Ciekawostki

Apple Watch zmierzy cukier we krwi

przeczytasz w 1 min.

Apple Watch może w przyszłości otrzymać sensor oferujący nieinwazyjne monitorowanie stężenia glukozy we krwi. Urządzenie pomyślnie przeszło badania z udziałem ludzkich testerów.

Apple Watch z funkcją pomiaru glukozy

Jak podaje agencja Bloomberg, firma Apple pracuje nad tego typu czujnikiem od ponad dekady – projekt rozpoczął się jeszcze za czasów Steve’a Jobsa. Po tylu latach sensor wciąż nie jest jeszcze gotowy, by wejść do masowej produkcji, ale i tak można mówić o przełomie, jako że prototyp osiągnął etap, w którym potwierdzono jego skuteczność. Badania zostały przeprowadzone z udziałem ludzkich testerów, więc można traktować je całkowicie poważnie.

Na czym więc polega problem? Ano na tym, że prototypowy czujnik jest zdecydowanie zbyt duży, aby mógł zmieścić się w urządzeniu tak małym jak smartwatch. Ba, aktualnie trudno byłoby go zmieścić nawet w iPhonie. Najpewniej więc minie jeszcze wiele lat, zanim Apple Watch z funkcją pomiaru glukozy we krwi faktycznie ujrzy światło dzienne. 

Jak to ma działać?

Udało się za to uzyskać kilka szczegółów na temat tego, jak ma działać. Otóż czujnik bazuje na technologii Silicon Photonics, łączącej w sobie zintegrowane układy krzemowe i półprzewodnikowe lasery. Działa to tak, że wiązki o różnych długościach fal są emitowane wprost w skórę użytkownika, a to, ile światła odbija się od płynu śródmiąższowego pozwala określić, jaki jest poziom cukru we krwi. Wynika to z faktu, że płyn ten zawiera glukozę. 

Opracowanie wygodnej i nieinwazyjnej technologii monitorowania glukozy przy użyciu wielofunkcyjnego gadżetu, takiego jak smartwatch, byłoby czymś naprawdę wielkim. Szczególnie, że w Polsce, tak jak w Stanach Zjednoczonych, cukrzyca dotyka około 10 proc. społeczeństwa

Źródło: Bloomberg, NotebookCheck, 9to5Mac. Foto: Grzegorz Świątek/benchmark.pl

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ophiuchus
  4
  Po pierwsze. Glukoza nie wchłania żadnego płynu... Po drugie news z czapy. Takie bajubaju.
  • avatar
   dron i chmury YT
   4
   "Apple Watch zmierzy cukier we krwi". Chyba miało być może "Apple Watch zmierzy ilość cukru we krwi" XD Cukier to ja mogę sobie linijką zmierzyć, chociaż musiałbym się bardzo postarać :D
   • avatar
    Kenjiro
    2
    Płyn śródtkankowy zawiera glukozę, a nie odwrotnie. Ciekawe, jaka jest skuteczność działania czujnika (sensora), czy porównywalna z tymi wszczepianymi? Jeśli jest blisko, to może to być pewnego rodzaju przełom w monitorowaniu poziomu glukozy.
    • avatar
     Dragonik
     0
     Jeśli ma wyglądać tak jak na zdjęciu to w sumie poziom brzydoty apple zachowany.
     • avatar
      GOZER
      0
      Jak to będzie działać to kupuje. Choruje na cukrzycę i takie coś to obowiązkowa sprawa dla diabetyka
      • avatar
       Johnyfin
       0
       Powodzenia z dokladnoscia pomiaru! Rozrzut bedzie w granicach 20% przynajmniej.. .czyli pomiar smieciowy. Takie bajki to dla Tik Tokowcow mozna sprzedawac