Telewizory

Telewizor 8K. Czy warto go kupić w 2023 roku?

przeczytasz w 2 min.

Czy 2023 rok to już ten czas, w którym warto zdecydować się na zakup telewizora 8K? Odpowiedź – jak zwykle – brzmi „to zależy”. Nie zostawimy cię z tym jednak, lecz wyjaśnimy, od czego.

Płatna współpraca z RTV EURO AGD.

Może i coraz więcej Polaków deklaruje, że nie ogląda telewizji. Mimo to telewizor wciąż pozostaje jednym z najważniejszych urządzeń w naszych domach. Fakt, że coraz rzadziej służy właśnie do oglądania tych lub innych kanałów telewizyjnych, a raczej pełni funkcję dużego ekranu do oglądania wydarzeń sportowych lub filmów i seriali z serwisów streamingowych. Użytkowników stojących przed wyborem nowego modelu producenci próbują przekonać, że to już czas na sprzęt o rozdzielczości 8K. Słusznie?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Wszystko sprowadza się tak naprawdę do tego, co konkretnie zamierzamy oglądać na naszym telewizorze. Są bowiem sytuacje, w których rozdzielczość 8K rzeczywiście ma sens. Jednakże… 

Telewizor Full HD i 4K – takie mamy w swoich domach

Osobom, których nieszczególnie interesuje telewizor smart tv, bo chcą oglądać wyłącznie telewizję linearną (kablówkę, satelitę czy telewizję naziemną), w zupełności wystarczą telewizory Full HD (zwane też czasami 2K). Polskie kanały telewizyjne praktycznie nie oferują wyższej rozdzielczości, więc przepłacanie nie ma sensu. Inna sprawa jednak, że tego typu urządzenia znajdują się dziś w absolutnej mniejszości. W sklepie RTV EURO AGD na przykład jest tylko ok. 40 takich urządzeń i są to wyłącznie modele o przekątnych 32, 40 i 43 cali. Niczego większego tam nie znajdziesz.

Treści treściami, faktycznie jednak im większy ekran (i mniejsza odległość od ekranu), tym bardziej warto postawić na urządzenie o wyższej rozdzielczości – dzięki temu pojedyncze piksele nie będą możliwe do zauważenia. Dlatego właśnie coraz częściej wybór pada na telewizor 4K. Na obraz składa się tu cztery razy więcej punktów, co sprawia, że jest on bardziej szczegółowy. Rozdzielczość 4K oferują praktycznie wszystkie serwisy streamingowe, więc jeśli właśnie do tego potrzebujesz telewizora, to wiesz już, za czym się rozglądać. 

Sony XR-65A80L
U Sony 4K to klasa premium – tu na przykładzie modelu Bravia XR-65A80L.

Przy okazji sprawdź kalkulator odległości od TV – dowiesz się z niego, jak daleko ustawić telewizor od kanapy, a także jaki rozmiar i jaka rozdzielczość będą optymalne w przypadku takiego lub innego dystansu. 

Pozostańmy jeszcze w temacie telewizorów 4K, bo warto wspomnieć o tym, że modele z wyższej półki oferują zaawansowane, oparte na sztucznej inteligencji algorytmy skalujące. Potrafią sprawić, że treści oferowane w niższej rozdzielczości prezentują się bardzo dobrze na ekranie 4K, a nie sprawiają wrażenia „rozciągnięcia”. 

W podobne (a często jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie) rozwiązania wyposażane są telewizory 8K i dlatego w ogóle warto się nimi zainteresować. Treści 8K jest bowiem jak na lekarstwo, ale dzięki takim technologiom obraz potrafi robić piorunujące wrażenie. 

Samsung QN800C
Niedawno testowany przez nas Samsung QN800C to przykład świetnego telewizora 8K. 

A zatem czy warto kupić telewizor 8K? 

Dla większości z nas telewizor 8K będzie przerostem formy nad treścią. Urządzeniem, za które zapłacimy dużo pieniędzy, a niewiele dzięki temu zyskamy. Jeśli siedzimy kilka metrów od ekranu i celujemy w rozmiar 55-65 cali, to wysokiej klasy telewizor 4K zapewni nam równie dobre efekty. Szczególnie jeśli oglądamy tylko filmy i seriale z serwisów streamingowych. 

