• benchmark.pl
 • newsy
 • Projekt Clean IT zmieni internet nie do poznania - koniec wolności i anonimowości w sieci

Projekt Clean IT zmieni internet nie do poznania - koniec wolności i anonimowości w sieci

przeczytasz w 4 min.

ACTA przy tym to "pikuś"

projekt clean it czysty internet cenzura koniec anonimowości

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w internecie roiło się od akcji protestacyjnych przeciwko cenzurze sieci czy też ograniczeniu wolności, które miały wprowadzać m.in. ACTA, SOPA i PIPA. Można odnieść wrażenie, że internauci odnieśli sukces - jednak to tylko pozory, gdyż już za rogiem czai się projekt Clean IT, przy którym ACTA to "pikuś".

Projekt Clean IT zwany też czystym internetem przewijał się mediach od lutego bieżącego roku, niewiele się o nim mówiło, z uwagi na walkę z umową międzynarodową ACTA. Przez dłuższy czas o samym projekcie było stosunkowo cicho, dopiero niedawno pojawiły się nowe informacje w tej sprawie, należy dodać, że niezbyt optymistyczne.

Projekt Clean IT powstał w 2010 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej przeznaczającej na rozwój projektu 400 tys euro - tak tej samej, która w blasku fleszy twierdziła, że filtrowanie internetu i ograniczenia wprowadzane przez umowę ACTA są złe i łamią prawo wraz z podstawowymi wolnościami, a zatem należy ją odrzucić.

Czysty internet - Clean IT miał na celu stworzenie kompleksowego ekosystemu służącego do walki ze znajdującą się w internecie terrorystyczną zawartością - czy to aby nie przesada? Sam projekt jest bacznie obserwowany przez wiele organizacji zajmujących się technologiami filtrowania internetu, a także przez rządy kilku państw. Projektem interesują się również ogromne firmy telekomunikacyjne, które z kolei wspólnie w ramach porozumienia CEO Coalition rozwijają powielający większość założeń z projektu czysty internet w narzędziach do ochrony dzieci w globalnej sieci.

No dobra, część z was może powiedzieć, a co w tym złego, przecież z terroryzmem należy walczyć? Otóż w teorii wygląda to znośnie, lecz kiedy przyjrzymy się założeniem bliżej i informacjom, które niedawno przypadkowo wyciekły do sieci już tak różowo nie jest. Sam projekt ma wprowadzić możliwość zgłaszania przez użytkowników czy usługodawców nieodpowiednich treści i zdefiniować pewne zasady (umowne), według których postępowałyby różnego rodzaju organizację oraz usługodawcy.

Koordynator projektu Clean IT - But Klaasen niedawno powiedział -"Wydaje nam się, że jest przepaść pomiędzy prawem, a sposobem w jakim działa internet. Dla przykładu firmy hostingowe mają problem w ocenie czy dana treść jest nielegalna. Nie możemy oczekiwać, firma hostingowa będzie oceniała co jest legalne, a co nie, jednak w pewnym momencie łamania prawa staje się widoczne. My staramy się pomóc im zauważyć sprawy, w których oni powinni interweniować."

Po opracowaniu ekosystemu projektu, miały powstać stosowane umowne zasady, wykorzystywane jedynie jako wstępne wytyczne czy zasady dżentelmeńskie zwyczaje, których przestrzegać będą partnerzy projektu. -"Mają one opisywać zakres odpowiedzialności i kroki, które powinny podjąć publiczne i prywatne jednostki celem walki z nielegalnym wykorzystaniem sieci" - taki wpis widnieje na oficjalnej stronie projektu.

W praktyce ma to wyglądać nieco inaczej, o czym zresztą informuje fundacja Panoptykon -"Projekt „Czysty Internet” zakłada, że dostawcy usług internetowych „dobrowolnie” zobowiążą się do aktywnego nadzorowania swoich klientów, blokowania i filtrowania treści. Na tej bazie ma powstać sieć składająca się z zaufanych informatorów online. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom, twórcy projektu rekomendują również zaostrzenie prawa w poszczególnych państwach członkowskich. Wreszcie, wykraczając daleko poza obowiązujące ramy prawne, „Czysty Internet” promuje wykorzystywanie ogólnych warunków umów do usuwania „w pełni legalnych” treści, pozostawiając decyzję co do priorytetów „etyce biznesu”, jaką wyznaje dana firma. Projekt zmierza tym samym do stworzenia prywatnych mechanizmów cenzury, które będą egzekwowane w oparciu o ogólne warunki umów i nie będą poddane żadnej kontroli sadowej."

