Nauka

Sztuczna inteligencja rozpozna zakażonych. Czy będzie lekarzem przyszłości?

przeczytasz w 2 min.

Sztuczna inteligencja to wspaniały wynalazek, który zmienia świat na naszych oczach. Czy będzie kiedyś tak dopracowana, że będzie mogła zastąpić lekarzy?

Sztuczna inteligencja nie tylko analizuje dane w zawrotnym tempie, ale również potrafi zauważyć to, co lekarzom umyka. Pisaliśmy już o jej możliwościach w wykrywaniu raka piersi, a także osiągnięciach pomocnych kobietom w ciąży. Potrafi wykrywać choroby oczu, dzięki czemu może w przyszłości zastąpić okulistę. Stworzyła również nowy antybiotyk, znacznie silniejszy od innych. Naukowcy ciągle pracują nad kolejnymi projektami, które mają pomagać ludziom.

Sztuczna inteligencja pomoże opanować epidemię?

W artykule opublikowanym niedawno w IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology, podsumowano badania o sztucznej inteligencji potrafiącej odróżnić osoby zakażone Covid-19 od zdrowych. Co ciekawe, technologia rozpoznaje osoby przechodzące wirusa bezobjawowo. Wystarczyło nagranie wymuszonego kaszlu, które mogło być zarejestrowane nawet telefonem. Wynika z tego, że kaszel u osób bezobjawowych brzmi inaczej niż u zdrowych. Ludzkie ucho nie wychwyci różnicy, jednak sztuczna inteligencja wyłapie ją z dużą precyzją.

Naukowcy szkolili algorytmy przy pomocy tysięcy próbek kaszlu i głosu, w efekcie otrzymując dokładność wykrywania osób zarażonych na poziomie 98,5%. W tym wyniku mieści się wykrywalność 100% przypadków bezobjawowych.

Trwają już prace nad stworzeniem aplikacji opartej na testowanym modelu sztucznej inteligencji. Naukowcy współpracują również z kilkoma szpitalami na całym świecie, aby zebrać bardziej zróżnicowany zestaw nagrań kaszlu. Dzięki temu, system będzie jeszcze dokładniejszy i pojawi się szansa na szybsze opanowanie epidemii. Mając prostą aplikację w telefonie, każdy mógłby szybko i wygodnie sprawdzać, czy przypadkiem nie został ostatnio zarażony. Wynik otrzymywałby natychmiast, bez długiego czekania.

epidemia

Sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?

Naukowcy MIT w podobny sposób pracowali nad stworzeniem algorytmów do wykrywania astmy oraz zapalenia płuc. Pracowali również nad chorobą Alzheimera, która oprócz pogorszenia pamięci powoduje degradację nerwów i mięśni, co może skutkować choćby osłabieniem strun głosowych. Dzięki ich wysiłkom, wykrywanie tej choroby staje się skuteczniejsze i łatwiejsze.

Technologie medyczne z pewnością będą rozwijać się w oparciu o określone algorytmy i sztuczną inteligencję. Dzięki nim, choroby będą diagnozowane skuteczniej, a ogólne leczenie zostanie przyspieszone i zautomatyzowane. Standard opieki nad pacjentem także powinien wzrosnąć, ponieważ SI na bazie spersonalizowanych informacji podpowie co najlepiej wpłynie na rekonwalescencję.

Medycyna przyszłości

Nowoczesne technologie mają wielu zwolenników, ale też sporo przeciwników, którzy obawiają się ich zbyt dużego wpływu. Nieprędko (o ile w ogóle) powstanie prawdziwa sztuczna inteligencja, która stanie się samoistnym systemem i wyręczy lekarzy we wszystkich zadaniach. Potrzeba jeszcze wielu lat i mnóstwa pracy. Póki co, życie medykom znacząco ułatwiają odpowiednie algorytmy.

