• benchmark.pl
 • newsy
 • Niezwykły superkomputer Correlator działa w Andach na wysokości 5 kilometrów

Niezwykły superkomputer Correlator działa w Andach na wysokości 5 kilometrów

przeczytasz w 1 min.

Tak szybki jak Cray Titan

ALMA sieć radioteleskopów

Niektóre osiągnięcia w świecie komputerowym mogą przejść niezauważone, gdyż ... dotyczą tematyki niezbyt nam bliskiej. I choć astronomia jest wspaniałą i cenioną nauką, źródłem naszej wiedzy o Wszechświecie, to o sieci radioteleskopów ALMA nie wszyscy słyszeli. W tym przypadku jednak nie sieć jest ważna, ale fakt, że umieszczono ją na wysokości 5058 metrów, a do jej obsługi na miejscu zaprzęgnięto superkomputer. To wyspecjalizowana maszyna, ale w swoim zastosowaniu równie szybka jak najszybszy superkomputer świata Titan. Jej moc obliczeniowa wynosi 17 PFlopsów.

Correlator, najwyżej na świecie zlokalizowany i działający superkomputer, służy jednemu celowi - stąd także jego nazwa. Porównywaniu i łączeniu sygnałów, które dostarczane są przez radioteleskopy ALMA (cała sieć obejmuje 66 anten). Zastosowanie Corelatora pozwoliło uzyskać 32-krotnie lepszą precyzję rozdzielania sygnałów na poszczególne pasma częstotliwości niż planowano. Ale umieszczenie Correlatora na tak dużej wysokości nie było łatwym zadaniem.

Płaskowyż Chajnantor na północy Chile, gdzie zlokalizowane jest obserwatorium ALMA, leży na wysokości ponad 5 kilometrów nad poziomem morza. W takim miejscu nie tylko jest bardzo sucho, co przez obserwatorów było pożądane w trakcie wyboru lokalizacji, ale również bardzo ubogo w tlen. Ciśnienie o połowę niższe niż na poziomie morza sprawia nie tylko problemy w oddychaniu ludziom. Uniemożliwia zastosowanie dysków talerzowych, a także utrudnia efektywne chłodzenie powietrzem. Correlator pobiera 140 kW, a emitowanego przy tym ciepła nie da się rozproszyć pasywnie. Dodatkowym problemem jest aktywność sejsmiczna, która w Chile nie jest czymś wyjątkowym. Praktycznie każda lokalizacja teleskopu na pustyni Atacama musi brać pod uwagę ryzyko wstrząsów.

ALMA Corelator superkomputer
Correlator wyposażono w 134 miliony wyspecjalizowanych procesorów oraz 550 cyfrowych filtrów do analizy sygnału.

Loading player...

 

Dzięki Correlatorowi sieć radioteleskopów ALMA, rozproszona na przestrzeni 16 km, stała się największym radioteleskopem świata. Obrazy rejestrowane w pasmach radiowych wykorzystywane są również przez astronomów korzystających z klasycznych teleskopów. Połączone zdjęcia radiowe i wizualne pozwalają na lepsze zrozumienie natury otaczającego nas kosmosu.

Źródło: ESO

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Oj chyba się w nowym roku łezka zakręciła po wspomnieniu przygody z astronomią ;)

  Ale może, krótkie rozwinięcie o soczewkowaniu grawitacyjnym, mikrofalowym promieniowaniu tła, albo rozprawka "wieloświat na bazie teorii chaotycznej inflacji" :)
  • avatar
   Nathir
   2
   "..rozproszona na przestrzeni 16 km, stała się ..."
   chyba jednak kilometrów kwadratowych :P

   Ciekawe, że nieopłacalne/niemożliwe było postawienie mniejszego komputera zbierającego i wysyłającego dane na tej wysokości, a Correlatora mogliby wtedy umiejscowić tam, gdzie dostępna jest łatwiej energia i chłodzenie.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    a teraz niech ktoś mądry napisze, co ma ciśnienie do dysków talerzowych?
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     "Jej moc obliczeniowa wynosi 17 TFlopsów."

     Czy nie powinnno być 17 PFLOPSów? Bo 17 TFLOPS to chyba za mało jak na superkomputer. Sama 690 ma ~5600 TFLOPS mocy.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Ostatnimi czasy korci mnie zeby kupic sobie teleskop i to tak na powaznie. Kosmos to chyba jedyna rzecz ktora bedzie mnie do konca ciekawila.
      • avatar
       matek103
       0
       Ciekawe jaki był by wynik w 3dmarku 11 ;>
       • avatar
        Varso
        -2
        zajedwabisty player na vimeo bez przewijania :(
        • avatar
         Sony75i
         -32
         A co ma ten temat do tematyki Benchmark.pl. Tu ma być o grach i sprzęcie do grania a nie o astonomi. Zrozumiano!
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Pomysł fajny, ale pod warunkiem, że mieszkasz poza miastem. Alternatywnie stać Cię na nieprzespane nocki i wyjazd poza miasto.
          Sam teleskop to też spory wydatek, ale nie trzeba go upgrate-ować tak jak komputer :) Starczy do końca życia i na kilka pokoleń :)
          Oczywiście pod warunkiem, że nie będzie to chińszczyzna za 1000zł i będzie się go szanować.
          • avatar
           COD418
           0
           Mój lapek wyciąga 989,85467 * 10^1000000000 PFlopsów na AMD 99 mhz 5 kb SdRamu dysku ssd o pojemności 6kb z prędkością 1 kb/s i grafice VGA 256kB pamięci z szyną 31232183618921 bit UGSDDR38.
           • avatar
            COD418
            0
            I jak oni to w czystości bez kurzu utrzymują??? I wątpię że te procesory są blisko siebie więc jaka to musi być precyzja działań. Tylko powiedzcie mi do czego oni tą moc wykożystują aż tak chyba nie ma ogromnych równań czy po prostu ogromne rozdzielczości zdjęć???