Przeglądarki WWW

Błąd prywatności dotyczy także innych przeglądarek dla urządzeń marki Apple

przeczytasz w 1 min.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że w obecnej wersji Safari występuje błąd, który doprowadzić może do wycieku prywatnych danych osób korzystających z tej aplikacji. Błąd dotyczy także innych przeglądarek dla urządzeń Apple, a nie wiadomo kiedy pojawi się poprawka.

Warto przypomnieć, że przyczyną problemu jest nieprawidłowa implementacja interfejsu programowania o nazwie IndexedDB. Błąd może spowodować ujawnienie między innymi danych konta Google, do którego użytkownik zalogował się za pośrednictwem niektórych przeglądarek dla urządzeń marki Apple oraz historii przeglądania stron internetowych.

Jakich przeglądarek dotyczy problem?

Okazało się, że problem dotyczy także innych przeglądarek, które korzystają z opracowanego przez Apple silnika WebKit, który rozwijany jest jako oprogramowanie typu open source. Wśród najpopularniejszych wymienić można aplikacje Chrome oraz Edge, które instalowane są na iPhone’ach i iPadach z najnowszym systemem operacyjnym. Kłopotów nie mają użytkownicy systemów iOS/ iPadOS 14. Wynika to z tego, że Apple wymaga aby przeglądarki dla systemów iOS 15 oraz iPadOS 15 korzystały właśnie z silnika WebKit. Spokojnie spać mogą także użytkownicy 14. wersji przeglądarki Safari dla komputerów Mac.

Kiedy pojawi się poprawka?

Informacje na temat poprawki pojawiły się między innymi w serwisie GitHub. Niestety poprawka nie będzie dostępna od razu. Użytkownicy urządzeń Apple otrzymają ją wraz z najbliższą aktualizacją systemów macOS Monterey, iOS 15 oraz iPadOS 15. Przedstawiciele firmy Apple odmówili komentarza w sprawie terminu udostępnienia tej aktualizacji.

Źródło: MacRumors

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Koło na nowo odkryliście aż newsa napisaliście. Ci co Apple ozywają smartfony to nie wiedzą. Tylko jutro nie napiszcie, że Firefox na macOS to samo bo się załamie.
  • avatar
   Kenjiro
   2
   Apple od zawsze na iOS i iPadOS wymagało, aby przeglądarki korzystały z Webkita z Safari. Innymi słowy dla wszystkich przeglądarek na systemy smartfonowe i tabletowe jest ten sam silnik.
   Po prostu w starszych systemach jest starszy Webkit, który nie ma wspomnianej podatności.
   • avatar
    pawluto
    0
    Bo to tak trudno napisać system by był wpełni bezpieczny...Otóż napisać jest łatwo tylko czy oni tego napewno chcą ??? Otóż nie - system ma być w pełni inwigilowany i jest...bo tak ma być...niestety.
    • avatar
     Rypka
     0
     IPhone jest bezpieczny!