Technologie i Firma

Facebook idzie na wojnę z adblockerami [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Facebook chce, byście oglądali reklamy, ale tylko takie, których nie uważacie za inwazyjne i irytujące.

[04.11.2016]: Facebook chwali się, że na razie wygrywa w wojnie z adblockerami. Skąd takie stwierdzenie? Cóż, wyniki finansowe mówią same za siebie.

Zablokować adblockery – Facebooka sposób na reklamy

Facebook zastosował ciekawy sposób. Sprawił, że reklamy wyglądają – przynajmniej od strony kodu – jak typowa treść na stronie, dzięki czemu adblocker nie potrafi jej odróżnić i tym samym zablokować. Sposób prosty, ale skuteczny.

Jednocześnie, aby nieco zyskać w oczach użytkowników, Facebook uruchomił panel preferencji, dzięki którym każdy z nas może ustalić jakie reklamy chce oglądać, a jakie nie powinny być wyświetlane. Chodzi więc o to, by reklamy były dla nas znośne. 

Facebook: to się opłaca

Okazuje się, że walka z adblockerami jak najbardziej się opłaca. Potwierdzeniem mają być wyniki finansowe za ostatni kwartał. Pokazują one, że przychody z reklam wzrosły aż o 59 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku. W praktyce oznacza to zarobek przekraczający 6,8 miliarda dolarów w ciągu trzech miesięcy.

Nawet jeśli nie jest to zasługa wyłącznie działań podjętych przez Facebooka, to na pewno przyczyniły się one do tak dobrego wyniku. Z pewnością więc kolejne serwisy będą wdrażać podobne rozwiązania (Twitch już nawet to potwierdził). 

Facebook zaś z jednej strony może czuć się bezpiecznie (wszak trudno o sensowną alternatywę), ale z drugiej musi mieć się na baczności. Coraz popularniejsze stają się bowiem adblockery mobilne, a to reklamy wyświetlane na smartfonach i tabletach generują 84 proc. przychodów reklamowych.

 

NEWS [10.08.2016]: Facebook chce jak najsilniej pójść w biznes reklamowy. Na jego drodze, jak zwykle w tej branży bywa, stoją jednak adblockery. Internetowy gigant nie zamierza jednak dać im za wygraną.

Firma Facebook chce, by reklamy wyświetlane były niezależnie od tego, czy na urządzeniu nie ma, czy też jest zainstalowany adblocker. Jaki pomysł ma na to ekipa pod wodzą Marka Zuckerberga?

Dżentelmeńska umowa o korzystaniu z Facebooka

Jak tłumaczy załoga Facebooka – między serwisem a użytkownikami jest pewna dżentelmeńska umowa. Internauci mogą korzystać z zasobów portalu, ale jednocześnie godzą się na oglądanie treści sponsorowanych. Jako że jedna ze stron w dużej mierze nie wywiązała się z tego „kontraktu”, twórcy strony postanowili działać.

Istnieje kilka możliwości, dzięki którym na stronie mimo wszystko są wyświetlane reklamy. Między innymi: wprowadzenie abonamentu lub zapłacenie twórcom adblockerów w zamian za dodanie serwisu do tzw. białej listy. Facebook nie zamierza iść żadną z tych dróg.

Ostatecznie to ty decydujesz

Przeglądarkowa i mobilna wersja Facebooka wzbogaciły się o nowy panel preferencji. Każdy użytkownik może w nim samodzielnie wybrać jakie reklamy godzi się oglądać i jednocześnie wyłączać te treści, które najbardziej go irytują. Ilość reklam pozostanie niezmieniona, mają one być jednak bardziej znośne. 

