SSD

ASRock ponownie zadziwia. Maniacy wydajności już czekają na ten sprzęt

przeczytasz w 2 min.

Dyski SSD pod PCI-Express 5.0 mają przynieść konkretny wzrost wydajności, który zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Co jednak powiedzielibyście na cztery takie dyski w jednym komputerze?

Cztery dyski SSD PCIe 5.0 w komputerze

Firma ASRock zaprezentowała specjalną kartę rozszerzeń ASRock Blazing Quad M.2, która pozwala na zamontowanie czterech dysków SSD pod PCI-Express 5.0 - nowych modeli SSD M.2, które dopiero pojawiają się na rynku.

ASRock Blazing Quad M.2
Karta ASRock Blazing Quad M.2 na pierwszy rzut oka wygląda jak karta graficzna

Karta została wyposażona w cztery złącza M.2 PCI-Express 5.0 x4, które obsługują nośniki typu 2242, 2260, 2280, 2580, 22110 i 25110 (czyli także większe modele). Warto zauważyć, że gniazda zostały ułożone pod kątem 45 stopni – takie rozwiązanie ma zmniejszyć długość ścieżek i uzyskać lepszą jakość sygnału podczas komunikacji nośników. Karta komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu PCI-Express 5.0 x16.

ASRock Blazing Quad M.2
W środku znajdziemy cztery gniazda M.2 do podłączenia dysków SSD PCIe 5.0 x4

Producent zadbał także o odpowiednie chłodzenie dysków. Na karcie zamontowano spory radiator z dwoma wentylatorkami, który ma skutecznie odprowadzać ciepło z nośników (a wiadomo, że modele pod PCI-Express 5.0 mają generować naprawdę sporo ciepła). Karta wymaga podłączenia 6-pinowej wtyczki zasilającej.

ASRock Blazing Quad M.2 to sprzęt dla wymagających

Dyski SSD pod PCI-Express 5.0 przynoszą spory wzrost wydajności względem modeli pod PCI-Express 4.0 – topowe modele osiągają transfery dochodzące do 12 000 MB/s. Karta ASRock Blazing Quad M.2 pozwala na podłączenie czterech takich dysków, więc teoretycznie (przy macierzy RAID 0) możliwe będzie tutaj uzyskanie transferów na poziomie 48 000 MB/s. Mówimy o absolutnym overkillu dla wszystkich maniaków wydajności, którzy potrzebują możliwie najszybszego nośnika danych.

ASRock Blazing Quad M.2

Warto jednak pamiętać, że pełny potencjał karty będzie można wykorzystać tylko z najnowszymi platformami obsługującymi PCI-Express 5.0 (np. najnowszą platformą Intel W790 z procesorami Intel Xeon Sapphire Rapids).

Tanio nie jest. Karta ASRock Blazing Quad M.2 została wyceniona na 109 dolarów (a należy tutaj doliczyć jeszcze koszt dysków).

Źródło: ASRock, Twitter @ Hassan Mujtaba

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Batyra
  5
  jedno pytanie... kiedy wreszcie dyski będą w polskich sklepach!!!?!?
  • avatar
   Aquagen
   1
   W tej karcie te dwa małe wiatraczki przypominają mi kasetę magnetofonowąca dokładniej te szpulki, na które nawinięta była taśma.
   • avatar
    KMN123
    0
    No cóż. Oferta skierowana do użytkowników nowych Xeonów i nadchodzących Treadripperów. Do PC-tów na chipsetach X6xx się nie nadaje. Albo GPU, albo 4 pamięci M.2 SSD 5.0. Ale na pocieszenie są MB z X670E z miejscem na 2x M.2 SSD 5.0.
    • avatar
     marcin2468
     0
     Warto wspomnieć że płyta musi obsługiwać bifurkacje SSD aby móc zastosować tą kartę rozszerzeń
     Jest na rynku os podobnego od Asusa: ASUS Hyper M.2 x16 4. generacji (PCIe 4.0/3.0) ale chyba o mniejszych transferach
     • avatar
      anon213
      0
      Nie lepiej kupić płytę która już ma takie sloty? Po co marnować miejsce na takie rozszerzenia. W mojej płycie mam 5 takich slotów. Jak ktoś powie że takie płyty są drogie to z góry odpowiadam że dyski też więc nie wiem o co chodzi.