• benchmark.pl
 • newsy
 • Wywiad z rzecznikiem prasowym firmy EmiTel - operatora naziemntej telewizji cyfrowej DVB-T

Wywiad z rzecznikiem prasowym firmy EmiTel - operatora naziemntej telewizji cyfrowej DVB-T

przeczytasz w 4 min.

Przyszłość DVB-T w Polsce

Niedawno opublikowaliśmy informację o tym, że już w listopadzie rozpocznie się proces wyłączania analogowych nadajników sygnału telewizji naziemnej, który zastąpiony będzie cyfrowym sygnałem DVB-T. W związku z otrzymywaniem wielu pytań od czytelników, a także z własnymi wątpliwościami, postanowiliśmy zadać kilka ważnych według nas pytań Rzecznikowi Prasowemu operatora naziemnej telewizji cyfrowej, firmie EmiTel.

DVB-T Polska naziemna telewizja cyfrowa logoJeśli poniższe pytania i odpowiedzi nie wyczerpią waszej ciekawości, to zachęcamy do wysyłania na adres redakcji pytań, które po opracowaniu wyślemy rzecznikowi, by na nie odpowiedział.

Zapraszam do zapoznania się z wywiadem. Firmę EmiTel reprezentuje Waldemar Sromek, Dyrektor Biura Strategii i Rozwoju Produktów EmiTel Sp. z o.o.

benchmark.pl: Czy i ewentualnie kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia nowych multipleksów i kanałów? Czy wszyscy będą mogli odbierać płatne kanały udostępniane przez operatorów?

Rzecznik EmiTel: Uruchomienie kolejnych multipleksów będzie możliwe po wyłączeniu telewizji analogowej, które ma się zakończyć przed 31 lipca 2013 roku. Zwolnione przez telewizję analogową radiowe zasoby częstotliwości stworzą miejsce dla dwóch multipleksów cyfrowych, w których będzie można umieścić nowe programy telewizyjne. Dodatkowo planowane jest, że w 2014 roku Telewizja Polska zwolni miejsca zajmowane obecnie w MUX-1. Miejsca te zostaną rozdysponowane nowym nadawcom.

Uruchomienie nowych multipleksów stworzy warunki dla wprowadzenia oferty płatnej. Nadawcy będą mogli zdecydować, czy ich programy będą dostępne bezpłatnie, czy też nowa oferta będzie objęta opłatami. Zasięg i sposób dostępu do oferty płatnej w naziemnej telewizji cyfrowej będzie ustalony przez operatorów oferujących takie usługi.

Obecnie wdrażana naziemna telewizja cyfrowa oferuje bezpłatny dostęp do programów telewizyjnych.


benchmark.pl:
Czy będzie możliwość korzystania z usług Pay-per-View (transmisje sportowe, VOD, koncerty, etc.), podobnie jak ma to miejsce na cyfrowych platformach satelitarnych i kablowych? Czy nowe funkcje, które między innymi były testowane podczas Euro 2012 będą stałym elementem platformy, czy zależy to wyłącznie od nadawców? Czy oprócz kanałów TVP1 i TVP2 dostępnych na MUX1 i MUX3 możemy liczyć w najbliższym czasie na to, że inni operatorzy wprowadzą swoje wersje kanałów HD?

Rzecznik EmiTel: Multipleks cyfrowy oferuje możliwości realizacji wielu usług, jednak ich wprowadzenie zależy nie od operatora technicznego, jakim jest EmiTel, a od Nadawców i dostawców usług interaktywnych, którzy chcieliby umieścić swoje usługi w takim multipleksie.

Z technicznego punktu widzenia dodanie nowych treści do obecnych multipleksów nie będzie łatwe, ze względu na ograniczoną pojemność. Obecnie wdrażane MUX-1 i MUX-2, ze względu na dużą ilość przesyłanych programów telewizyjnych, nie pozwolą na dodawanie zbyt wielu usług dodatkowych, ale dla nowych MUX sprawa jest otwarta.


benchmark.pl:
Co mogą zrobić osoby, które nie mają możliwości odbierania sygnału telewizji DVB-T, nawet gdy użyją wzmacniaczy sygnału - są skazani jedynie na płatną telewizję satelitarną?

