Tablety

Apple iPad 2: niektóre egzemplarze tabletów mogą mieć energooszczędny procesor A5

przeczytasz w 2 min.

Jeden tablet drugiemu nierówny

Na serwisie AnandTech pojawił się kilka dni temu ciekawy test porównawczy, który dowodzi, że na rynku dostępne są co najmniej dwie wersje tabletów iPad 2. Różnią się one czasem pracy na akumulatorze. Tajemnica tkwi jednak nie w jej pojemności, a w zastosowaniu procesorów A5 różniących się procesem technologicznym.

Praktyka polegająca na usprawnianiu kolejnych partii danego produktu to coś całkiem normalnego. Wersje wyprodukowane tuż po wejściu danego urządzenia do sprzedaży mogą być pod pewnymi względami gorsze od tych, które do sklepów trafiły później. Najciekawsze jednak w tym wszystkim jest to, że klient nie zawsze musi być świadomy tego jaką wersję kupuje. Przecież nazwa, opakowanie i obudowa się nie zmienia. Różnice tkwią w samym wnętrzu, a tam przecież nie tak łatwo zajrzeć.

Apple iPad 2 tablet

Na rynku można spotkać różne, z zewnątrz identyczne, wersje Apple iPad 2. AnandTech wziął pod uwagę dwie wersje. Starsza (określona jako iPad 2.1) wykorzystuje procesor A5 wyprodukowany w procesie 45 nm, nowsza ma już wewnątrz 32 nm układ (proces HKMG).

Jest on nie tylko mniejszy fizycznie, ale zadowala się także mniejszą ilością energii. A to oznacza, że akumulator Apple iPad 2 może zapewnić moc na dłużej.

Apple A5 porównanie procesor proces 45 nm 32 nm
Porównanie kości Apple A5 zależnie od zastosowanego procesu - 45 nm i 32 nm HKMG (w tym przypadku jest to układ z Apple TV)

Choć o wersji 2.4 mówimy nowsza, to, jak podkreśla AnandTech, nie jest ona zbyt powszechna. Jest rzadko spotykana, ale skoro można na nią trafić, to warto sprawdzić na jakie korzyści można liczyć. Testy potwierdziły oczekiwania. iPad 2.4 pracuje średnio o 2 godziny dłużej niż wersja 2.1. Taki zysk jest z pewnością nie do pogardzenia. Poniżej porównanie czasu pracy z podziałem na różne zastosowania tabletu (dane AnandTech).

 iPad 2.1 iPad 2.4różnica
Przeglądanie witryn WWW10,111,719%
Gry 3D (Infinity Blade 2)6,17,929%
Wideo (720p, bitrate 4 Mbps)13,315,718%
czas pracy tabletu podano w godzinach

Zdaniem AnandTech, 32 nm wersja procesora A5 to wprawka przed przejściem na nowy proces w przypadku innych układów. Taki test lepiej było przeprowadzić na już sprawdzonej konstrukcji, jaką jest A5. Nie zdziwimy się zatem, gdy w przyszłości pojawią się kolejne rewizje nowego iPada, z energooszczędniejszymi procesorami A5X.

Przyglądając się premierom coraz nowszych modeli smartfonów i tabletów można zastanowić się, czy nie lepiej dopracować to co już jest dostępne. Klienci mogliby odetchnąć pomiędzy kolejnymi premierami, a nie żyć w ciągłej obawie, że "mój sprzęt za rok będzie już za wolno działał".

A jakie jest wasze zdanie? Wolicie szybsze procesory w smartfonach, czy dłuższą pracę na zasilaniu akumulatorem?


Więcej o tabletach Apple:

Źródło: AnandTech, chipworks (porównanie kości A5)

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Noobek P-ce
  2
  Czy w Polsce jest dostępna energooszczędna wersja ?
  • avatar
   BIGPUN
   -2
   pały, apple wprost po premkierze 3gen zakomunikowało że dwójka będzie nadal produkowana ale prockiem 32 nm.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Najdziwniejsze, że się nie pochwalili, nie zrobili konferencji itd. Tylko tak po cichu wprowadzili, po pudełku nie ma jak poznać czy ma się do czynienia z nową czy starą wersją...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Sporo ludzi już przyzwyczaiło się, że codziennie musi ładować telefon albo co 2 no max 3 dzień. Ja jestem tego zdania aby jednak zoptymalizować dobrze software i hardware, a nie iść za modą więcej MHz, Mpix itp.
     • avatar
      gambiter
      0
      wszystko można ustawić. wystarczy złamać soft. ja mam galaxy mini qualcomm 600mhz trzymał 2dni bez ładowania. po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji do dynamicznego zarządzania taktowaniem, w idle mam 122mhz i tylko jak rozblokuje ekran to mam 600mhz. zysk ogromny na baterii 8dni bez ładowania. nie musiałem nic modyfikować w środku, wystarczył soft mod.
      • avatar
       Ivan911
       0
       Właśnie sprawdziłem, mam wersje 2.4, super. Kupiłem go zaraz po premierze trójki.