Karty graficzne

Problem z GeForce RTX 4090 poważniejszy niż się wydawało? Niepokojące doniesienia z USA

przeczytasz w 1 min.

Problemy z kartą GeForce RTX 4090 są poważniejsze niż się wydawało? W sieci pojawiły się doniesienia o kolejnym przypadku stopionej wtyczki. Tym razem ma on dotyczyć niestandardowego adaptera CableMod.

Afera z kartą graficzną GeForce RTX 4090 została opisana w ubiegłym roku – chodziło o problemy z topiącą się wtyczką zasilania 16 pin (12VHPWR). Wracamy do tematu, bo ostatnio pojawił się tutaj nowy, nietypowy przypadek.

GeForce RTX 4090 ma problem nawet z niestandardowymi adapterami

Jeden z użytkowników serwisu Reddit też napotkał na problem z topiącą się wtyczką zasilania 16-pin (12VHPWR). W odróżnieniu od wcześniejszych przypadków, gdzie problemy dotyczyły fabrycznych adapterów zasilania, usterka pojawiła się w niestandardowej przejściówce firmy CableMod.

GeForce RTX 4090 - stopiony adapter zasilania CableMod

Do tej pory podejrzewano (i tak mówiło oficjalne oświadczenie Nvidii), że głównym powodem problemów z topiącą się wtyczką zasilania było niedokładne podłączenie wtyczki. Sprawa wydaje się o tyle nietypowa, że w tym przypadku użytkownik dobrze podłączył zasilanie (a przynajmniej tak twierdzi). Całe szczęście karta pozostała nieuszkodzona.

GeForce RTX 4090 - odpowiedź CableMod

Na pochwałę zasługuje podejście producenta. Firma CableMod skontaktowała się z użytkownikiem i zapowiedziała pomoc. Mało tego! W przypadku uszkodzenia karty, producent zobowiązał się wymienić sprzęt. Brawo!

Trudno ocenić skąd problemy z niestandardowym adapterem zasilania. Czy użytkownik rzeczywiście dobrze podłączył wtyczkę? Czy zastosowany adapter był felerny? Trudno będzie to zweryfikować.

Źródło: Reddit

Komentarze

44
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cattani43
  22
  Myślę, że kable rozruchowe do samochodu nie będą się topić i dopisek do karty " dokupić " nie jest wliczany w cenę.
  Żarty z klientów ciąg dalszy.
  • avatar
   jozek23
   19
   Ta wtyczka jest po prostu za mała . Powinni doje...ć temu co to wymyślił .
   • avatar
    KMN123
    13
    Problem wydaje się być prosty do rozwiązania. Zwiększyć liczbę kontaktów w złączu z 16 do 32. Może zacznie topić się chip zamiast wtyczek zasilających... ale to wtedy będzie już wyłączny problem NV.
    • avatar
     kazitut
     10
     wydaje mi się że ten temat zacznie żyć swoim życiem
     co jakiś czas coś, nowego się pojawi
     • avatar
      syncpoland
      6
      generalnie slaba ta droga ewolucji jak dla mnie... 2x 8pin powinno stykac i w ramach tej mocy powinnismy progresowac performance per watt... do malych obudow taki rtx4090 bedzie mial problem wejsc, do ITX tez ciezko do HTPC tez ciezko... ok to nie jest karta do takich zastosowan ale model 4070ti nawet jest kolosem z taka sama wtyczka zasilania. Na razie nie podoba mi sie to ze z komputera sie robi wielki cieply piecyk kombajn prawie. I nie to ze najwyzsze modele tego wymagaja tylko po prostu standard sie przesuwa w te strone
      • avatar
       KMN123
       5
       Rezystancje styków na złączu zasilającym różnią się od siebie. Jeżeli linie sekcji 12V zasilacza PSU i piny gniazda zasilającego na PCB karty są zwarte, to w przypadku maksymalnego poboru mocy (np. 650W) przez kartę GPU okaże się, że 2-3 linie zasilające z 6 przenosi 50% mocy powodując przegrzewanie się styku danego przewodu i w konsekwencji stopienie złącza. Rozwiązań tego problemu jest kilka: jeden to zwiększyć ilość linii zasilających przy zachowaniu standardu styku molex z 12 na min. 24, drugi to zmiana standardu złącza zasilającego na grubszy o większej powierzchni styku. To są te najtańsze sposoby. Równie dobrze można dla każdej z linii wprowadzić ograniczniki maksymalnego prądu zabezpieczając styk przed przegrzaniem. Wydajność GPU może przy przeciążeniu spaść ale styk złącza się nie stopi.

