• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • Wielka Brytania delegalizuje bitomaty. Czy to ciemne chmury nad dostępem do kryptowalut?
Ciekawostki

Wielka Brytania delegalizuje bitomaty. Czy to ciemne chmury nad dostępem do kryptowalut?

przeczytasz w 2 min.

Bitomaty to popularna nazwa bankomatów obsługujących kryptowaluty. Przy ich pomocy można spieniężyć cyfrową walutę lub dokonać jej zakupu płacąc tradycyjną gotówką. W Wielkiej Brytanii przestały być legalne. Dlaczego?

Bitomaty na Wyspach Brytyjskich znalazły się na celowniku Financial Council Authority. Jest to urząd ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, z którym liczyć się muszą banki, operatorzy kart płatniczych i bankomatów. Od niedawna potrafi być istnym koszmarem dla firm obsługujących kryptowaluty. Dlaczego?

Dlaczego brytyjskie FCA delegalizuje bitomaty?

Financial Council Authority może nakładać grzywny, wszczynać postępowanie karne, a także zakazać działalności. Wystarczy podejrzenie o brak przejrzystości obsługiwanych transakcji finansowych.  Dla branży kryptowalut oznacza to duże wyzwanie, ale uzyskanie licencji FCA na obrót aktywami cyfrowymi jest możliwe.

Odpowiednie warunki na Wyspach Brytyjskich spełniają obecnie 33 podmioty. FCA ma jednak na koncie delegalizację ponad 100 firm trudniących się obrotem aktywami cyfrowymi, a 22 spośród licencjonowanych jest tylko tymczasowo, do końca bieżącego miesiąca.

Z oświadczenia urzędu o delegalizacji bitomatów wynika, że ich operatorzy dopuścili do zaniedbań licencyjnych:

Bankomaty kryptograficzne oferujące usługi wymiany kryptowalut w Wielkiej Brytanii muszą być zarejestrowane u nas i zgodne z brytyjskimi przepisami dotyczącymi prania pieniędzy. Żadna z zarejestrowanych firm kryptograficznych nie została zatwierdzona do oferowania usług bankomatów kryptograficznych. To oznacza, że ​​którakolwiek z nich działająca w Wielkiej Brytanii robi to nielegalnie, a konsumenci nie powinni z nich korzystać.

Tymczasem licencja FCA na bitomaty jest praktycznie nie do zdobycia. Problemem jest bowiem możliwość zakupu w nich kryptowalut za gotówkę. To anonimizuje wpłacającego, a na dodatek może on przypisać swój zakup do portfela cyfrowego, którego kod QR przedstawi i zniknąć bez śladu. Według FCA paraliżuje to możliwość oceny czy zakupy nie są są praniem brudnych pieniędzy. Stąd pomysł, aby to operatorzy bitomatów monitorowali wpłaty per portfel. Oni jednak odżegnują się od takiej możliwości z przyczyn technicznych.

Jak zareagowali brytyjscy operatorzy bitomatów?

Aktualnie dostawcy bitomatów muszą usunąć swoje maszyny z przestrzeni publicznej. Mogą w międzyczasie starać się o legalizację, ale nie zanosi się na to, aby zamierzali to robić. Decyzja FCA jest przez nich postrzegana jako przykład niewydolności narzędzi kontroli finansowej. Coś w tym jest, ponieważ to struktura rynku kryptowalut jest odpowiedzialna za anonimowość oraz ulotność transakcji, a nie ich urządzenia.

Bitomaty działają dokładnie tak samo, jak tradycyjne wpłatomaty. W ich przypadku także ktokolwiek może dokonać wpłaty gotówkowej. Tutaj jednak wystarcza kontrola banków. Wydaje się więc, że rozwiązanie, o które upomina się FCA, powinno być wymagane od dostawców portfeli kryptowalutowych. Oni jednak nie tworzą wspólnych standardów kontroli i aktualnie nikt ich do tego nie jest w stanie zmusić. Bitomaty mogą być narzędziem pośrednim, ale o znikomym znaczeniu.