Jak myślicie, czy w przyszłości sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy? Może wtedy teleporady będą miały troszkę lepszą sławę niż dziś, a nakaszlenie do telefonu będzie miało sens ;)

Źródło: MIT, inf. własna

Warto zobaczyć również:

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  FranzMauser
  3
  Po pierwsze na ziemi nie istnieje żadna SI, po drugie te wszystkie algorytmy samouczące mają wielką wadę, którą jest czynnik ludzki przy ich tworzeniu.
  • avatar
   kkastr
   3
   SI to zaawansowana metoda prób i błędów, która "na ślepo" wyszukuje korelacji w danych. Do zastosowania tej metody potrzeba wielu danych oraz modelu poszukiwanych korelacji. W przypadku wykrywania wirusa potrzeba danych rzeczywistych, a z tymi jest problem, bo są niepewne. Ale wszyscy zapominają, że potrzebny jest też model analizowanego zjawiska. Bez tego SI nie nada się do niczego, bo tą metodą samych modeli zrobić się nie da. Innymi słowy to człowiek musi wpaść na to by szukać korelacji kaszlu z wirusem, a potem metodą SI można wyliczyć (niektóre) parametry tej korelacji.
   • avatar
    piccardo
    2
    Hmm... Czyli nie rozpoznany w 100% nie wyizolowany wirus rozpozna SI która sama danych nie posiada do prawidłowego rozpoznania... Jakie jeszcze głupoty ludziom wmówiom...
    • avatar
     BariGT
     0
     "Panie, masz pan wirusa bo mi kompuiter tak powiedzial wiec sie nie rzucaj tylko lec na kwarantanne"
     • avatar
      rrrrrr
      0
      No, kolejne narzędzie do napompowania statystyk przez błędne wyniki dodatnie, a skoro tak wysoko słupki zakażeń, to trzeba kolejny lockdown, a przynajmniej zamknąć cmentarze na 3 dni. A że ludzie się rzucili zaraz przed zamknięciem i zaraz dzień po zamknięciu też się rzucą, zamiast jakoś rozłożyć się w czasie przez te 3 dni, to słupki będą jeszcze wyższe bez wątpienia... ale tak, wierzcie, że to wszystko dla waszego dobra...
      • avatar
       Dariosex
       0
       Czy jest juz program oparty na sztucznej inteligencji ktory potrafi pliki mp3, flac, wav zamienic w midi tak aby mozna bylo wrzucic je do Fl Studio i robic remiksy?
       W midi sa zapisane polozenie nut na pianinie a wiele piosenke w ogole nie ma midi i taki program bylby dobry ale musi byc na sztucznej inteligencji bo te zwykle sie do tego nie nadaja i robia misz masz na pianinie fl studio takie ze nie da sie odruznic tych nut ktore tworza melodie.
       Program ze sztuczna inteligencja z analizowalby plik muzyczny i rozbil go na plik midi gdzie by wszystkie elementy utworu byly na osobnych paternach w fl studio, wiece perkusja, bass, pady, melodie itd.
       • avatar
        xmexme
        0
        "Wynik otrzymywałby natychmiast" - otrzymasz natychmiast po natychmiastowym przesłaniu do bazy twoich danych, listą twoich znajomych i historią życia .
        • avatar
         piomiq
         0
         Mam nadzieję, że autorka mogła się czegoś dowiedzieć czytając komentarze.
         • avatar
          piomiq
          0
          Moim zdaniem sztuczne sieci neuronowe nauczone do rozpoznawania "czegoś", tu oznak choroby, są zbyt wcześnie wdrażane w życie. Po niedługim czasie okazuje się, że uczący tę sieć nie wzięli pod uwagę czegoś i sieć "się myli". Patrz nawet ostatni artykuł o tym jak to taka sieć zastąpiła komentatora i była śledzona głowa sędziego, bo była łysa, zamiast piłki.
          Gorzej jeśli takie niedouczone sieci będą decydować o naszym zdrowiu i życiu.

          Proszę zauważyć, że niektóre miasta rezygnują nawet nawet z automatycznego rozpoznawania twarzy w monitoringu miejskim, gdzie dochodziło do wielu pomyłek. Okazało się, że sieci pokazana zbyt mało obrazów i popełniała błędy.