Zmień ustawienia reklam na Facebooku

Źródło: Business Insider, Facebook; AKT.: Dziennik Internautów, TechCrunch, Facebook

Komentarze

44
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  41
  Jak trzeba nawet zapłacę za program żeby tych reklam nie było
  • avatar
   szpak333
   19
   Powodzenia...
   • avatar
    sn00p
    13
    Facebook robi się coraz bardziej arogancki i bezczelny. Ciągle żebrują o nr. telefonu i próbują narzucać jakieś chore regulaminy. Korzystam z face od kilku lat ale, nigdy nie założę tam konta na prawdziwe dane. Facebook przeminie jak wszystko.
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     uBlock i reszta wypuszczą update i tyle będzie z ich ''walki''.
     • avatar
      3ndriu
      3
      Niemożliwe. Sprzedaż danych osobowych już nie wystarcza?
      • avatar
       shamoth
       2
       Jakie źródła FB? FB nie ma źródeł, to jedna wielka linkownia do obcych materiałów...
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Dzentelmenska umowa i facebook wywiazujacy sie ze swojej czesci?
        Kiepski zart.
        • avatar
         eltra
         1
         A jak dla mnie :) moga tam ladowac kazda wyswietlana reklame na swiecie i tak nie korzystam.


         A swoja droga skoro wszyscy Ci giganci fajs gogle i inne takie tam firmy zarabiaja na reklamie to kto uczciwie pracuje ??? :) i ze to sie kreci :)
         • avatar
          Himoto
          1
          Streszczę zachowanie FB "Próba zabicia wiatru drewnianą pałką" - na "machają" się jak głupi a i tak nic z tego nie wyjdzie na dłuższą metę :) Nie ten to inny bloker zablokuję wykrycie blokera i FB znowu bez reklam jak i inne strony. To jest jak z w tym żarcie o policjancie i złodzieju policjant inwestuje w solidne drzwi złodziej wejdzie oknem inwestuję w solidne zabezpieczenie okien ton wejdzie przez komin itd.
          • avatar
           Satanski
           1
           "Jak tłumaczy załoga Facebooka – między serwisem a użytkownikami jest pewna dżentelmeńska umowa."

           Nie no, to mnie zabiło :-D Oni najchętniej zapakowaliby nas do klatek i faszerowali reklamami, jak te biedne kury zmieloną paszą.

           Swoją drogą przypominam żeby nie kupować jajek kategorii 3, jeśli macie sumienie. Najlepiej 0 albo 1.
           • avatar
            FoxNET
            -25
            I właśnie przez takie podejście (blokowanie reklam) jest ich coraz więcej i bardziej nachalne. Nie ma nic za darmo, chcesz korzystać, oglądaj reklamy. Ja robię tak, nie blokuję nigdzie reklam, ale korzystam z tych witryn które oferują mi to co potrzebuję bez nachalnych okienek itp. Moim zdaniem to jedyna metoda na to, jak zobaczą że spada im oglądalność będą szukać przyczyny... A z blokowaniem jest tak jak wejść do supermarketu, wsiąść towar i wyjść bez płacenia...
            • avatar
             mrdiablin
             0
             Niech fejsbuuk spierdala razem z cwaniaczkiem cukierberkiem!
             • avatar
              rulax
              0
              Wiesz, idąc tym tropem, to wszystko można sprowadzić do absurdu. Najczęściej ludzie młodzi mają "w**bane na wszystko". Tylko potem jest zalew rozpaczliwych postów na forach typu: policja zarekwirowała mi komputer, co robić? Albo: skradli mi konto do allegro.

              Moim zdaniem, ostrożność w korzystaniu z internetu jest wskazana, bo można sobie narobić kłopotów. Doświadczyłem tego na licznych przykładach moich znajomych. O niektórych pisałem wyżej, innemu np. zaszyfrowało 10-letnią kolekcję zdjęć i filmów, rodzinnych i z podróży. Kopii nie miał...
              Po wuj mój przyszły pracodawca ma się dowiedzieć z FB jak ostatnio zapiłem? A sprawdzają regularnie.

              Zrobisz jak uważasz. Każdy ma swój rozum.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Mi się tam reklamy z FB nie wyświetlają, ani jedna. normalnie 100% skuteczność. tak w ogóle to FB mi się nie wyświetla, wystarczy nie wchodzić na pewien adres :)
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                (koment do wycięcia, serwis zgłupiał, szkoda że nie ma możliwości usuwania komentarzy)