Oznacza to tyle, że nie będzie istniał oficjalny mechanizm sprawowany przez wymiar sprawiedliwości i powołane do tego celu uprawnione organy. Jeżeli jakaś treść stanie się obiektem zgłoszenia, o jej usunięciu zadecyduje "widzi mi się" prywatnej firmy czy organizacji, co może być jednym z fundamentów cenzury ostatniego wolnego medium - internetu.

Nie będzie kontroli sądu, nie będzie wykonywał tego organ wyposażony we władztwo, a jedynie nieuprawniony do tych czynności podmiot i to zgodnie z prawem, a do tego z poszanowaniem obowiązujących umownych reguł.

Dodatkowo jak możemy wyczytać mechanizmy tej prywatnej cenzury sieci, będą wykorzystywały monitorowanie przepływu danych, w tym treść anonimowych czy też prywatnych rozmów, instalacji w serwisach społecznościowych mechanizmów ostrzegawczych, utworzenie podstaw prawnych do zerwania z anonimowością w sieci, poprzez połączenie każdego obywatela w centralnej bazie identyfikacji, dzięki czemu aktywność w internecie nie będzie anonimowa.

Odpowiedzialności mają podlegać usługodawcy, którzy nie zareagują w odpowiednim czasie na zgłoszenia, przepisy zabraniające monitorowanie w sieci w czasie pracy również mają zostać zniesione. Tym samym przygotowuje się w internecie "prywatny folwark" bez udziału wymiaru sprawiedliwości i orzecznictwa niezawisłych sądów, które mogą jako jedyne decydować o legalności.

Dodatkowo niedawno do sieci wyciekł dosyć kontrowersyjny dokument, w którym zawarto postanowienia związane z projektem Clean IT, znalazły się w nim zapisy mówiące m.in. o:

 • Usunięciu przepisów prawa zabraniających filtrowania treści w sieci i monitorowania poczynań pracowników w internecie w trakcie pracy.
 • Ustanowienie prawa zezwalającego policji na kontrolowanie przesyłanych informacji w tym anonimowych i prywatnych rozmów.
 • Organy mające zajmować się zgłoszonymi treściami mają otrzymać uprawnienia do interweniowania i usuwania treści bez konieczności przechodzenia przez procesy sformalizowanych procedur prawnych.
 • Świadome udostępnianie linków do treści "terrorystycznych" ma zostać uznane za przestępstwo na takiej samej zasadzie co owa działalność terrorystyczna.
 • Stworzenie podstawy prawnej dla zerwania z anonimowością w sieci (tożsamość realna = tożsamość internetowa).
 • Do odpowiedzialności mają być pociągani dostawcy usług internetowych, którzy w sposób niedostateczny będą wykorzystywali swoje uprawnienia w kwestii walki z niechcianymi treściami (terroryzm).
 • Firmy udostępniające technologie filtrujące oraz ich klienci powinni być pociągani do odpowiedzialności w przypadku niezgłoszenia „nielegalnych” treści rozpoznanych przez programy filtrujące.
 • Rządy powinny brać pod uwagę stopień zaangażowania dostawców usług internetowych w filtrowanie (nadzorowanie) treści w Internecie przy rozstrzyganiu publicznych przetargów na usługi internetowe.
 • Serwisy społecznościowe powinny otrzymać systemy ostrzegawcze.

Społecznościowy materiał wideo przygotowany ku przestrodze przed projektem Indect i rzekomą walką z terroryzmem na świecie (rozsyłany m.in. przez Anonimowych).

Zapowiada się na coś znacznie "gorszego" niż ACTA, SOPA i PIPA razem wzięte i to w dodatku przygotowane na wniosek Komisji Europejskiej. Jak zachowałaby się Polska przy ewentualnym wdrażaniu projektu w życie? Tego nie wiadomo, jednak patrząc po ostatnich wyczynach związanych z podpisaniem ACTA, kłamstwem odnośnie zawieszenia umowy i nachalnym forsowaniem bzdurnych projektów można być raczej przekonanym o opcji, która zostanie wybrana.