Źródła: BBC, Reuters, The Telegraph

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  4
  Przecież na giełdach kryptowalut chcą nawet skany dowodu osobistego. To czemu bitomaty nie miały by mieć podobnego stopnia jawności?
  • avatar
   KingLee
   3
   Jeszcze zatęsknicie za kyptowalutami jak wam wycofają cash, wprowadzą CDC i będziecie monitorowani 24h a potem wam pozwolą tylko kwotę X wydać na jedzenie, kwotę Y na rozrywkę, a na benzynę tylko Z, bo wejdzie dyrektywa pseudoekologiczna nr 1555.
   • avatar
    ElFi_
    2
    Dlaczego władza lubi nazywać każdą operację gotówkową praniem brudnych pieniędzy? Co oni z tym praniem - jakieś kompleksy mają czy po prostu nie lubią konkurencji? Tylko czekam, aż zapłata sąsiadowi za pomoc przy malowaniu pokoju (gotówką bez żadnych papierków) zostanie nazwana praniem brudnych pieniędzy. Jeśli chcą "mieć udział" w każdej operacji przekazu środków to niech to po prostu obwarują podatkiem (bitomaty nie są opodatkowane) a nie piszą bzdury o praniu brudnych pieniędzy czy finansowaniu terroryzmu.
    • avatar
     MarioA
     1
     Wystarczy aby nie przyjmowały gotówki, tylko kartę. I już wiadomo kto, ile tego kupił. Delegalizacja to słaby pomysł. Rynek nie znosi próżni.
     • avatar
      BariGT
      0
      po kawałeczku sie tego raka wytnie XD
      • avatar
       K8v8M
       -1
       Całe to gówno powinno być zdelegalizowane. Służy głównie praniu brudnych pieniędzy, spekulacjom, oszustwom, wyłudzeniom, kradzieżom, handlem bronią, pedofilią i narkotykami.
       • avatar
        Xergoos
        -3
        i kolejna połowa potrzebująca nakazów, zakazów i prowadzenia w życiu za rękę. Do kościółka też pewnie ganiają żeby im krypto pedofil mówił co tydzień co jest dobre a co złe. Każdy kto powiedział Delegalizacja to impotent umysłowy myślący tylko tu i teraz zero planowania i myślenia strategicznego. Im więcej możliwości tym lepiej brajanki. Zakazy są dla ciasnych umysłem pamiętajcie to no i może czas czytać to się horyzonty poszerzą. To tak jak aptekarka nie chcąca sprzedać 2 opakowań Ibupromu... jak by ktoś chciał się zabić albo naćpać to chyba jest miliard innych sposobów no ale daliście na to przyzwolenie.
        • avatar
         Obiektor
         -7
         a czemu? a no bo gieldy crypto powiedzialy ze cryptowaluty sa wolne od wojny i nie beda wprowadzac sankcji na rosjan
         • avatar
          PolifoniusWielki
          -11
          Jestem Polifonius Wielki pogromca Chopina, Bacha i Mocarda! Nazywany nowym geniuszem ktory zmieni muzykę na zawsze s moje dzieła będą grane po wsze czasy w najznamienitrzych ośrodkach kultury świata.
          • avatar
           piomiq
           0
           > Czy to ciemne chmury nad dostępem do kryptowalut?
           W Wielkiej Brytanii pewnie tak, ale Wielkiej Brytania to nie cały świat, także nie generalizowałbym.
           • avatar
            bench
            0
            Nie ma krypto w postaci gotówki. Ktoś kupuje, to krypto wpadanie nie do kieszeni kupującego, tylko do jego portfela w geoprzestrzeni, gdzie, aby go założyć musiał przejść całą procedurę autoryzacyjną i weryfikacyjną. Ktoś sprzedaje - to z jego zweryfikowanego portfela.Więc w czym rzecz ? Ta anonimowość jest mocno ograniczona.