Procesory

Co to jest SenseMI?

przeczytasz w 2 min.

SenseMI to zestaw technologii AMD w które są wyposażone procesory Ryzen, które korzystają między innymi uczenia maszynowego (MI).

Nowoczesne procesory wyposażane są w mnóstwo technologii które mają wspomagać ich działanie - zwiększać i zmniejszać wydajność, zarządzać energią i robić jeszcze wiele innych rzeczy. A przecież jeszcze nie tak dawno temu procesory umiały co najwyżej zmniejszyć swoje taktowanie w trybie bezczynności. Potem pojawiły się pierwsze technologie Turbo, a potem... poszło już z górki.

Dziś procesory wyposażone są w technologie, o których projektantom CPU i użytkownikom jeszcze parę lat temu się nie śniło. Przy okazji nie omieszkajcie zerknąć do naszego zestawienia najlepszych procesorów do gier lub najlepszych procesorów do 1000 zł.

Zbiór technologii wbudowanych w procesory AMD Ryzen i Ryzen Threadripper nosi nazwę SenseMI i doskonale obrazuje jaki postęp w ostatnich latach dokonał się jeśli chodzi o procesory. Niektóre z wymienionych tych technologii doczekały się już drugiej wersji (np. XFR2 i Precision Boost 2) i są dostępne jedynie w drugiej generacji procesorów AMD Ryzen. Zerknijmy więc co kryje się w CPU firmy AMD.

Precision Boost

Jest to oczywiście szeroko rozumiane "Turbo". Dostosowuje on taktowanie rdzeni w czasie rzeczywistym z dokładnością do 25 MHz. Zmiany dokonują się bez przerywania aktualnej pracy. Procesor na bieżąco monitoruje własne zapotrzebowanie na energię oraz temperatury i zwiększa taktowanie w zależności od zapotrzebowania aplikacji czy gry. Oczywiście zmiana taktowania dotyczy dowolnej liczby rdzeni. Technologia ta jest ściśle związana z Pure Power, czyli regulacją poboru mocy.

XFR (Extended Frequency Range)

Technologia która pozwala na dodatkowe zwiększenie turbo (czyli pracy na wyższej częstotliwości) jeśli tylko procesor ma odpowiednią rezerwę energetyczno-cieplną. Tłumacząc to prościej - im wydajniejsze chłodzenie zastosujesz, tym procesor będzie mógł pracować dłużej na wyższym taktowaniu. Technologia ta pozwala jeszcze nieco zwiększyć moc procesora - ponad maksymalne wartości wynikające z działania technologii Precision Boost.

Działanie technologii jest całkowicie automatyczne, nie jest wymagane żadne działanie użytkownika (oczywiście oprócz zmiany systemu chłodzącego na wydajniejszy). Technologia ta w przypadku laptopów nosi nazwę mXFR.

Neural Net Prediction

Tu wkracza AI, czyli Artificial Intelligence. To nic innego jak sztuczna inteligencja w sieci neuronowej, która w oparciu o kolejne uruchomienia danych aplikacji uczy się przewidywania kolejnych operacji.

Technologia ta przewiduje decyzje i przygotowuje wstępnie instrukcje do jak najlepszego (najszybszego) wykonania danego zadania.

Pure Power

Technologia oparta na całej sieci czujników która pozwala na uzyskanie tej samej wydajności przy zmniejszonym poborze mocy. Pure Power w czasie rzeczywistym monitoruje temperatury, częstotliwość pracy i napięcie, by uzyskać maksymalną efektywność energetyczną.

Technologia ta jest ściśle związana z Precision Boost (patrz wyżej).

Smart Prefetch

Technologia działa na podobnej zasadzie co Neural Net Prediction, z tym zastrzeżeniem, że przewiduje jakich danych może potrzebować dana aplikacja. Smart Prefetch dostarcza żądanych danych do procesora, by szybko wykonać konkretne operacje.

 

Źródło: AMD, informacja własna

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Silver
    0
    Brzmi fajnie i nowocześnie. Pozostaje przeprowadzić testy i zweryfikować jak to rzeczywiście działa. Natomiast cieszy, że w obozie czerwonych tutaj dużo się dzieje i liczę, że przesiadka na Ryzena z 6700k będzie w niedalekiej przyszłości mocno odczuwalna na in plus oczywiście (co prawda pewnie dopiero przy 4th, ale póki nie mam potrzeby to czekam na rozwój).