Oprogramowanie

Firefox: jeden z autorów przeglądarki internetowej krytykuje jej rozwiązania - słusznie?

Jakub Kralka | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Jakub Kralka
33 komentarze Dyskutuj z nami

Czy Jono ma rację?

Krytyka przeglądarki Firefox? W ostatnich miesiącach jakby coraz powszechniejsza. Nic zatem dziwnego, że kilka gorzkich słów Jono DiCarlo, jednego z ważniejszych pracowników Mozilli, szturmem obiegło branżową prasę technologiczną na całym świecie.

DiCarlo w Mozilli już nie pracuje, ale opublikowane na jego blogu refleksje wydały się nad wyraz słuszne. Programista zarzuca swojemu byłemu pracodawcy, że dał się wciągnąć w bezsensowną wojnę z Google na jak najwyższy numerek przy wersji przeglądarki. I może nawet nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że system aktualizacji, jest w Firefoksie zdecydowanie mniej rozwinięty.

Mozilla Firefox Jono di Carlo krytykuje przeglądarkę internetową

Sama wypowiedź zaczyna się zresztą słowami "Wszyscy nienawidzimy aktualizować Firefoksa". Jono DiCarlo zwraca uwagę na liczne przypomnienia o nowej wersji, które irytują użytkowników przeglądarki. Konkurencyjny Chrome potrafi się przecież w tym czasie aktualizować sam - i to w tle. Zdaniem programisty pod tym względem Mozilla mogłaby się wiele od konkurentów nauczyć.

Częste modyfikacje Firefoksa wiążą się też z pewną niekonsekwencją w interfejsie programu oraz notorycznymi problemami z wtyczkami, które miały problem z kompatybilnością ze stale aktualizowaną przeglądarką. Zdaniem DiCarlo oczywistą konsekwencją takiego stanu rzeczy jest regularne przerzucanie się użytkowników na przeglądarki konkurencji - ze szczególnymi naciskiem na Chrome. I rzeczywiście, choć w Europie pozycja Firefox jest dość mocna, na świecie już dawno prym wiedzie Chrome (do spółki z Internet Explorerem).

firefox mozilla jono di carlo update

Mozilla jest świadoma swoich wad i zapowiadana Firefox 15, która ma eliminować problemy z aktualizacjami.

Czy zauważyliście problemy poruszone przez Jono?

Aktualizacja, 17.07.2012: Głos w sprawie postanowili zabrać również przedstawiciele Mozilli

"Analiza Jono jest co prawda ciekawa, ale już nieaktualna. Regularne aktualizacje Firefoksa są korzystne zarówno dla użytkowników, jak i dla Sieci, pod warunkiem, że nie przerywają pracy internautów. Obecnie Firefox aktualizuje się w tle, nie przeszkadzając użytkownikowi. Co więcej, zapewniona została kompatybilność dodatków między wydaniami. W rezultacie nasi użytkownicy zawsze mogą się cieszyć szybkim, wygodnym i bezpiecznym przeglądaniem Sieci. Ponadto, dzięki regularnym wydaniom możemy szybciej udostępniać użytkownikom nowe funkcje i słuchać ich uwag na temat tego, co jeszcze możemy poprawić, podobnie jak miało to miejsce z procesem aktualizacji w 2011 roku." - Jonathan Nightingale, Dyrektor Firefox Engineering

Więcej o fundacji Mozilla:

Źródło: Jono DiCarlo blog, Forbes

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8

  Ten koleś ma narąbane. Tak, nienawidzę tracić 10 sekund mojego życia raz na miesiąc czy ile tam. Lol. Aktualizacje nie sprawiają żadnego problemu, po prostu klik klik i zrobione. Chyba nie ma się czego juz czepić.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Ten artykuł to już jest sporo poniżej poziomu onetu... Ja bym się wstydził pod czymś takim podpisać.
  I nie chodzi tu o Firefoxa. Tylko o to że przytaczacie tylko JEDEN zarzut, a potem pytanie "Czy zauważyliście problemy poruszone przez Jono?" A skąd my kurwa mamy wiedzieć jakie inne problemy on poruszął???
 • avatar
  akodo_ryu
  4
  Dobrze gada - użytkownika nie powinno się nawet informować o updateach, chyba że z premedytacją sobie tego zażyczy (będąc power userem i chcąc mieć pełną kontrolę).