Rzecznik EmiTel: Wdrażanie naziemnej telewizji cyfrowej jeszcze się nie zakończyło. Obecnie trwa okres przejściowy, w którym parametry emisji są ograniczone, by nie zakłócać telewizji analogowej. Po jej wyłączeniu parametry sieci DVB-T ulegną znaczącej poprawie.

Osobnym problemem jest jakość stosowanych instalacji antenowych. Wielokrotnie obserwujemy sytuacje, gdzie zamiast zastosowania anten o dużym zysku umieszczanych jak najwyżej nad poziomem terenu, próbuje się stosować wzmacniacze o większym wzmocnieniu, co niestety nie jest skutecznym rozwiązaniem problemu. Instalacja antenowa powinna być dobrana do konkretnej lokalizacji. Przewymiarowanie (np. silniejszy wzmacniacz) często pogarsza odbiór. Na naszej stronie internetowej cyfryzacja.emitel.pl dostępny jest poradnik jak dobrać antenę, ale w trudniejszych przypadkach dobór elementów instalacji antenowej należy powierzyć specjalistom.


benchmark.pl:
Czy kanał DVB-T może zostać "wykupiony" przez lokalną stację telewizyjną i nadawać jedynie na danym terenie?
Jeśli tak może się stać, to jakie dodatkowe możliwości może zaoferować lokalny nadawca?

Rzecznik EmiTel: Prace nad umożliwieniem uruchamiania lokalnych multipleksów trwają i mamy nadzieję, że wkrótce będzie to możliwe. Zależy to głównie od możliwości pozyskania zasobów częstotliwościowych i uzyskania zgód od organów państwowych. Stworzenie lokalnych multipleksów dałoby możliwość mniejszym nadawcom do stworzenia oferty bardziej dostosowanej do oczekiwań widzów na danym terenie.

Multipleks o zasięgu lokalnym nie będzie się niczym różnił od multipleksów ogólnokrajowych, oczywiście poza samym zasięgiem. Będzie można w nim uruchamiać takie same usługi jak w każdym innym multipleksie DVB.


benchmark.pl:
Co będzie się działo z operatorem kanału, który nie będzie stosował się do umów i łamał założenia ustawy? Kto będzie miał na niego wpływ i czy to będzie szybka procedura, czy będą to wieloletnie przepychanki prawne?

Rzecznik EmiTel: Nadawanie programów telewizyjnych objęte jest wieloma restrykcjami i wymaga uzyskania szeregu dokumentów. W przypadku rażącego naruszenia postanowień koncesji rezerwacji częstotliwości lub pozwolenia radiowego odpowiednie procedury administracyjne pozwalają na uchylenie ważności takiego dokumentu.


benchmark.pl:
Czy osoby, które nie mogą odbierać programu w jakości HD powinny mieć pretensje do nadawcy czy producenta STB? Czy osoby będące pomiędzy 2-3 stacjami nadawczymi mogą spodziewać się problemów z odbiorem programów, takich jak nakładanie się sygnałów?

Rzecznik EmiTel: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 grudnia 2009 w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych (Dziennik Ustaw Nr 221 Poz. 1742) precyzuje podstawowe wymagania, które powinny spełniać odbiorniki DVB-T sprzedawane w Polsce. Dodatkowo dla producentów i importerów dostępne są wymagania rozszerzone, mające na celu przygotowanie urządzeń do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Zgodnie z tymi dokumentami wszystkie odbiorniki DVB-T sprzedawane w Polsce muszą obsługiwać programy standardowej SDTV oraz wysokiej rozdzielczości HDTV kompresowane zgodnie z algorytmem MPEG-4 część 10 (H.264/AVC). Muszą także obsługiwać dźwięk kompresowany zgodnie z MPEG oraz E-AC3 (Dolby Digital Plus). Odbiorniki zgodne z wymaganiami krajowymi bez problemu poradzą sobie z odbiorem sygnału nadawanego z kilku obiektów nadawczych, niezależnie od tego, czy nadajniki pracują w trybie SFN (single frequency network) czy MFN (multiple frequency network).

