Technologie i Firma

Doba bez energii elektrycznej z węgla w Wielkiej Brytanii

przeczytasz w 1 min.

Wielka Brytania ma za sobą pierwszy pełny dzień bez spalania węgla do produkcji energii elektrycznej od lat osiemdziesiątych XIX wieku.

Dziś energetyka opiera się głównie na węglu. Być może jednak jesteśmy już blisko dnia, w którym stanie się on zbędny. Przynajmniej w Wielkiej Brytanii.

Już w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii doszło do sytuacji, w której poziom produkcji energii elektrycznej z paneli słonecznych był wyższy niż z węgla. Pierwszy taki dzień był w kwietniu, pierwszym miesiącem był maj, a okres od czerwca do września był pierwszym kwartałem. I tak dalej, i tak dalej.

Teraz brytyjski operator sieci energetycznych National Grid poinformował o pierwszej dobie bez spalania węgla do produkcji energii elektrycznej. Pierwszym od ponad stu lat, a konkretnie od roku 1882. Co więcej, to tylko początek. Brytyjski rząd planuje wyłączenie wszystkich węglowych elektrowni najpóźniej w roku 2025.

Węgiel w znakomitej większości krajów jest jednym z filarów przemysłu energetycznego. Wielka Brytania jest pod tym względem ewenementem. Na co stawia, jeśli nie na „czarne złoto”? Przede wszystkim na gaz (50,3 proc.) i energię jądrową (21,2 proc.), ale coraz większy udział w produkcji energii elektrycznej mają również elektrownie wiatrowe (12,2 proc.) i – wspomniane już – farmy solarne (3,6 proc.). Wspomnieć należy też o imporcie (8,3 proc.) i biomasie (6,7 proc.).

Źródło: Quartz, BBC, NG Control Room. Foto: cocozi/Pixabay

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  elektronickimordulec
  13
  Polska to nie GB.Nie jeden obywatel chciał by ogrzewać dom gazem czy innymi alternatywnymi źródłami energii tyle tylko że mało kogo na to stać tym bardziej że ceny mamy zachodnie,a zarobki wschodnie...
  • avatar
   3ndriu
   9
   Nadal większość energii z paliw kopalnych, z czego większość to import. Węgiel nie jest najlepszym rozwiązaniem energetycznym, ale wg. mnie lepiej spalać go w elektrociepłowniach i oczyszczać spaliny, niż palić nim po domach w kiepskich, zaduszonych piecach.
   • avatar
    Balrogos
    2
    Energia jądrowa to przyszłość wielu krajów w tym Polski. Powinniśmy już od dawna wdrożyc technologie i próbne reaktory Torowe.
    • avatar
     jeomax.co.uk
     1
     Wiem o tym - przekonalem sie na wlasnej skorze.. pare dni temu byl blackout na moim osiedlu. Trwal kolo 30 sekund, az sie dziecko przestraszylo ;-) Teraz juz znam przyczyne, lol.
     • avatar
      0
      Kto jest największym palaczem węgla w Europie ? I wcale nie Polska.
      • avatar
       Foxy the Pirate
       -3
       Powinniśmy inwestować w technologie fuzyjną razem z niemcami.
       • avatar
        darioz
        -8
        Ta szybko się przeproszą z węglem jak Putin im zakręci kurek z gazem!