Nawet Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski nie krył zawodu, w związku z odrzuceniem umowy ACTA i zapowiedział, że w przyszłości będą podejmowali podobne kroki zmierzające do wdrożenia w życie substytutów takich przepisów. Co jak co, ale w ministerstwie kultury należy zajmować się kulturą, a nie forsowaniem bzdurnych przepisów.

Cóż w ostatnich latach niemalże wszędzie słyszy się o globalnej walce z największym zagrożeniem świata czyli terroryzmem, tylko czy aby na pewno to zjawisko jest głównym celem tej walki? Może chodzi o naszą wolność i opanowanie ostatniego wolnego medium?

Czy projekt Clean IT wejdzie w życie? O tym przekonamy się w przyszłości, a do tego czasu będziemy bacznie obserwowali dalsze jego losy.

Źródło: Panoptykon, CleanIT, WP, itc4bob

Komentarze

92
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  20
  Kiedyś powiem wnukom:" Pewnie mi nie uwierzycie, ale pamiętam wolny internet...!"
  • avatar
   badbwoy
   15
   Więc jak rozumie z tekstu cia , rząd amerykanski głowni terrorysci swiata beda odłączeni od internetu?
   Najwyzszy czas zrezygnowac z tego pożerajacego czas prąd oraz pieniadze za abonament"dobrodziejstwa" i wrócic do życia jak za czasów sprzed internetu.
   • avatar
    dragoniczny
    10
    Znowu to samo? Chcą nam ocenzurować internet i co dalej? Może uznają, że prawa człowieka też należy mieć pod kontrolą każdego i wszystko, i wczepią nam czipy, które będą monitorowały co robiliśmy, gdzie i kiedy? Nic innego jak brać widły i inne ostre przedmioty i iść na "solidną" demonstrację sprzeciwu.
    • avatar
     Konto usunięte
     10
     Czas zacząć wielką archiwizację na płytach, bo jak dojdzie co do czego.
     Boją się internetu, to zbyt potężne narzędzie, zbyt groźne dla nich i dla ich wizji świata, gigabajty prawdy opływające świat w ciągu zaledwie kilku setek milisekund szkodzi "oświeconym" paniom i panom.
     Pewnie rodzi się pytanie co to komu szkodzi, masz coś do ukrycia? Może i nie mam ale wierzę że wolność jest wartością wiele większą ponad to "bezpieczeństwo" które niesie ze sobą ta totalna inwigilacja społeczeństwa. Niedługo tylko chip pod skórę i od tego momentu mają pełnię kontroli nad tobą, mną każdym, siedzisz w klatce której nie jesteś w stanie zobaczyć ani dotknąć, twój umysł siedzi w klatce.
     Morał jest taki, ludzie następnym razem zastanówcie się zanim zaśmiejecie się na sam dźwięk słów Teoria spiskowa.
     • avatar
      LandStalker1
      8
      Nie wiem jak chcą blokować terroryzm, czy pan z utoji dzięki niemu dokonał zamachu ?? czy panowie z 11 września też z niego korzystali ??
      • avatar
       Robcio5551
       6
       Zapowiada się koniec swobodnego przeglądania internetu :S Ale i tak już od dawna monitorują nie które instytucje internet . Jestem przeciw temu!
       • avatar
        Q'bot
        6
        No to otwórzmy własny Polski internet! Iran już ma, czemu my mamy być gorsi?

        Przynajmniej mielibyśmy sieć wolną od zakusów hamburgerów i innych łónjii belgijskich...
        • avatar
         Konto usunięte
         6
         "Projekt „Czysty Internet” zakłada, że dostawcy usług internetowych „dobrowolnie” zobowiążą się do aktywnego nadzorowania swoich klientów, blokowania i filtrowania treści."

