Technologie i Firma

Francja chce należących się jej podatków od Google czy Apple

przeczytasz w 1 min.

I nie tylko Francja, ale to jej władze przedstawią we wrześniu propozycję nowych przepisów, które mają być rozwiązaniem problemu.

Google, Apple, Facebook, Amazon… – między innymi te firmy nie płacą takich podatków we Francji i w Niemczech, jakie według władz tych ostatnich powinny. Nie dziwi więc frustracja i zapowiedź walki.

To powszechna praktyka. Giganci (nie tylko technologiczni) rejestrują działalność w krajach, w których stawki podatków są najniższe (takich jak Irlandia czy Luksemburg) i pomimo prowadzenia biznesu głównie poza nimi, pieniądze nie zasilają „wystarczająco” budżetów takich państw jak Francja czy Niemcy.

„Europa musi nauczyć się bronić swojego interesu ekonomicznego – tak jak robią to Chiny czy Stany Zjednoczone. Nie można notować korzyści z prowadzenia interesów we Francji, bez płacenia podatków tak jak francuskie firmy” – powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire.

Problem pozostaje nierozwiązany pomimo tego, że jest znany. W ubiegłym roku, na przykład, firma Apple została wezwana przez Komisję Europejską do zapłaty kilkunastu miliardów euro zaległych podatków. Sprawa jest w toku.

Pomysł na rozwiązanie problemu jednak podobno jest. Francuzi chcą tę propozycję nowych przepisów podatkowych dla firm technologicznych przedstawić we wrześniu. Mają nadzieję, że do ujednolicenia warunków pobierania podatków uda się zachęcić przynajmniej członków strefy euro.

Źródło: Engadget, Bloomberg. Foto: stevepb/Pixabay

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ciomasta
  3
  Hahahahaha czyżby Francuzom brakuje pieniążków na utrzymanie "Pokojowo Imigrantów " ?? :D
  • avatar
   hideo
   3
   problem jest dużo większy mianowicie Europa nie ma swojej doliny krzemowej i musi się ratować podatkami firm zagranicznych, Chiny już niemalże mają ale nie Europa (bo Chiny ładnie kopiują zachód może oprócz demokracji), a czy podatki są słuszne czy nie to inna sprawa
   • avatar
    wiktorn86
    3
    Europa musi bronić swojego interesu gospodarczego - nic dodać nic ująć. Kiedy blond małpa zza oceanu chce robić sankcje godzące również w polski interes i sprzedawać Europie dwa razy droższy gaz pseudopatriotyczne pajace nie widzą problemu. Na szczęście dla Francuza bardziej niż uścisk ręki pierwszego idioty świata liczy się rachunek ekonomiczny. Dlatego Francuzi będą mieli pieniądze z podatków a nam pozostanie machanie chorągiewką i lokajska duma.
    • avatar
     tomangelo
     2
     Byle nie skończyło się tak jak walka niemieckiego odpowiednika zaiksu z google. Skończyło się tym że Google zupełnie wycofało się ze stron chronionych przez tamto stowarzyszenie, przez co spadła im oglądalność, a przez to zyski.
     "-Albo płacicie la podatki, albo la wypad stąd
     -K, nara
     -Sakreble, internet nie działa, la tragedia"
     • avatar
      Konto usunięte
      -4
      @ciomasta
      Jedyna nadzieja w tym że gdy walki dobiegną końca to przynajmniej część uchodźców wróci do siebie. Jednak to niestety nie jest największym problemem.
      Problemem jest to że cała gospodarka przenosi się do Chin a kraje takie jak Francja, Grecja żyją ponad stan a UE dodrukuje Euro jak coś braknie.
      • avatar
       wojciechu15
       0
       Nie pasuje im, że spółka zarejestrowana w Irlandii nie płaci podatków we Francjii? Ciekawe, że nie mają nic przeciwko temu, że spółki zarejestrowane we Francji nie płacą podatku w Polsce.