Komputery

Opad szczeny gwarantowany. Polscy pasjonaci stworzyli komputer jak z lasu

przeczytasz w 2 min.

Znudziły Wam się standardowe, monotonne komputery ze zwykłych komponentów. No to patrzcie na to – polscy modderzy z grupy Extreme Hardware stworzyli niesamowity projekt nawiązujący stylistyką do… lasu.

Mowa o zestawie EH FANGORN, który został zainspirowany lasem (fani trylogii Władcy Pierścieni zapewne będą kojarzyć tę nazwę z lasem zamieszkanym przez entów i Huornów). Konfiguracja ma podkreślać symbiozę technologii z naturą, więc znajdziemy tutaj dodatkowe elementy „upiększające”.

Zresztą zobaczcie sami:

EH FANGORN

EH FANGORN

EH FANGORN zalicza się do najciekawszych projektów, jakie mieliśmy okazję podziwiać. Chodzi nie tylko o wygląd zestawu, ale też o jego specyfikację. Do budowy komputera wykorzystano bowiem następujące komponenty:

 • Procesor: AMD Ryzen Theadripper 3970X (4,3 GHz @ 32/64 oraz 4,5 GHz @ 32/32)
 • Płytą główną: ASUS ROG Zenith II Extreme Alpha
 • Pamięć RAM: 8x 8 GB G.Skill Trident Z Neo 3600 MHz CL14-15-15-30 T1 + 2nd/3rd
 • Kartę graficzną: ASUS ROG Strix GeForce RTX 3090 (PT 480W / OC + 80 MHz GPU + 1000 MHz VRAM)
 • Dyski SSD: 2x Samsung SSD 980 PRO 1TB, 2x SSD 980 PRO 500 GB, 1x SSD 970 Evo Plus 2 TB
 • Kartę dźwiękową: Creative Sound Blaster AE-9
 • Zasilacz: Corsair AX1600i
 • Obudowa: Rajintek Eris Evo

Do chłodzenia komputera wykorzystano customowe LC z dwoma niezależnymi obiegami (znajdziemy tutaj m.in. pięć potężnych chłodnic i 26 wentylatorów!). Ma to tutaj szczególnie istotne znaczenie, bo zastosowanie chłodzenia wodnego pozwoliło mocno podkręcić procesor i kartę graficzną – dzięki precyzyjnej kalibracji parametrów uzyskano 20% wzrostu wydajności względem fabrycznych ustawień.

Zestaw jest wykorzystywany do modelowania 3D, wizualizacji, renderowania, a także w celach rozrywkowych. Tak naprawdę mówimy o potężnej stacji roboczej, która pracuje 24/7 (i przede wszystkim ma na siebie zarabiać).

EH FANGORN

EH FANGORN

Twórcy zestawu tak opisują FANGORNA:

EH "FANGORN" to projekt inspirowany mistycznym lasem prosto ze świata Władcy Pierścieni. Maszyna powstała na zamówienie firmy zajmującej się obróbką drewna tak by podkreślić symbiozę technologii z naturą. "FANGORN" pełni rolę zarówno narzędzia do pracy jak i elementu dekoracyjnego łączącego komponenty PC z drewnem i cząstką żyjącego lasu.

EH "FANGORN" to też potężna, wyregulowana precyzyjnie stacja robocza, która za sprawą zastosowania osobnych dla CPU i GPU, rozbudowanych układów chłodzenia cieczą, pozwala na prace w ujęciu 24/7 przy ponad 20% zwiększeniu wydajności względem CPU na ustawieniach fabrycznych. Pojemność cieplna układów owocuje niebywałą ciszą przy równoczesnym zachowaniu niskich temperatur.

Poniżej możecie zobaczyć wideo z procesu składania sprzętu (jak widać zadbano nawet o najmniejsze szczegóły, które miały nawiązywać do zastosowania komputera).

Co myślicie o zestawie EH FANGORN? Postawilibyście taki komputer u siebie na biurku?

Źródło: Extreme Hardware

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  EH_Gosu
  24
  Było roboty co nie miara no ale efekt końcowy wyszedł bardzo zadowalający , a co najważniejsze przerósł oczekiwania klientów, a to zawsze najbardziej cieszy i motywuje do dalszego rozwoju podsycanego pasją. Od trzeciego kwartału 2021 roku machina dumnie pracuje w firmie dla której ją wykonaliśmy, w gruncie rzeczy bez odpoczynku. 24/7 tutaj jest w pełni trafne, stąd też była potrzeba zastosowania tak wydajnych układów LC separujących CPU od GPU. Ogromna pojemność cieplna przekłada się na to, że układów nie idzie nasycić (zagrzać) więc sowicie rośnie efektywna wydajność po precyzyjnych regulacjach napięć, taktowań, wszelkich ustawień pomocniczych mających przełożenie na komfort pracy z konfigiem, optymalizacje energetyczne etc. Masa pracy i serca włożonego w powstawanie EH "FANGORN" także tym więcej radości z faktu, że w końcu pokazaliśmy efekty pracy przy tym konfigu.

  Pewnie jakoś w Lutym pojawi się szczegółowe omówienie zarówno hardware jak i LC na zasadzie "co, jak i dlaczego?", a także testy wydajności zaprezentowane w czasie rzeczywistym. Generalnie to jak lata taki konfig na nawet najlepszych dostępnych na rynku AIO (bądź skromniejszych LC w konfiguracji single loop) vs tak rozbudowane LC okraszone dodatkowymi profesjonalnymi regulacjami platformy, to dwa zupełnie inne światy. No ale wiadomo, ustawienia fabryczne robocze platformy HEDT (chociaż i na mainstreamach można wiele wycisnąć pod warunkiem, że podchodzi się do tematu w bardzo detaliczny sposób) mają niezwykle zachowawcze względem ich potencjałów co tyczy się zarówno Intela jak i AMD. Także kiedy się to wszystko należycie wychłodzi, jest pole do działania i wszelkich usprawnień, a czas to pieniądz co ma szczególne znaczenie w wypadku konstrukcji do pracy. Pozdrawiam Pawła oraz całą ekipę Benchmarka jak również czytelników no i dziękuje za newsa odnośnie tego co stworzyliśmy. / Konrad :)
  • avatar
   zack24
   8
   Piękny zestaw. Brawa dla twórców/budowniczych!
   • avatar
    wojtomasz
    2
    Jeżeli chcecie zobaczyć naprawdę obudowę powodującą "opad szczeny" polecam ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=KJy7Jmpxc4w
    • avatar
     DeviLevi
     1
     Polak potrafi!
     • avatar
      kitamo
      0
      fajny ale tylko na pokaz do domu nie bardzo
      • avatar
       CziKilla
       -1
       Pasty na CPU nawalili jakieś 3kg za dużo
       • avatar
        youkai20
        -4
        Blegh...!
        Może się nada na rozpałkę?