         Taaa, akurat dobrowolnie.
         • avatar
          Konto usunięte
          6
          Jestem rozczarowany tym dokąd zmierza nasza cywilizacja.
          • avatar
           Konto usunięte
           5
           Tak więc rządy państw planują walczyć z terroryzmem, poprzez zwiększenie ilości wrogów. Mało ciekawe, bo wiadomo, co z tego wyjdzie. Robią wszystko co mogą, be zamknąć Wikileaks :)
           • avatar
            Konto usunięte
            5
            Ostatnio polski sąd wsadził19 latka na 10 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata za to, że napisał na murze "je***ć rząd". Teraz pomyślcie sobie, że będą łapać każdego za taką aktywność na necie. Wolna Polska?? Chyba bliżej nam do III Rzeszy albo PRL (przynajmniej wtedy podatki były mniejsze).
            • avatar
             Konto usunięte
             5
             Zgadzam się trzeba niszcząc terroryzm zniszczyć ten rząd który blokuje dostęp do technologi, prawdziwej wiedzy, ogranicza moje życie marnuje mój czas w głupiej robocie w szkole zamienia moje życie w tępe sterowane egzystowanie do tego terroryzuje mię reklamami i robi ze mię głupca obietnicami których nie dotrzymuje. Depcze godność ludzi upadla ich od małego przyzwyczaja do uległości i akceptacji głupich nie logicznych zachowań praw.
             • avatar
              Konto usunięte
              4
              Radujmy się, gdyż nasz chwalebny premier Tusk na pewno się zgodzi na ten jakże wspaniałomyślny projekt.
              • avatar
               Konto usunięte
               4
               Jak nie kijem to pałą :] Prędzej czy później i tak USA wpieprzy się z butami do naszego życia - czy to broniąc swoich "biednych" producentów czy też dla dobra nas samych :E

               Fak ju USA :]
               • avatar
                Remekra
                4
                Hahhaha, walka z terroryzmem. Od kiedy terrorysci sobie na fejsbuku ustalaja cele i daty ataków terrorystycznych? Moze jeszcze sobie na tablicach wrzucaja linki z google maps, zeby latwiej samolot bylo naprowadzic?
                • avatar
                 Konto usunięte
                 4
                 Czy ktoś przy zdrowych zmysłach, wierzy jeszcze w tą walkę ze "światowym terroryzmem"? Stworzono wyimaginowanego wroga, coś na kształt takego "złego wilka". Dzięki temu, można usprawiedliwić każdą idiotyczną i przestępczą działalność rządu. UE, tak pieprzy o "wolności słowa" i "demokracji". Potępiają rządy Chin, Białoruśi i innych dyktatorskich państewek. Gdy tymczasem...robi tą samo i to na niewyobrażalną skalę! Jęsli faktycznie istnieje ten "światowyy terroryzm" który zagrażą porżądkowi ustalonemu przez UE, USA i inne pseudo demokratyczne państewka. To ja z radością zasilę jego szeregi!
                 • avatar
                  Numik
                  2
                  Pora zrobić kopię zapasową internetu na dyskietce...
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   2
                   Oj tam, oj tam. Władza od czasów antycznych dążyła do kontrolowania mediów. Zabawnie zacznie być jak korporacje zaczną zwalczać się nawzajem nowym prawem, a prosty człowiek już dziś jest kontrolowany tym 'wolnym internetem', wystarczy wejść na onet, gazetę, czy rzepę. Kilka jednostek które chcą się wyłamać ze swoim przekazem znajdzie inną drogę, jak zawsze. Wrócimy do nielegalnych drukarni dystrybuujących "bibułę". Kilku męczenników najwyżej trafi do Guantanamo.
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    2
                    Czytaliscie może o polskim samolociku bezpilotowym Phoenix z IL , było chyba wczoraj czy przedwczoraj?
                    To cudo o praktycznie nieograniczonej długotrwałosci lotu tworzone jest z myślą między innymi o INDECT.
                    Witajcie w Nowym Wspaniałym Świecie.
                    • avatar
                     wdowa94
                     2
                     Ok, była delegalizacja marihuany. OK
                     Będzie legalizacja marihuany, ALE:
                     -Delegalizacja TABAKI na terenie UE (ogarniacie to?)
                     -Filtracja, cenzura, kontrola w Intenecie z inicjatywy UE
                     -Obowiązkowe opłaty RTV z inicjatywy UE (nie tak jak teraz)

                     Co się dzieje z tym światem?
                     Co się dzieje z Unią Europejską!
                     • avatar
                      Djmnich
                      2
                      Wprost nienawidzę jak Unia nam coś narzuca.
                      Mamy gaz łupkowy to unia wymyśliła nowy podatek.
                      Co Unia powie my mam to robić.
                      Gdzie suwerenność państwa?
                      Jak można odwołać się od sądu najwyższego w Polsce do sądu w Brukseli.