Jeśli ktoś wprowadza na rynek odbiorniki niezgodne ze wspomnianym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury np. nieobsługujące HDTV i nie informuje o tym klienta na piśmie, to łamie prawo. Sposób informowania klienta o produktach niezgodnych z wymaganiami krajowymi oraz konsekwencje w przypadku braku odpowiednich informacji określa Ustawa o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej.


benchmark.pl: Czy ktokolwiek może liczyć na dopłaty do zakupu STB, czy każdy musi nabyć przystawkę we własnym zakresie?

Rzecznik EmiTel: To pytanie raczej do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji odpowiedzialnego za proces przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe w Polsce. EmiTel, jako operator techniczny sieci nadawczej, nie ma na to wpływu.


benchmark.pl: Co sądzi Pan o stworzeniu listy produktów dostępnych na naszym rynku, która zawierałaby spis wszystkich urządzeń w 100% spełniających założenia ustawy?

Rzecznik EmiTel: Lista taka byłaby znacznym ułatwieniem przy wyborze odbiornika. Pozwoliłaby na wyeliminowanie lub ograniczenie sprzedaży urządzeń nieodbierających poprawnie telewizji cyfrowej. Większość widzów nie posiada szczegółowej wiedzy na temat naziemnej telewizji cyfrowej i sposobów oceny odbiorników. Taka lista mogłaby być dla nich cenną wskazówką. Od dawna próbujemy stworzyć taką listę, jednak na razie pomysł nie spotkał się z zainteresowaniem producentów i importerów odbiorników...

Więcej o DVB-T:

Źródło: emitel, inf. własna

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Na cyfrowych multipleksach powinna zostać wprowadzona bardzo przydatna funkcja "wyłańczanie wszystkich reklam". Może być płatna, na wszystkie kanały.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Mogli by zostawić przez jakieś 10 lat jeszcze zostawić starą telewizję, bo na przykład niektórzy starzy ludzie jeszcze tego nie ogarniają a już młodsi o 10 lat spokojnie już przejdą na dvb-t.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    szkoda czasu na reklamy nie oglądajcie telewizji reklamy są tak często że cały klimat fumu psują to nie ma sensu leci se horror zaczynacie się nawet bać mimo że z prawej wielkie logo stacji a z drugiej +18 ale jednak. Nadchodzi kulminacyjny moment a tu reklama i klimat zabity, jecie z nudów czekając aż się skończy. Kończy wam się żarcie i idziecie po nowe zjadacie 2-3 dokładki nim film ponownie się zacznie i tu coś dziwnego film się zaczyna ale macie wrażenie że coś was ominęło bo skrócili film aby wcisnąć reklamy.
    • avatar
     kombajn
     0
     Nie zadaliście najważniejszego pytania: czy telewizja dvb-t pozostanie darmowa po okresie wdrażania( z tego co czytałem w styczniu bodajże do zakończenia wdrożenia ma być darmowa a potem niewiadomo).
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ja już tak się tym nie emocjonuje. Z prostego powodu, dopóki nadawcy nie będą nas robili w balona. Cała ta cyfryzacja, przejście na nadawanie w HD to wielkie oszustwo mające tylko kasę wyciągnąć. Mam jedną z platform cyfrowych i rezygnuję bo już mnie wkurzają reklamy nadawane w tym samym czasie na prawie każdym kanale, wszechobecne powtórki. Podawanie że jakiś program to premiera lub nowość, a tak naprawdę to powtórka z przed kilku lat. I najgorsze podają ile to kanałów już w HD, a tak naprawdę non stop w HD nadaje kilka stacji.
      Zwróćcie uwagę na TVP1 i TVP2 W Hd to mają tylko ale logo stacji i to od niedawna. W HD krótko nadawali tylko w czasie EURO.
      I podobnie będzie Z naziemną, z początku za darmo i ani się nie obejrzymy to co ciekawsze będzie płatne, a te darmowe to będzie reklama za reklamą i ja m am za to płacić?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       podobno bardzo dobrze działa antena biquad, bardzo łatwo zrobić ją samemu. Muszę przetestować, bo kupiłem jakiegoś Pinacle do kompa i nic nie łapie.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        No i w końcu będzie normalna telewizja z dobrą w miarę jakością :) Teraz tylko muszę kupić tuner do mojego lapka i jak znalazł :)