Ciekawostki

Egzoszkielety coś żołnierzom dają, ale też coś odbierają

przeczytasz w 1 min.

Ostatni eksperyment naukowców z instytutu MIT pokazał, że egzoszkielety dla żołnierzy to dobry, a zarazem zły pomysł. Przynajmniej w obecnej formie.

Egzoszkielety ułatwiają żołnierzom poruszanie się ze sporym obciążeniem. Zwiększają ich siłę, mobilność oraz wytrzymałość podczas akcji. Równocześnie jednak coś im utrudniają, a przynajmniej do takiego wniosku doszli naukowcy z MIT.

Zespół naukowców przeprowadził eksperyment. Żołnierze z egzoszkieletami i bez wykonywali rozmaite ćwiczenia na torze przeszkód oraz zadania audiowizualne. Test pozwolił dojść do wniosku, że korzystanie z tej technologicznej nowinki może mieć negatywny wpływ na ich czas reakcji. Dodatkowo zauważono problemy „wspomaganych” uczestników z utrzymywaniem stałej odległości od prowadzącego.

Naukowcy sugerują, że problemy z koncentracją mogą wynikać z tego, że żołnierze skupiają dużo uwagi na samych egzoszkieletach. Wprawdzie jedna seria testów to za mało, by można było mówić o końcowych wnioskach, ale bez wątpienia pokazują, że jest to kwestia, którą należy brać pod uwagę. 

Wyraźne spadki zostały wszak zauważone w kontrolowanym środowisku, a na wojnie negatywne skutki mogłyby być olbrzymie. Teraz naukowcy chcą skoncentrować się na tym, by ustalić, co powoduje problemy z uwagą u niektórych osób i czy można coś na to zaradzić.

Źródło: Tech Xplore, MIT. Foto: Bionic Power Inc.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Michał 06
  4
  2 schabowe>egzoszkielet
  • avatar
   Chong-li
   2
   To jest przyszłość wojska to widać gołym okiem,na pewno nie jeden kraj ostrzy sobie pazurki na te szkielety jeszcze trochę testów i dopracowań i armia w desancie będzie miała na sobie egzoszkielety.
   Myślę że siły prewencyjnie(komandosi)będą mieli jeszcze lepsze zabawki niż desantowcy.
   • avatar
    Balrogos
    1
    OMG dostali nowe zabawki nie sa na wojnie na zadnych działaniach to sie jaraja zolniez tez czlowiek i lubi nowinki technologiczne, i jak wiadomo do wszytkiego trzeba sie przyzwyczajic az stanie sie to chlebem powszednim wtedy technologia pomaga.

    Przydały by sie do tego kilka trybow egzoszkielet wylaczony i ruch zolnieza laduje egzoszkielet, tryb wspierania gdzie nie dodaje zadnej sily i wspiera np trzymanie broni/odrzut, noszenie ekwipunku i standardowo tryb silowy ktory pomaga.

    Tak samo mialem jak smartfona kupilem najarany jakies gierki posciagalem na pocztaku nawet costam gralem sciagalem amse apek do przetestowania i tak dalej, ale gry na smarfony sa w ciul slabe sa nudne i wogole, a niekotre apki malo kiedy sie przydaja no ale sa.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     E tam szkielety. Kiedyś się brało amfę i też żołnierze ryli w zaspach po 48h bez przerwy.