Telewizor 8K ma więc sens jedynie w przypadku bardzo dużych ekranów (powyżej 75 cali) umieszczanych w niewielkiej odległości od kanapy. Jeśli dysponujesz odpowiednio dużym budżetem i zależy ci na możliwie wysokiej jakości, to taki sprzęt może okazać się dla ciebie optymalnym wyborem. Dzięki nowoczesnym technologiom może cię zachwycić. 

Płatna współpraca z RTV EURO AGD. 

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Jak ktoś czyta tylko komentarze; NIE WARTO
  • avatar
   sabuk2006
   0
   Do "KochaBigos"
   Student 1995 info.......Chłopie jaką Ty szkołę kończyłeś, że tyle błędów, byków zrobiłeś w tak krótkim opisie OMG.

   Np:
   - jskostudent
   - Tokjo
   - Przez pol roku do roju
   - bedon

   ITD. Dalej mi się czytać już nie chciało.
   • avatar
    zack24
    0
    Nie kupować żadnego TV!!! Po co komu abonament za ten syf, który się wylewa z ekranu. A do tego pytanie skąd materiały źródłowe 8K? Ile tego jest? Znowu trzeba obejrzeć odgrzewane kotlety w upscalingu?
    • avatar
     KochamBigos
     -4
     Jestem ekspertem 8K. W pamiętnym roku 1995 jskostudent informatyki, robotyki i sztucznej inteligencji zostałem zaproszony do Tokjo przez św pamięci już profesora uniwersytetu Techno Joshido Tanaka w celu opracowania rozdzielczości nowej generacji. Przez pol roku do roju 1996 dzięki wykorzystaniu japońskich superkomputerów i kamer Panasonic nowej generacje (wtedy) nagraliśmy 3 minutowy film 8K zatytułowany ‚’ wesele po japońsku’.
     Wiedzieliśmy wtedy ze komputery nie bedon gotowe SO tak wysokiej rozdzielczości dla
     Zaproponowałem profesorowi i producent rów japońskich telewizorów aby pierwsze telewizory
     powstały po roku 2010. Wszyscy się zgodzili z moja opini.a i wiedzieliśmy ze era VHS będzie dobiegnąć powoli końca i specjalnie zmniejszyliśmy rozdzielczość do 720x576 aby komputery z początku 21 wieku mogly se poradzic z ich dekodowaniem.
     Wiedzieliśmy wtedy ze coraz wyższe rozdzielczości neleu wprowadzać stopniowo bo ani firma Intel i AMD nie potrafili sptworsyc procesora ktory udźwigną by 8 k wtedy.
     Także ja jklestem prawdziwym twórca rozdzielczości 8 K i mnie należą się nagrody!!!
     Także mowie wan ze to już czas kupić telewizor 8K czekałem na te wydarzenie cała moja młodość żeby dostarczyć rozrywkę na najwyższym poziomie!!!
     Dlatego kupujcie telewizory 8K już dzisiaj!!! To mnie dla mnie i profesora Tanski chold!!!!
     • avatar
      szymcio30
      0
      Dzięki nowoczesnym technologiom może cię zachwycić?? Wątpię dopóki nie będziemy miec dobrej infrastruktury w połączeniu z wysoko wydajna siecią nadajnikami to nie ma mowy o zachwycie. Serwisy streamingowe czy telewizja cyfrowa, satelitarna to wciąż nadawanie pseudo 4K o HDR nie wspomnę.
      • avatar
       holdmybeerandwatch
       0
       Ale ty wiesz, że nowoczesne tv potrafią z 1080 zrobić czary mary i obraz wygląda o niebo lepiej niż na fhd. Co prawda to nie prawdziwe 4k ale różnica jest zauważalna w większości materiałów. Postaw sobie dwa identyczne modele, 4k i fhd, obok siebie to się zdziwisz jaka jest różnica przy takim samym materiale źródłowym. A co 8k, to jest w ogóle jakikolwiek serwis oferujący materiały w tej rozdzielczości? Chyba nie? A to nie jest różnica 2 czy 3 tys tylko kilkunastu. Lepiej za to wziąć 4k OLED.