                      • avatar
                       Konto usunięte
                       2
                       To jest kolejny gwałt na naszą wolność słowa. To powinno skończyć jak ACTA
                       • avatar
                        michael85
                        1
                        Donek poleci i wszystko POdpisze jak mu każą.
                        • avatar
                         RexRX
                         1
                         No to znowu chcą ludzi kontrolować.
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          1
                          To wszystko wygląda jak wojna z wolnością pod przykrywką walki z terroryzmem. Wszędzie pojawia się przy okazji "Wolnego Internetu" słowo terroryzm. Jednak trzeba się zastanowić czy terrorysta, aby na pewno przy planowaniu ataku będzie korzystał z internetu i narażał się na przechwycenie informacji. Wiemy, że Osama przesyłał takie informacje kurierami na zewnętrznych nośnikach. Nikt przecież nie planuje zamachów obwieszczając to np. na tablicy Facebooka. Czy nie jest tak, że łamana będzie prywatność ludzi, a informacji nie zdobędzie się zupełnie żadnych? Analogicznie ktoś mógłby wykorzystać to do np. odwrócenia uwagi jednostek specjalnych, podczas gdy inna osoba miałaby czyste pole do ataku. Takie taktyczne zagranie. Osobiście bardziej od terrorystów boję się Unii Europejskiej. Gdyż aż takiego zagrożenia ze strony terrorystów w Europie nie ma, jednak ograniczanie wolności przez UE to akcja na szeroką skalę. Trywialny przykład owoców i warzyw. Dlaczego mam jeść jabłko o wymiarach podanych przez Unię? Może chcę małe przyschnięte albo mam ochotę zjeść kwadratowe lub trójkątne? Żeby owoce czy warzywa spełniały unijne parametry należy je nafaszerować nie wiadomo czym. W ogóle nie smakują one jak te z własnego ogródka. Jednak faktycznie wyglądają ładnie i zdrowo, tylko co z tego?
                          • avatar
                           Warmonger
                           0
                           Brzmi groźnie (jak każdy atak paniki związany z wolnością internetu), ale artykuł niestety nie trzyma się kupy.

                           Nie widzę związku z tym, co napisał koordynator projektu, a tym, co twierdzi Panoptykon - co więcej, fundacja wyciąga z jego wypowiedzi dokładnie przeciwstawne wnioski. On twierdzi, że firma hostingowa nie ma oceniać treści, a Panoptykon - że ma i to na własną rękę.

                           Po drugie, za diabła nie wiem, jak wszystkie wymienione tu postulaty (poza może koniecznością ujawnienia tożsamości) wiążą się z walką z terroryzmem. Prywatne firmy mają mi np. cenzurować bloga muzycznego w imię walki z terroryzmem? Ke?
                           • avatar
                            yamata
                            -1
                            Co jak co, ale ten głupi propagandowy (w drugą stronę) filmik moglibyście sobie darować. W końcu do cholery jest to forum technologiczne, a nie polityczno-anarchistyczne!

                            Rozumiem że autor ma ciągoty komunizująco-alterglobalistyczne i jest bardzo trendy. Bo jechanie po UE i USA jest takie "cool", że normalnie aż chyba każdy rozbije swego iPada na własnej głowie, by pokajać się za grzech korzystania z amerykańskiej technologii... ;)

                            Nie czepiam się artykułu i nie dyskutuję o planowanej ustawie. Czepiam się tego głupawego filmiku, bo jest tak głupawą zbieraniną teorii spiskowych, że poważne portale nie powinny go nawet opluć. Nie każdy łyka bezkrytycznie chwytliwe teorie głoszone na YouTube czy z ambony ojca Rydzyka.

