Foto

Linuksowe jądro uruchomione na lustrzance cyfrowej Canon

przeczytasz w 1 min.

Dokonał tego zespół Magic Lantern

Canon Linux Magic Lantern

W primaaprilisową środę świat obiegła informacja o pomyślnej próbie uruchomienia systemu Linux (oczywiście w specjalnie przygotowanej wersji) na lustrzankachCanon. Informacje pojawiły się na forum grupy Magic Lantern i choć można było się spodziewać takich rezultatów, to data publikacji budziła spore wątpliwości. Dzień później oficjalnie potwierdzono, że jest to fakt i da się uruchomić jądro linuksa na aparacie cyfrowym Canon EOS. Magic Lantern znana jest z tworzenia własnych wersji firmware dla aparatów cyfrowych marki Canon, ale pomiędzy zmodyfikowanym oprogramowaniem sprzętowym, a całkowicie niezależną platformą systemową jest spora różnica.

Zainstalowanie linuksa otwiera szeroki wachlarz możliwości dla twórców niezależnego oprogramowania na aparaty Canon EOS. Oczywiście od uruchomienia linuksowego jądra (w wersji 3.19) do opracowania praktycznych aplikacji droga jeszcze bardzo daleka (sam zespół przyznaje, że ma prawie zerowe doświadczenie), ale pierwszy, i być może najważniejszy, krok poczyniono.

Zespół Magic Lantern potwiedza działanie jądra linuksowego na wszystkich aparatach Canon, które są w stanie uruchomić oprogramowanie Magic Lantern. Są to między innymi modele Canon EOS 60D, 600D, 7D, 5D Mark 2 i Mark 3.

Po uruchomieniu linuksa, alokowana jest na jego potrzeby cała dostępna w aparacie pamięć RAM, a na ekranie wyświetlają się komunikaty informacyjne. Tworzony jest ramdysk o pojemności 8 MiB oraz dokonywana jest inicjalizacja kluczowych funkcji systemu. Kolejne cele to uruchomienie podstawowego środowiska graficznego użytkownika.

Źródło: Magic Lantern

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  -2
  Zdecydowanym kupować tanio polecam stronke:
  www.make.my/aukcje
  Mega okazje, licytacje za grosze.
  Ja kupiłem sobie nowy TV 46cali za 180 zł.
  • avatar
   gumol
   0
   Już sam soft od Magic Lantern, zastępując/rozszerzając ten od Canona daje niesamowite możliwości. Gdy połączyć to z Linuxem może wyjść coś naprawdę dobrego. Pierwsze co przychodzi do głowy to: wartości iso, przysłony i migawki regulowane płynnie, a nie krokowo jak to ma miejsce obecnie. Oby tylko taki "super soft" nie przegrzewał za bardzo procka w aparacie.
   • avatar
    Jarrod
    0
    Potwierdzam, działa. Odpaliłem to na EOS 500D ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Większość softu w apratach, kserach itp to i tak już od dawna różne mixy linuxów / androidów / qnxów itp. stąd takie rewelacje to nic wspaniałego.