Ciekawostki

Wyrzucasz żarówki do kosza? Może cię to sporo kosztować

przeczytasz w 1 min.

Każdy z nas ma gdzieś w domu przepaloną żarówkę czy świetlówkę. Gdyby komuś przyszło do głowy wyrzucić takową do kosza, to powinien wiedzieć, że może za to zapłacić nawet pięć tysięcy złotych.

Segregacja odpadów już dawno przestała być wyłącznie modą – to dziś obowiązek każdego świadomego mieszkańca naszej planety. Często bywa tak, że nie wiemy, jak sklasyfikować dany rodzaj odpadu. Wtedy po prostu musimy się tego dowiedzieć.

Elektrośmieci powinny lądować w punktach zajmujących się ich przyjmowaniem. A żarówki i świetlówki należą do tej grupy – i nie ma większego znaczenia, czy korzystamy z klasycznych żarówek wolframowych czy energooszczędnego oświetlenia LED. Za ich wyrzucanie do śmietnika może spotkać nas kara w wysokości nawet pięciu tys. złotych. Nie warto ryzykować.

Gdzie wyrzucić przepaloną żarówkę?

Jeśli wolimy uniknąć płacenia kary, to istnieją trzy sposoby na bezpieczne pozbycie się starej żarówki. Po pierwsze, możemy zostawić ją w sklepie, w którym kupujemy nową. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć od nas zużyty sprzęt, gdy nabywamy nowy.

Drugą metodą jest dostarczenie zużytych żarówek do sklepu wielkopowierzchniowego. Musi on przyjąć sprzęt oświetleniowy w każdej ilości. Wyjątkiem są sytuacje, gdy któryś z wymiarów zewnętrznych przedmiotu przekracza 25 centymetrów.

Trzecia opcja to przyniesienie świetlówek do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tam zresztą powinny znaleźć się wszystkie śmieci, których nie można wyrzucić do "normalnego" śmietnika – czyli między innymi sprzęt elektroniczny, baterie, opony, gruz i leki.

źródło: Gadżetomania.pl

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bbkr_pl
  11
  Jaka jest podstawa prawna tej kary?
  • avatar
   piterk2006
   8
   Tylko, że najpierw ktoś musi takiego złego wyrzucacza złapać za rękę. Jak 300 osób z bloku wywala śmieci do wspólnego śmietnika to do momentu wprowadzenia kart i kodów QR na workach śmieci będą nie do zidentyfikowania. I miejmy nadzieję, że do tego absurdalnego pomysłu nigdy nie dojdzie.
   • avatar
    Kenjiro
    8
    Artykuł wprowadza w błąd, w ustawie (Dz. U. 2015 poz. 1688) jest wyraźnie napisane:
    Art. 2. 2. Przepisów ustawy nie stosuje się do następującego sprzętu:
    3) żarówek żarnikowych;

    Poza tym warto byłoby napisać, że kara to 20-5000 zł udzielona z tytułu wykroczenia, gdyż art. 98 ustawy określa, iż takie wyrzucenie elektroodpadu to wykroczenie.
    • avatar
     Marek1981
     4
     Cała ta reforma to skok na kase i pokazało jak w soczewce poziom zidiocenia polityków. Przed wprowadzeniem platformerskiego bubla placiłem 5pln/mc, odbierano sortowane i niesortowane co 2tyg. Po zmianach stawka 3x a jakość spadła. Sortowane co miesiąc pod warunkiem ze pełen worek bo nie odbiorą. Ludzie sie irytuja i wyrzucaja po lasach
     • avatar
      gicmo
      3
      Według deklaracji producenta większość "ledowych żarówek" które kupiłem powinny jeszcze mieć przed sobą jeszcze kilka lat pracy, rzeczywistość jest taka, że większość wylądowała w kuble z elektrośmieciami, bo mimo kupowania markowych produktów, padają jak muchy i daleko im do tych tysięcy deklarowanych godzin pracy.
      Lepiej trwałością tych produktów by się zajęli.
      • avatar
       jozek23
       2
       Nie po to płacę 41zł od osoby na miesiąc za wywóz śmieci żeby jeszcze coś gdzieś zawozić . To co nie trafia do posegregowanych śmieci trafia do zmieszanych .
       • avatar
        Michał Starzyk
        2
        Znacie kogoś kto odnosi żarówki do marketów ?
        • avatar
         ooooo
         1
         Absurd jest to, że utrudnia się posiadanie samochodu, a jednocześnie wymaga się wożenia odpadów do PSZOK albo do sklepów wielkopowierzchniowych które są na obrzeżach miast.
         Czekam na kary dla urzędników za niegospodarność, wtedy pomyślę czy przestrzegać ich przepisy
         • avatar
          Michał Starzyk
          1
          Nawet eko Julki z zielonymi włosami i aktywiszcze
          • avatar
           BombaX
           0
           Nie wywalam żarówek do kosza tylko jak hindus do rzeki lub lasu... jestem bezpieczny.
           • avatar
            WacławBombardier
            -3
            Nazywam się Wacław Bombardier jestem międzynarodowej sławy ekspertem rynku kryptowalut. Chciałbym ci dzisiaj opowiedzieć o aplikacji Crypto Com na IOS i andruta dzięki której rozpoczniesz przygodę z fascynującym rynkiem kryptowalut i zarobisz nawet miliony pln!
            A najlepsze jest to ze dzięki tej aplikacji kupisz bezpiecznie Bitcoin, Ethereum, BNB, xrp, solana, Matic, cosmos, dogecoin, shiba inu, Ada, polkadot i setki innych kryptowalut!!!
            Zarejestruj się z mojego reflinka, przejdź proces KYC, podepnij kartę kredytowa i zamow minimum czerwona kartę Ruby a otrzymasz az 25$ zupełnie ZA DARMO!!!!! TAK ZA DARMOCHĘ!!! Zrob to teraz w tym właśnie momencie bo nie ma czasu!!! Czas to pieniądz!!!
            Inwestuj w kryptowaluty, wymieniaj, graj na dźwigni i ciesz się ogromnym rynkiem kryptowalut już dzis!!!! KLIKAJ TERAZ!!!!

            https://crypto.com/app/jjey2xxs9c

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login