                            Naprawdę, niektórzy wasi czytelnicy coś tam jeszcze czytają i czasem oglądną jakiś dokument. I prostackie analogie, które nijak się mają do rzeczywistości ani historii, troszkę ich rażą...

                            Zachowajcie trochę bezstronności. I powagi.

                            No chyba, że chcieliście sobie wywołać polityczną dyskusję o niczym. To Wam się udało, bo niewiele Polakom potrzeba. Naprawdę jest to wiekopomny sukces Benchmark.pl

                            Dziękuję... ;)
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             -2
                             Jak twierdził Hobbes, człowiek człowiekowi jest wilkiem i udowadniał, że właśnie dlatego ludzie potrzebują nadzorcy, inaczej swiat zmieni się w chaos i anarchię. W ten właśnie sposób wywodził istnieje potrzeba systemu autokratycznego, czyli monarchii.

                             Niestety wiek rewolucji przyniósł nam rządy motłochu i tłuszczy, która najpierw się "popisała" podczas francuskiej rewolucyjki, przynosząc zgubne hasła "równości i braterstwa", zastępując system idealny, czyli monarchię, rządami L**u

                             Żaden gatunek w przyrodzie nie potrafi istnieć bez przywódcy, który trzyma stado za pysk i zaprowadza porządek. Niestety w obecnych czasach każdy myśli, że jest sobiepanem i robi co chce... a najlepiej to być anonimowym napinaczem internetowym, wyzywać innych na forach i udawać cwaniaka, gdy w rzeczywistości siedzi się w piwnicy u mamusi.

                             Mam nadzieję, że wreszcie skońćzy się wolna amerykanka w sieci, ale cóż, skoro ucywilizowano Dziki Zachód, to i to się uda. najwyżej trudno, nie wszyscy muszą mieć dostęp do sieci, a bez stad trolli i bydła wrzeszczących fanbojów i innego "folkloru", sieć stanie się tylko piękniejsza.
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              -4
                              Jestem za ponieważ świat zmierza w złą strone. My potrzebujemy kontroli ludzie!!! Właśnie to nam jest potrzebne.
                              Inwigilacja społeczeństwa to nie jest żadne zło!!!
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               0
                               na mój mózg to działa tak ,że właśnie te "podmioty" boją się prawdy ! A jedyne co pozostało to prawda w INTERNECIE !! Chcą nami manipulować ! Pranie mózgu zrobić ! Chcą nas zaszczepić kłamstwami ! Aby jeden na drugiego patrzył jak na kryminaliste !
                               • avatar
                                Sakret
                                0
                                Tosk zaraz wyda pozwolenie na podpisanie sie pod projektem a po podpisaniu bedzie wciskal kit ze popelnil blad i ze to dal naszego dobra..... zenada totalna. PEwnei za kazdy zaakpectowny projekt dostaja grupa forse wiec czemu nie zrobic kolejny projekt zeby tylko trzeskac kasiora , niech se te pieniadze wsadza wiadomo gdzie, to jedna wielka propaganda i ograniczzenie wolnosci , widać że w europie zaczyna szerzyc sie reżim. nic tylko wziasc i strzelic s obie w leb bo z neidlugo to wychodzac z miszkania bedziesz konktrlowany co robisz i gdzie sie wybierasz.....
                                • avatar
                                 ukmen
                                 0
                                 A ja dodam tylko od siebie, że w sprawach wolności słowa, terroryzmu i spiskach polecam całą serię filmów Zeitgeist.
                                 Jest tam wszystko świetnie wytłumaczone, a w części Moving Forward, jest opisany "Idealny Świat"
                                 POLECAM
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Z teoria informacji wogole cos sie zlego dzieje ostatnimi czasy.Rzetelnych informacji to ze swieca szukac ... w tytule napisza cos w tresci co innego.Jest kilka slow kluczowych ktore zwiekszaja ogladalnosc artykułów
                                  'kryzys,wzrost cen.terroryzmi' ... i znajac te trzy slowa kluczowe mozna dowolnie zredagowac artykul ktory bedzie 'popularny'.

                                  Wyglada na to ze konczy sie sielanka w Europie i znowu bedzie niedlugo sieczka ... wolalbym 100x mieszkac gdzies w Australii ,Europa ze swoja historia kwalifikuje sie jako rzeżnia.