ryzen 1000 (Summit Ridge), ale jest obecna we wszystkich kolejnych generacjach procesorów.

AMD Secure Memory Encryption

AMD Secure Memory Encryption

Niedawno, jeden z programistów zajmujących się Linuksem - Paul Menzel, odkrył, że technologia AMD SME może powodować problemy z uruchomieniem systemu Linux oraz sporadyczne problemy z tzw. czarnym ekranem. Menzel do zidentyfikowania problemu posłużył się starszą konfiguracją opartą o procesor Ryzen 3 2200G i płytę główną AMD B350, ale podobno ma ona występować we wszystkich procesorach AMD Ryzen.

Programiści przekazali zgłoszenie do zespołu odpowiedzialnego za Debiana, co daje nadzieję na wprowadzenie odpowiednich poprawek w jądrze (tutaj znajdziecie zawiadomienie programistów). Póki co jednak technologia AMD Secure Memory Encryption domyślnie została wyłączona pod Linuksem.

Korzystasz z Windowsa? Możesz spać spokojnie

Technologia AMD SME została zaprojektowana z myślą o użytkownikach biznesowych i korporacyjnych, więc jej działanie (lub niedziałanie) będzie istotne głównie dla nich. Jeżeli korzystacie z Windowsa, a komputer głównie służy Wam do przeglądania Internetu, grania w gry czy kontaktu ze znajomymi, to pewnie nawet nie zauważycie różnicy (a tym bardziej problemów z uruchamianiem systemu). Większe znaczenie mogą mieć problemy ze spadkiem wydajności pod Windows 11.

Źródło: NeoWin, ComputerBase

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  devilson131313
  10
  Ciekawe podejście. Jak szyfrowanie pamięci w Ryzenie nie działa poprawnie na linuxie to jest to błąd AMD. Jak nie działa poprawnie przydzielanie priorytetu rdzeni w Windowsie to jest to błąd Microsoftu. W obu przypadkach twórcy systemu muszą dostosować swój system pod poprawne działanie tych funkcji.
  • avatar
   biuro74
   2
   Mnie najbardziej zainteresował ten spak wydajności.
   • avatar
    Kenjiro
    1
    Dzięki Pawle za linki. Dobrze, że czytasz komentarze ;-).
    • avatar
     piomiq
     1
     > Korzystasz z Windowsa? Możesz spać spokojnie
     Jeśli korzystasz z Linuksa, również możesz spać spokojnie, bo funkcja jest wyłączana w kernelu. I jeśli jeszcze aktualizacji nie było to na pewno się pojawi takowa.
     • avatar
      carbo888
      0
      na moim r5 2600 i b450 problem z uruchamianiem Windowsa występował od zawsze czasami odpali się bez problemu, czasami trzeba restartować parę razy, rozwiązałem to tak, że usypiam system zamiast go wyłączać
      • avatar
       Gnom_Z_Piany2
       0
       @Paweł, no sorry ale sam się hejtujesz. coś ty znowu nawypisywał? "Technologia AMD SME została zaprojektowana z myślą o użytkownikach biznesowych i korporacyjnych, więc jej działanie (lub niedziałanie) będzie istotne głównie dla nich. Jeżeli korzystacie z Windowsa, a komputer głównie służy Wam do przeglądania Internetu, grania w gry czy kontaktu ze znajomymi, to pewnie nawet nie zauważycie różnicy"

       no jasne. serwery z zenami (rodzinka Epic) nie jest do rozwiązań biznesowych. Serwery jak wiadomo nie służą biznesowi lecz zabawie, bo taki wniosek można wysnuć z twojej pisaniny.

       weź no wreszcie zacznij konsultować artykuły, aby nie wychodziły takie brednie.
       ponieważ funkcja nie działa prawidłowo i można się bez niej obejść, to domyślnie jest wyłączona w aktualizacjach kerneli, ale kto chce może sobie ją włączyć. trwają prace nad jej bezproblemowym działaniem, i w końcu to napiszą, szybciej niż myślisz.