  Wszystkie kluczowe poprawki powinny instalować się automatycznie i bez pytania - czy to w przeglądarce, czy w tradycyjnym oprogramowaniu (Flash, poprawki Windowsa, w przyszłości - wszystko co idzie z Windowsowych repozytoriów oprogramowania itd.), bo jeśli da się taki wybór otwarcie, to zawsze znajdzie się pewna grupa, nazwijmy ją łosiami, której nie chce się wykonać aktualizacji. A potem im nie działa to czy tamto, albo piszą, że nie mogą połączyć się z usługą.
 • avatar
  rafcik_er
  2
  Dla mnie to bez sensu. Te zarzuty itd. Gdyby wszystkie programy się tak aktualizowały jak wspomina ten gość to co by się działo z pakietami internetowymi osób korzystających np z orange play. Tam nie ma kosmicznych ilości danych do pobrania. Parę GB na mies to stanowczo za mało.

  Po drugie... korzystam z ff od 5-6 lat i chyba aby raz mi przestała działać wtyczka po aktualizacji programu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Jakie problemy z aktualizacjami?? Mam wyłączone w każdym programie i święty spokój. Nic się bez mojej wiedzy nie wgrywa a aktualizuję cokolwiek jeśli widzę potrzebę, czyli rzadko :) Więc nie wiem co ten gość przeżywa to jak mrówka okres...

  Będzie 15 wersja FF... co za marketing. Pewnie różnie dobrze można by ją nazwać 4.55 albo coś w ten deseń... ale numerację się tworzy dla ciemnej masy...
 • avatar
  loccothan
  1
  nie kumam sam używam Fox Nightly i IEx64 wszystko jest ok
 • avatar
  Vassago
  1
  Kolesia wyjebali z pracy i teraz żałośnie się mści.
 • avatar
  rezo1984
  1
  Osobiście wolałbym mieć kontrole nad tym, co i kiedy się aktualizuje. Choć możliwość wyboru sposobu aktualizacji była by przydatna. A aktualizacja w tle jeszcze bardziej.
 • avatar
  karolj
  1
  FF zawiesza się? To ja chyba ułomny jestem, bo u mnie działa bez problemu i nie mam z nią problemów od lat.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Czy zauważyliście problemy poruszone przez Jono?
  Tak, zauważyłem już to wieki temu i porzuciłem tą przeglądarkę na rzecz Chrome.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Ja tam na codzień raczej wolę Operę i ewentualnie jak coś się nie chce otworzyć to Chrome, a Firefox nie przekonywał mnie już od wersji 2.6
 • avatar
  jools
  0
  Mi zadne przypomnienia na szczescie nie wyskakuja... moze dlatego, ze nie uzywam Firefox'a ;)
 • avatar
  Sakret
  0
  Faktycznie ostatnio przestała mi przeglądarka działąć poprawie to znaczy wtyczki się popsuły i ciągle awarie z firefoxem mam.
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  Używałem FF od chyba 1 do 5 i był bardzo dobry... Ale gość ma racje, przerzuciłem się na Chrome, tu nawet nie wiem kiedy się aktualizuje, dodatki mi zawsze działają, do tego jest szybszy.
  W FF dostawałem już szewskiej pasji jak ZNOWU nie działały mi dodatki po aktualizacji... Tak btw od 1 do 5 minęło.... siedem(!) lat, od 5 do 14.0 beta 1... rok.
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  "DiCarlo w Mozilli już nie pracuje..."
  Po tym zdaniu już wszystko jest jasne. Teraz jest dobrze, bo użytkownik ma w opcjach wybór czy ma się aktualizować automatycznie, za zgodą użytkownika czy w ogóle ma się nie aktualizować.
  Jeśli chodzi o numer wersji mogli z wersji np. 5 zrobić 15 na wzór jak Nvidia pominęła serię 3xx.
 • avatar
  kabanosek
  -2
  FF zawsze miał dwa problemy. Zawieszanie się i właśnie wspomniane aktualizacje.

  Lecz taki Chrome to czysty szpieg google, chociaż to tylko statystyki, i tak wysyła jakieś dane których bym osobiście nie chciał mimo iż nawet nie wiem co to jest.
 • avatar
  Eklerek
  -7
  Firefox to dla mnie dno. Chrome jest o wiele szybszy i wygodniejszy.
 • avatar
  Konto usunięte
  -8
  Problemem firefox nie jest techniczna strona, chociaz jak wiadomo nie jest to czas prosperity w okresie karania Microsoftu za praktyki biznesowe przez monopoliste EU. Ich glowny grzech to brak nalezytego logo i hojnego sponsora, musza zrozumiec, ze ludzie przywiazuja sie do brandow, a mozilla to byle co.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ja mam firefoxa w wersji 13.0.1 i nie mam żadnych problemów.