Procesory

Nowe przecieki o Core i9-11900K - czego możemy się spodziewać po nowym flagowcu Intela? [AKT]

przeczytasz w 2 min.

Premiera procesorów Intel Rocket Lake dopiero w przyszłym roku, ale niektóry już teraz testują jednostki – w bazie Ashes of the Singularity pojawiły się wpisy ujawniające topowego przedstawiciela nowej serii.

Jednostki Rocket Lake (11. generacja Core) zaoferują maksymalnie osiem rdzeni/szesnaście wątków, ale będą bazować na ulepszonej architekturze Cypress Cove i oferować wyższe taktowania.

Producent chwali się, że nowa generacja procesorów ma poprawić osiągi, a przy tym zaoferować nowe funkcje (w tym kontroler PCI-Express 4.0 i USB 3.2 Gen 2x2 20 Gb/s). Jak to się przekłada na realną wydajność?

Intel Rocket Lake - procesor ES
Próbki inżynieryjne procesorów Intel Rocket Lake

Core i9-11900K odkryty w bazie Ashes of the Singularity

Premiera nowych procesorów została zaplanowana na pierwszy kwartał 2021 roku. Wygląda jednak na to, że niektóry już teraz mają dostęp do chipów.

W bazie Ashes of the Singularity pojawiły się wpisy ujawniające procesor Intel Core i9-11900K. Jednostka została wyposażona w 8 rdzeni i 16 wątków – taktowanie bazowe ma wynosić 3,5 GHz (jest ono o 200 MHz niższe względem poprzednika - Core i9-10900K). Zegar Boost nie został ujawniony.

Intel Core i9-11900K - AoTS

Intel Core i9-11900K w połączeniu z kartą Nvidia GeForce RTX 3080 w teście Crazy 1080p uzyskuje 6400 punktów (64,7 FPS). Dla porównania 10-rdzeniowy/20-wątkowy Core i9-10900K uzyskuje tutaj 6000 punktów (61,2 fps), a 16-rdzeniowy/32-wątkowy AMD Ryzen 9 5950X może się pochwalić wynikiem 7100 punktów (71,9 FPS).

Wychodzi na to, że nowa jednostka rzeczywiście zaoferuje lekki wzrost wydajności. Nie będzie to jednak tak wydajna konstrukcja jak topowe modele konkurencji (zakładając optymalny scenariusz, wykorzystujący wielowątkowość procesora). Czekamy jednak na kolejne przecieki na temat „rakiet” Intela.

Aktualizacja 04.12.2020 18:00

Firma MSI zaliczyła wpadkę. Producent opublikował informację, gdzie chwali się wsparciem dla funkcji Re-Size BAR na płytach głównych z serii Intel 400.

Intel Core i9-11900K

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie zrzut ekranu z aplikacji CPU-Z, który ujawnił... inżynieryjną wersję procesora Intel Core i9-11900K (aplikacja jeszcze nie rozpoznaje poprawnie modelu). Potwierdza się, że jednostka oferuje 8 rdzeni i 16 wątków. Wiemy, że układ oferuje więcej pamięci podręcznej pierwszego poziomu na dane (48 KB zamiast 32 KB) i drugiego poziomu (512 KB zamiast 256 KB) względem generacji Comet Lake-S. Dodano też wsparcie dla instrukcji SHA i AVX512F.

Źródło: Twitter @ Apisak, Ashes of the Singularity, VideoCardz, MSI

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    piomiq
    24
    > Core i9-11900K wyciekł w AotS - czego możemy się spodziewać po nowym flagowcu Intela?
    No jak to czego? To chyba oczywiste.
    - wykonania w starej technologii litograficznej (może w porywach 10nm)
    - przegrzewania się (bo Intel wyżyłował zegary aby spróbować dotrzymać kroku AMD)
    - będzie wolniejszy od odpowiednika po stronie AMD (na jednym core, i na wielu)
    - dziur typu MeltDown i spółka, bo wątpię by Intel je naprawił na poziomie technicznym (nie firmware)
    • avatar
      Mario2k
      14
      Dalej w technologi 14nm++++ ? czy już w 10nm
      • avatar
        Dudi4Fr
        8
        Ta generacja to będzie prawdopodobnie największy kotlet od intela i ostatnie "hura" dla 14nm+++++++++++++

        Jeśli ktoś jest fanatykiem Intela i szybciej spłonie ze złości niż przyzna że AMD jest lepsze musi czekać do 2021/2022 la nowe procki pod LGA 1700.
        • avatar
          AUTO6
          7
          Dostaniemy minimalnie wydajniejszy odpowiednik i7 10 generacji (8/16) w cenie i9 10 generacji (10/20)
          • avatar
            FunkyKoval
            4
            Wszyscy się dziwią ze nadal 14nm (no może 10nm w porywach) jednak to jest raczej przemyślana strategia INTEL-a. INTEL nie ma nowej, rewolucyjnej architektury, ich procesory to cały czas wariacje starych architektur sprzed kilku lat z usprawnieniami i co jakiś czas wbudowaniem nowych instrukcji czy optymalizacja algorytmów, zmiana cache itp.
            Procesory INTEL-a cały czas mają niezłą wydajność jednego wątku, stary proces 14nm pozwala żyłować zegary, oczywiście kosztem TDP ale na to nikt za bardzo nie patrzy. Przejście na 7nm albo 5nm wymaga mocnej optymalizacji układu i niestety fizyki się nie oszuka, mniejsze struktury to cieńsza izolacja w bramkach tranzystorów, mas aniepoządanych zjawisk, większa upływność ładunków itp.
            Przecież to nie jest widzimsię AMD że nie dają wyższych zegarów, tylko fizyka ich ogranicza w procesie 7nm.
            W ten sposób INTEL cały czas kosi niezłe zyski na starych liniach produkcyjnych, pomimo wysokiego TDP ich procesory w grach dają radę.
            • avatar
              magnat_flexus
              1
              Szef Intela do inżynierów :+16kb pamięci podręcznej 1 poziomu i +256kb pamięci podręcznej drugiego poziomu - wystarczy tych nowości bo im się poj....ie w głowach - wypuśccie to jako 12 generację , podbijcie cenę o 30%...Zareklamujcie jako rewolucję i niebywały wzrost wydajności. Robi się SZEFIE...
              • avatar
                Ad_Lou
                -1
                hmmm... czy jest możliwość, że test i cpu-z nie odczytały prawidłowo ilości rdzeni? czy może wyłączyli rdzenie? jak i9 będzie 8/16, to co dadzą do i7?
                • avatar
                  Virtus
                  -3
                  Będzie wydajniejszy w grach od odpowiednika AMD i to większości wystarczy.
                  • avatar
                    Dariosex
                    -4
                    Swietny procesor ktory zmiata AMD z powieszhni ziemi!