• benchmark.pl
 • Foto
 • Drukarki wielkoformatowe - choć nie potrzebne w domu, to bardzo je cenimy
Foto

Drukarki wielkoformatowe - choć nie potrzebne w domu, to bardzo je cenimy

przeczytasz w 3 min.

Pod koniec czerwca w Łodzi odbywał się fotofestiwal, w trakcie którego bardzo istotną rolę odgrywał wielkoformatowy sprzęt drukujący HP. Ale nie jako obiekt wystawowy, a przyczyna estetycznych doznań wśród zwiedzających.

Drukarka komputerowa to sprzęt, którego zasady działania wydają się nam proste jak konstrukcja cepa. I faktycznie podstawa funkcjonowania drukarek, czy to będzie niewielka domowa atramentówka czy duża drukarka wielkoformatowa są podobne. A jednak sprzęt tej drugiej kategorii kryje w sobie wiele niespodzianek i warto poświęcić mu kilka słów, bo sprzęt dla biznesu nie kończy się na urzadzeniach wielofunkcyjnych.

Przyjazne środowisku drukarki HP DesignJet Z6 i Z9+

Mała drukarka mały problem, duża drukarka duży problem. W tym powiedzeniu jest sens, gdyż drobne niedoskonałości prowadzenia papieru, błędy z oddaniem koloru w przypadku domowego sprzętu nie zawsze będą tak uciążliwe. Za to w przypadku wielkich wydruków, takie małe pomyłki mogą przełożyć się na poważne błędy, które dyskwalifikują wydruk. Drukarka wielkoformatowa ma też sporo większy apetyt na tusz (ze względu na rozmiary wydruku) dlatego ekonomiczne wykorzystanie jego zasobów jest bardzo istotne. Papier też do najtańszych nie należy.

W przypadku drukarek wielkoformatowych trudno podać wydajność zasobników z tuszem, każdy wydruk jest przecież inny, ma duży rozmiar i jedynie można szacować zużycie. Możemy przyjąć, że koszt wydruków to dziesiątki, a nawet setki złotych. Każda pomyłka w wydruku jest tutaj kosztowna.

HP DesignJet Z9+ dr

HP Design Jet Z9+ dr prezentacja

HP DesignJet Z6, Z9+ (i ich wariant dr) to kosztowny sprzęt, ceny zaczynają się od 2500 euro, ale z perspektywy efektów ekonomiczny. Model Z6 skierowano do drukujących na potrzeby systemów GIS, dla fotografów bardziej przydatna okaże się Z9+. Obie serie drukarek to sprzęt PostScriptowy, wspierający silnik druku Adobe PDF.

Minimalizacja kosztów - istotna w wielkim formacie jak nigdzie indziej

By przyśpieszyć druk i zminimalizować straty materiału eksploatacyjnego drukarki wyposażono w mechanizmy docinania pionowego obrazu (wydruk jest nie tylko odcinany na długość, ale też trymowany po lewej i prawej stronie), a także podwójną rolkę (modele dr), co pozwala założyć dwa różne rodzaje papieru i używać je zamiennie w miarę potrzeb. Nie bez znaczenia są też takie smaczki jak przejrzysty panel przykrywający strefę druku w Z9+ - umożliwia to podejrzenie pracy drukarki i szybkie przerwanie wydruku w przypadku kłopotów. Drukarki dostępne są w wersjach z rolkami 24 cale (61 cm) oraz 44 cale (112 cm). Te ostatnie mają też rolkę odbiorczą.

Zakładanie papieru

Wydruk kalibracyjny analiza
Analiza wydruku kalibracyjnego

Z drukarkami HP DesignJet Z9+ zintegrowano też spektrofotometr i1 (w modelu Z6 mamy densytometr), który służy przygotowaniu drukarki dla konkretnego papieru załadowanego typu drukarki. Wydrukowany wzór kalibracyjny jest potem analizowany, a drukarka dostosowuje działanie technologii HP Pixel Control tak by kolory były odwzorowane jak najwierniej. HP w przypadku nowej serii sprzętu radzi sobie z oddaniem całej palety sRGB, a także Pantone.

HP zasobnik z tuszem
Zasobnik z tuszem

I to pomimo zmniejszenia liczby zasobników z tuszami z 12 do 9 w Z9+. Ten ostatni zabieg pozwolił obniżyć koszty utrzymania sprzętu.

Fotofestiwal w Łodzi

Wartością dodaną dla uczestników prezentacji sprzętu, a nadrzędną wartością podstawową dla gości łódzkiego fotofestiwalu była prezentacja zdjęć, z których wiele wydrukowano właśnie na sprzęcie HP. Widz takiej wystawy skupia się na walorach estetycznych prezentowanych fotografii, towarzyszącemu im przesłaniu i choć potrafi skupić się na kulisach ich powstawania to dużo rzadziej (jeśli kiedykolwiek) poświęca czas by zastanowić się jak te zdjęcia zostały przeniesione na papier. W przypadku formatu A2 i większego nie odbywa się to za pomocą niewielkich fotograficznych drukarek.

Fotofestiwal wystawa


Motywem przewodnim wystawy były zagrożenia cywilizacyjne - w tym przypadku zdjęcia pokazują ofiary stosowania tzw. czynnika pomarańczowego (Agent Orange)


A także to jak spoglądamy w naszą przyszłość i przeszłość Wszechświata

Fakt, że możemy je podziwiać takimi jak zamierzył sobie twórca to zasługa precyzji wydruku sprzętu wielkoformatowego, możliwości kontroli koloru jakie ten sprzęt daje i pracy operatora drukarki, który nadzoruje proces konwersji cyfrowego materiału na materiał analogowy jakim jest wydruk na papierze. Kluczowe w tym procesie jest zarządzanie kolorem, ale nie mniej istotna jest też wygoda dopasowania obrazu do rozmiaru papieru lub rozmiaru papieru do rozmiaru obrazu bez uszkodzenia często delikatnych wydruków (w drukarce wielkoformatowej stosujemy papier z rolki, który należy odpowiednio dociąć, a także precyzyjnie prowadzić).

Źródło: HP, inf. własna

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  matys46
  0
  Serdeczna prośba o połączenie wyrazów 'nie' oraz 'potrzebne' w nagłówku gdyż smutno im jak nie są razem.
  • avatar
   jeomax.co.uk
   -2
   ... a na wystawie ludzie drapia sie po glowach i brodach, jakim to cudem nie ma jeszcze spopularyzowanych na tyle tuszow z bialym atramentem, zeby zwykly Kowalski nie musial sie zapozyczac na lata chcac kupic taka drukarke.
   A tymczasem w sklepach z materialami budowalnymi najtansza farba to ... biala farba. Taki chichot losu.