Płyty główne

ASRock gotowy na premierę procesorów Intel Alder Lake – mamy zdjęcia płyt Z690

przeczytasz w 2 min.

Nowa platforma Intela zbliża się coraz większymi krokami. Jeżeli też czekacie na nowy sprzęt, to na pewno zainteresują was nowe płyty główne – do sieci wyciekły zdjęcia modeli ASRock. Czego możemy się spodziewać?

Płyty główne Intel Z690 zostały wyposażone w podstawkę LGA 1700, która obsługuje procesory Intel Core 12. generacji (Alder Lake-S). Co ważne, konstrukcje pozwolą też na podkręcanie modeli z odblokowanym mnożnikiem (dopisek K).

Nowe płyty oferują wsparcie dla pamięci DDR5 (lepsze modele) lub DDR4 (modele ze średniej i niższej półki). Oprócz tego możemy oczekiwać obsługi magistrali PCI-Express 5.0 i nowszego, bogatszego zestawu portów.

Jakie modele przygotowuje ASRock?

Przegląd płyt głównych ASRock Z690

Wiemy, że producent przygotowuje co najmniej siedem modeli z różnych segmentów – znajdziemy tutaj zarówno topowe propozycje, jak i bardziej budżetowe konstrukcje. Design płyt nie powinien być dla nas szczególnym zaskoczeniem, bo właściwie jest on bardzo zbliżony do wyglądu modeli Z590 pod procesory Core 11. generacji (Rocket Lake-S).

ASRock Z690 Taichi

ASRock Z690 Taichi to jedna z topowych propozycji producenta (jako jedyna wspiera pamięci DDR5). Uwagę zwraca efektowne wzornictwo oraz bogaty zestaw portów – do dyspozycji oddano m.in. trzy sloty PCI-Express x16 (dwa w wersji 5.0, które pozwalają połączyć karty w trybie x8/x8), cztery gniazda M.2 (schowane pod radiatorem) i siedem portów SATA.

ASRock Z690 Extreme

ASRock Z690 Extreme to model ze średniej półki. Do dyspozycji oddano trzy sloty PCI-Express x16 (tylko jeden w wersji 5.0 x16), cztery gniazda M.2 (tylko dwa schowane pod radiatorem) oraz osiem slotów SATA.

ASRock Z690 Steel Legend

ASRock Z690 Steel Legend bazuje na bardzo podobnym projekcie laminatu, więc oferuje zbliżoną funkcjonalność – różnica sprowadza się do rozmieszczenia gniazd SATA (równolegle do laminatu zamontowano cztery porty).

ASRock Z690 Phantom Gaming Riptide

ASRock Z690 Phantom Gaming Riptide to propozycja dla graczy z mniej zasobnym portfelem. Płyta nie wygląda tak efektownie, jak poprzednie modele Taichi, Extreme czy Steel Legend. Do dyspozycji oddano m.in dwa sloty PCIe x16 (jeden w wersji 5.0 x16), trzy gniazdka M.2 (jedno z radiatorem) i osiem gniazd SATA.

ASRock Z690 Phantom Gaming 4

ASRock Z690 Phantom Gaming 4 to bardzo podobny model, który został lekko „obcięty”.Do dyspozycji oddano tylko cztery gniazda SATA. Oprócz tego zastosowano skromniejsze radiatory na sekcji zasilania i chipsecie.

ASRock Z690M Phantom Gaming 4

Producent przygotowuje też pomniejszoną wersję płyty – model ASRock Z690M Phantom Gaming 4 siłą rzeczy oferuje skromniejszy zestaw portów (zrezygnowano m.in. z dwóch slotów PCIe x1).

ASRork Z690 Pro RG

ASRork Z690 Pro RG to z założenia propozycja dla profesjonalistów, ale wygląda lepiej niż tanie modele dla graczy. Do dyspozycji oddano m.in. trzy złącza PCIe x16 (jedno w wersji 5.0), osiem gniaz SATA oraz trzy sloty M.2 (jeden z nich wyposażono w dodatkowe chłodzenie).

Jeżeli jesteście zainteresowani nową platformą Intela, to musicie jeszcze uzbroić się w cierpliwość - płyty główne Intel Z690 podobno mają zadebiutować 4 listopada. Który model najbardziej Wam przypadł do gustu?

Źródło: VideoCardz

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    NasHee
    2
    Te zębatki jak zwykle dostatecznie kiczowate żeby omijać je szerokim łukiem.
    • avatar
      kitamo
      0
      i tak czekac trzeba do przyszlego roku az pojawi sie wiecej plyt na roznych chipsetach bo teraz to za wszystko placi sie podwojnie
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nowy procesor i nowe ramy. Można jeszcze napisać że Sata wraca do łask, dużo płyt z 8xSata. To dość dziwne z uwagi na ograniczenia tego interfejsu. Chociaż 3x M2 jest. E1 i E3 EDSFF zapewne na razie będą tylko w segmencie serwerowym, chyba że będzie jak z U.2. Z690 nie ma aktywnego chłodzenia na chipsecie nawet na najlepiej wyposażonych płytach to w sumie plus. Poza tym to po prostu kolejne nowe płyty bez rewolucji. Trzeba poczekać na pełną specyfikacje, żeby dowiedzieć się choćby jaki standard karty sieciowej będzie minimum.
        • avatar
          szymcio30
          0
          Oczywiście można narzekać, ze będzie drogo, a sprzęt nie jest jeszcze gotowy aby wykorzystać PCIe 5.0. Jednak postęp kosztuje i prędzej czy później każdy zmieni swoj PC na lepszy, nowszy i bardziej wydajny...chyba, ze tylko słucha muzyki i ogłada youtube;)
          • avatar
            pawluto
            0
            W życiu nie kupiłem i nie kupię płyty głównej tej firmy...I dobrze na tym wychodzę - zero problemów...
            • avatar
              stalkerpl
              0
              kiedyś myślałem o zakupie płyty od asrock ale zdecydowałem się na msi i nie żałuje ale msi coraz bardziej przesadza z tym podświetleniem i jeszcze wifi pakuje do płyty jakby każdy je chciał mieć, zapewne będzie powtórka z rozrywki, wszędzie ledy i wifi obowiązkowo, jedynie płyt od gigabyte jakoś nie trawie, kart również