CES 2011: targi czas zacząć

przeczytasz w 2 min.

W dniach 6 - 9 stycznia w Las Vegas odbywają się targi Consumer Electronics Show, na których prezentowane są najnowsze osiągnięcia elektroniki użytkowej. Tegoroczna edycja ma być zdominowana przez tablety i technologie mobilne.

Wizyta na targach CES to niesamowita okazja do bycia w samym centrum wydarzeń, które towarzyszą najgorętszym premierom pierwszej połowy 2011 roku. A jak to się zaczęło? Choć dopiero po 2004 roku CES nabrał znaczenia jakie ma dziś, to trzeba pamiętać, że targi organizowane są już od 1967 roku.

Przez te wszystkie lata na CES debiutowały technologie i urządzenia, które na dobre odmieniły nasze życie codzienne. W 1970 roku pokazano magnetowidy. Odtwarzacze płyt kompaktowych zobaczyliśmy w 1981 roku, a  15 lat później zademonstrowano płyty DVD. W 2001 roku na tych targach debiutował Xbox.

CES ma niezwykłe znaczenie między innymi dlatego, że spotykają się tu przedstawiciele praktycznie wszystkich branż związanych z elektroniką. To dobry moment dla premier nowych technologii i produktów. O ważnej roli CES świadczy choćby to, że premiery sprzetu foto mają miejsce nie tylko na odbywającej się w lutym typowo fotograficznej imprezie PMA, ale już w styczniu. Wystawcy są zgodni co do tego, że to, co zostanie pokazane na CES, w dużym stopniu odzwierciedla trendy, które będą obowiązywały w ciągu kolejnych miesięcy, a także pokazuje kondycję światowego rynku.

Trudno zliczyć branże, które są obecne na targach CES - praktycznie żadna firma, które chce zaistnieć na światowym rynku nowoczesnych technologii, nie powinna pozwolić sobie na absencję w Las Vegas. Tam pokazują się wielcy rynku audio, elektroniki, komputerów (sprzęt i oprogramowanie), rozrywki (w tym gry), telekomunikacji i multimediów (w tym technologie bezprzewodowe), a także fotografii i wideo.

Przez wiele lat najważniejsze premiery na CES dotyczyły kategorii związanych z audio i wideo. To nadal istotna kategoria sprzętu na CES - dwa lata temu zobaczyliśmy tam pierwsze telewizory 3D. Ale warto podkreślić, że od kilku lat Las Vegas to miejsce, gdzie najmocniej reprezentowane są technologie komputerowe, cyfrowe i związane z bezprzewodową komunikacją.

CES 2011 mają zdominować tablety, netbooki, e-booki i smartfony z dwurdzeniowymi procesorami. Wraz z nimi prezentowane będą także towarzyszące im technologie - wyświetlacze, mikroprocesory, pamięci. Druga, bardzo istotna dziedzina to internet i wszelkiego rodzaju usługi, związane z dostarczaniem treści za jego pośrednictwem - w tym internetowe odtwarzacze, telewizory i technologie bezprzewodowe (także związane z chmurą obliczeniową). Ważną rolę mają odegrać także aplikacje, którym wiele urządzeń zawdzięcza swoją funkcjonalność. Ostatnim istotnym trendem, który będzie obecny w Las Vegas jest wideo i telewizja 3D - wielcy przemysłu rozrywkowego nadal z determinacją walczą o to, by jednak przekonać nas do trójwymiaru - między innymi dzięki wyświetlaczom nie wymagającym okularów.

Specjalne strefy - tak zwane Tech Zones - poświęcono prezentacji poszczególnych technologii i ich zastosowań. Mamy tu między innymi iLounge (produkty związane z Apple), 3D@Home (rozwiązania 3D dla zastosowań domowych) czy Connected Home Appliances (interaktywny sprzęt AGD i RTV) - łącznie będzie 20 stref (ilustracja poniżej).

CES to nie tylko prezentacje sprzętu i technologii, to także kilkaset seminariów, konferencje prasowe i spotkania z przedstawicielami showbiznesu.

A jak było rok temu? W trakcie CES 2010 głośno było o 3D, tabletach, netbookach i urządzeniach z systemem Android. Swoje produkty prezentowało ponad 2500 firm (w tym 330 po raz pierwszy). Nad dostarczeniem najświeższych informacji do Internetu czuwało 577 akredytowanych bloggerów. I jeszcze jedna ciekawostka, jeśli ktoś myśli, że wizyta na CES to sama przyjemność. Aby wszystko zobaczyć, trzeba się nieźle nabiegać - powierzchnia wystawowa jest większa od łącznej powierzchni wszystkich pomieszczeń w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Co okaże się największym wydarzeniem na CES 2011? Odpowiedź poznamy już za kilka dni. Tymczasem zapraszamy do naszej sondy na głównej stronie, w której każdy może oddać głos na jedną z kilku propozycji.

Zapraszamy do lektury newsów związanych z targami.


Źródło: Inf. własna

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  0
  No to tylko czekać i podziwiać co nowego zaprezentują nam najwięksi i debiutujący...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   W prawym dolnym rogu pierwszego zdjęcia widać Donalda Tuska :D
   • avatar
    0
    Szkoda, że nikt z redakcji nie pojechał na CES
    • avatar
     d i l
     0
     Wow, prawie jak na entrance ;)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Coś takiego do Killzone3 i GT5 w 3-D
      Czemu nie :)

      http://www.youtube.com/watch?v=A4domRbuV4c&feature=player_embedded

      • avatar
       kyhu78
       0
       gdzie te cycki w 0:34 ?