Komputery

Wzrasta sprzedaż Chromebooków - laptopy z systemem Google zagrożą Microsoftowi?

przeczytasz w 2 min.

Firma analityczna NPD opublikowała wyniki sprzedaży laptopów, jak się okazuje konstrukcje z systemem Chrome OS radzą sobie coraz lepiej.

chromebook google chrome os wzrost sprzedaż

Pomimo stale kurczącego się rynku komputerów, wciąż nie słabnie zapotrzebowanie na minimalistyczne laptopy, a jak pokazuje najnowszy raport analityczny NPD Group, coraz śmielej w tym segmencie radzi sobie Google ze swoimi konstrukcjami klasy Chromebook podgryzając pozycję Microsoftu.

Przenośne komputery z systemem Google OS co prawda w dalszym ciągu nie odniosły na rynku sukcesu, jakiego życzyliby sobie jego twórcy, to jednak stale zyskuje na popularności. Najbardziej to widać na przykładzie tanich i minimalistycznych laptopów i to nawet pomimo niezbyt dużego wyboru modelów Chromebooków na rynku.

Według danych opublikowanych w raporcie NPD, sprzedaż Chromebooków w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku solidnie wzrosła. Jak się okazuje, w 2012 wszyscy producenci oferujący produkty z systemem Chrome OS sprzedali około 400 tysięcy takich konstrukcji. W minionym roku w okresie od stycznia do listopada sprzedano łącznie 1 760 000 Chromebooków. To pokazuje zaś, że w segmencie tanich komputerów przenośnych firma Google buduje swoją pozycję, osiągając w omawianym okresie udział w rynku laptopów wynoszący około 21%, natomiast w całościowej sprzedaży komputerów i tabletów przełożyło się to na niespełna 10 procentowy udział.

npd raport sprzedaż komputery laptopy chromebook

Dobrą sprzedaż urządzeń z systemem Chrome OS zdaje się potwierdzać sklep Amazon, w którym dwa pierwsze miejsca w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się laptopów zajmują właśnie konstrukcje określane mianem Chromebooków. W pierwszej szóstce najlepiej sprzedających się laptopów w sklepie Amazon znajdują się łącznie cztery konstrukcje z systemem Chrome OS.

acer chromebook wygląd

Z pewnością tylko nieliczni spodziewali się tak nagłego sukcesu laptopów z Chrome OS, co prawda pozycja konstrukcji z systemami Windows jest w dalszym ciągu niezagrożona, aczkolwiek zarysowuje się mała tendencja spadkowa, otóż w globalnym rynku komputerów udział laptopów z systemem Windows spadł z 42,9% w 2012 roku do poziomu 34.1% w okresie od stycznia do listopada 2013 roku. Czy to powinno stanowić powód do niepokoju dla Microsoftu? Tego, na razie nie wiadomo, wszakże nieco pikanterii całej sprawie dodaje rozpoczęta przez giganta z Redmond kampania Scroogled, w której firma Microsoft w sposób zabawny stara się przekonać, że urządzenia z Chrome OS nie są prawdziwymi laptopami.

Chrome OS tudzież Chromium OS to system operacyjny w „przeglądarce” należący do rodziny Linuksowych, zintegrowany z usługami Google w tym z wirtualnym dyskiem internetowym, zdolny do uruchamiania aplikacji webowych i natywnych NaCL i PNaCL dostępnych dla przeglądarki Chrome.

google chrome os system

Wiadomo jednak co, mogło spowodować nagły wzrost popularności Chromebooków. Powodów jest przynajmniej kilka, jednym z nich jest w wielu przypadkach cenach takich urządzeń, które są często ponad dwukrotnie tańsze od urządzeń z systemami Windows, kolejnym zdaje się wygodny model licencjonowania dla producentów sprzętu, którzy w zamian za zastosowanie w swoich komputerach systemu Chrome OS w odróżnieniu od systemów Windows nie muszą uiszczać opłat licencyjnych, a więc tak samo, jak w przypadku systemu Android.

Źródło: TechSpot, NPD Group, Venturebeat, PCMag, Independent

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  6
  Tak patrząc na roznącą sprzedaż zabawek można smiało stwierdzić, że tak naprawdę mało kto wykorzystywał do tej pory PC dd pracy, skoro teraz się zadowala okrojonymi pseudosystemami...
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Ehh, Nie wystarczy napisać, że

   "To pokazuje zaś, że w segmencie tanich komputerów przenośnych firma Google buduje swoją pozycję, osiągając w omawianym okresie udział w rynku laptopów wynoszący około 21%, natomiast w całościowej sprzedaży komputerów i tabletów przełożyło się to na niespełna 10 procentowy udział."

   Trzeba było napisać, że chodzi o laptopy do 299$ w USA, czyli stanowi to 21% z kilku procent.
   Czyli tyle co nic, ale łatwo osiągnąć efekt w którym Polski czytelnik zacznie się zastanawiać, może warto zainwestować w przyszłość w Chromebooka.

   Moja odpowiedź, drogi czytelniku, NIE WARTO na dzień dzisiejszy. Chromebook do działania potrzebuje internetu bez limitu danych (lub ograniczeń finansowych związanych z transferem).
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Wysmienicie, oby Google wygryzl Windows jak najszybciej z rynku PC. Placic kilkaset zlotych za Windows, ktory od zawsze byl dziurawy, zasobozerny i wymagal spowalniajacego go antywirusa/firewalla/etc., zeby bezpiecznie mozna bylo korzystac z sieci to niedorzecznosc - szczegolnie w sytuacji, kiedy na rynku jest tak wiele lepszych od Windows, darmowych odpowiednikow.
    • avatar
     14r33k
     1
     Celeron/Pentium Haswell + 13,3" + SSHD 500 GB + 4 GB RAM w cenie 299$ i wyjdzie bardzo fajny netbook z Ubuntu.
     • avatar
      yendrek
      1
      Chromebook to de'facto taka jakby sprzętowa przeglądarka internetowa. Nic więc dziwnego że rośnie sprzedaż - odsetek użytkowników komputerów, którzy odpalają peceta a po starcie systemu przeglądarkę jest pewnie niemały.

      U nas to się nie przyjmie - to pokractwo potrzebuje ciągłego dostępu do netu, raz i drugi ktoś dostanie rachunek na kilka stów (przy naszych cenach) i mu się odechce.
      • avatar
       Detrioux
       1
       Fajnie że jest coś nowego ludzie kupują takie laptopy do przeglądania internetu, do spraw biurowych itp. Konkurencji nigdy za wiele a ludzie chcą sprawdzić coś nowego, a dla niektórych Windows może okazać się zbyt skomplikowany dla ludzi starszych i przeciętnych Kowalskich. Aktualizacje, poprawki i mamy bardzo fajny laptop ;)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        No i ciekawe z czego niby się mamy cieszyć!? Ktoś oferuje niepełnosprawnego laptopa z 16 gb pamięci i ograniczonej przestrzeni w chmurze na 2 lata... Tylko głupek by na to poszedł...
        • avatar
         mardun
         0
         Generalnie jeśli M$ coś wyśmiewa, to warto się tym zainteresować.Jeśli coś reklamuje - to znaczy, że ludzie to olewają. Kiedy ten Balmer sobie pójdzie.