Ciekawostki

Prezes Apple, Tim Cook, nie widzi przyszłości dla metaverse Zuckerberga

przeczytasz w 2 min.

Metaverse jest technologią, którą Mark Zuckerberg chce zastąpić Internet. Według Tima Cooka to nie wyjdzie, ponieważ nie ma w niej nic innowacyjnego. Dlaczego Apple stawia na AR?

Dlaczego Tim Cook krytykuje metaverse?

Zawsze uważam, że ważne jest, aby ludzie rozumieli, czym coś jest. I naprawdę nie jestem pewien tego, czy przeciętna osoba jest w stanie wyjaśnić, czym jest metaverse

– stwierdził Cook w wywiadzie cytowanym przez CNBC.

Prezes producenta iPhone'a nie ma dobrego zdania o ludzkości, ale przede wszystkim przemawia przez niego marketingowiec. To on sugeruje, że metaverse będzie bardzo trudno sprzedać. 

I jest to istotne, ponieważ pomysł Marka Zuckerberga wymaga nowej elektroniki. Inwestować w nią warto, jeśli będzie sprzedawana. Tymczasem powszechne wykorzystywanie metaverse jest wymagające poznawczo, a wszystkie oferowane przez nią korzyści ma także technologia AR.

Dlaczego Apple woli AR zamiast metaverse?

Według prezesa Apple to rzeczywistość rozszerzona (AR) jest kierunkiem, w którym rozwijać się będzie technologia.

Myślę, że AR to zaawansowana technologia, która wpłynie na wszystko

 – powiedział Tim Cook.

Cook zwraca uwagę na praktyczny aspekt wirtualnych rzeczywistości. W medycynie, ekonomii, życiu społecznym rzeczywistość rozszerzona przydaje się już dzisiaj. Łykamy ją jak pelikany, bo pomaga w czymś, co dobrze znamy. Metaverse tak nie zadziała, ponieważ jest technologią wymagającą rewolucji w postrzeganiu świata.

Dlaczego plany rozwojowe Apple są istotne dla Meta?

Apple ma w planach rozwój urządzeń wspierających rzeczywistość rozszerzoną, a nie metaverse. Dla planów Marka Zuckerberga oznacza to potężny hamulec i światło ostrzegawcze. Meta, a wcześniej Facebook, nie ma nawet promila doświadczenia Apple w kwestii elektroniki. Bez tego metaverse nie ruszy.

Oczywiście, wielkie upadki producentów telefonów czy komputerów już się zdarzały. Jest w tym świecie także miejsce na zupełnie nowych graczy. Mimo to, jeśli akurat prezes Apple twierdzi, że metaverse się nie sprzeda, to może mieć dużo racji. Oznacza to też, że Meta nadal nie ma widoków na urządzenia, które byłby dla metaverse tym, czym był komputer osobisty dla Internetu.

Źródła: CNBC

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PerfectDAY
  4
  Odnośnie grafiki w topie... jakość godna portalu komputerowego jak nic. Hehe
  • avatar
   Yetii
   4
   Gryzą się po kostkach o nasze pieniądze....
   • avatar
    Agresor
    3
    Moim zdaniem, ani jedno, ani drugie się nie przyjmie.
    • avatar
     Adrianwo
     1
     Zuckerbergowi należy się śmierć!
     • avatar
      FunkyKoval
      1
      Już chyba internet i jego pochodne są dość skomplikowane dla przeciętnego użytkownika, ludzie mają problemy z prostymi zasadami i technologiami, zapamiętywaniem swoich loginów nawet (większość ludzi których znam jest zdziwiona, że powinni pamiętać hasło do konta GOOGLE i kiedy trzeba nowy telefon spiąć z kontem albo odtworzyć dane & konfigurację na starym telefonie, wtedy procedura odzyskiwania haskła w 90%) oraz przywróceniem swoich usług kiedy coś się zepsuje.
      Można proponować technologie zastępujące inne proste technologie albo pomagające nam czy rozszerzające delikatnie to co mamy a nie zupełny zwrot i wrzucenie użytkowników w nowy "wszechświat".

      Zuckerbergowi marzy się zawładnięcie przestrzenią internetu użytkowników ale jak Cook im rozjaśnił, za ciency są w uszach, nie potrafią projektować i budować systemów zintegrowanych jak to robi Apple od dekad.
      Tego się nie da kupić (no chyba że APPLE kupią) ale nawet gdyby kupili trzeba mieć know how + dekady doświadczenbia i oddanych pracowników a z ostatnich newsów wynika, że nawet pracownicy META nie chca tego czegoś używać.
      • avatar
       Yamaraj6
       1
       Oczywiście że nie widzi bo im się jeszcze konkurencyjnego produktu nie udało zrobić, za kilka lat jak zaprezentują swój to wtedy zobaczą w tym przyszłość.
       • avatar
        ZbieramNaRTXa
        -6
        Witam państwa. Zbieram na nowy komputer i marzy się mi karta Rtx 4090. Ale niestety mnie nie stać dlatego mam wielka prośbę czy możecie wpłacić na mój adres Bitcoina darowiznę? Będę bardzo wdzięczny. Wybrałem network BSC aby opłaty za gaz były dla was niższe, wiec to bardzo ważne kiedy będziecie wysyłać mi Bitcoina aby właśnie po sieci BSC bo inaczej jie dojdzie.
        To jest mój adres portfela na którego możecie przelać mi trochę Bitcoina. Pamiętajcie żeby wybrać sieć BSC! Pozdawiam i dziękuje za wsparcie.

        0x0Fb6aa81C108e9BfA95c1f2C91d3B1f3adA081F5
        • avatar
         bbenn
         0
         przyganiał kocioł garnkowi - obydwoje warci siebie i tyle w temacie
         • avatar
          pawluto
          0
          Jeśli Second Life ma tylu użytkowników mimo słabej grafiki to i metaverse się przyjmie...