       Na koniec uważam - jako inżynier - że projektanci NV popełnili błąd projektowy umożliwając podkręcanie kart bez zastosowania zabezpieczeń na liniach zasilających lub zachowania rezerwy np. 50% maksymalnego dopuszczalnego prądu przenoszonego przez pojedynczą linię zasilającą.

       Generalnie przy 650W maks. prąd do przeniesienia wynosi ok. 55-58A na liniach 12V. W przypadku złącza 12-pinowego daje to 9-10A na pojedynczą linię (mamy ich nie 12 tylko 6 "czerwonych" w złączce aczkolwiek prąd płynie taki sam zarówno w "czerwonych" jak i "czarnych" przewodach) zasilającą, a biorąc pod uwage różnicę w rezystacji styków pomiędzy liniami może się zdarzyć, że jeden styk musi wytrzymać min. 15A bez nadmiernego nagrzewania się przez cały czas poboru mocy na poziomie 650W przez GPU (po podkręceniu karty pobór mocy może być jeszcze większy o 100-150W). Dla porównania, przyjmując, że gęstośc prądu w miedzi nie powinna przekraczać 3A/mm2, to kable zasilające powinny więc mieć przekrój 5mm2... i to każda z 12 linii zasilających i masy "czerwone i czarne"(!). W warunkach domowych stosuje się żyły Cu o przekroju 2,5mm2 w instalacjach zasilających przy zabezpieczeniach 10A i nie wyglądają tak "delikatnie" jak te zasilające kartę GPU, a bywa że kontakty też się topią... Ale zbyt mała grubośc przewodów wpływa jedynie na temperaturę całego przewodu jeszcze niedestrukcyjnie. To nie ich izolacja się topi, tylko ich styk połączeniowy z powodów, które starałem sie opisać powyżej. A jezeli jeszcze trafi się zimny lut...
       • avatar
        antytalent
        3
        Zbudowali piec o ogromnym jak na pc poborze prądu i gabarytach, a tu taki mały kabelek do podłączenia. To oczywiste że to nie wytrzyma.
        • avatar
         fido2001
         3
         Nie siać dezinformacji - to błąd użytkownika. Wystarczy powiększyć fotografię i bez problemu widać linię świadczącą o tym, że wtyczka nie została całkowicie podłączona.
         • avatar
          Warmonger
          2
          A mówiłem, żeby brać ładowarki do samochodów elektrycznych... Starsze modele koło 2 kW będą w sam raz.
          • avatar
           Jedrek_LCD
           2
           Proszę mi wyjaśnić jaki geniusz w Nvidii wymyślił sobie, że 12 pinowe złącze zasilane trzema pinami (w adapterze jest tylko 6 pinów w tym 3 zasilające i 3 masowe) przy RTX 3 060 3 060 ti może przenieść 200W, skoro pojedynczy PIN może przenosić maksymalnie 5 Amperów a takie złącze podpięte jest do ośmiopinowej wtyczki w której tak naprawdę tylko trzy piny odpowiadają za przenoszenie napięcia zasilanie karty pozostałe są to piny masowe. I teraz jeśli wtyczka 8 pin ma moc 150 W a musi zasilić kartę 200 watową czy nawet w przypadku RTX 30 60 ti ponad 200 watów to przy RTX 4090 i 6 pinach zasilających musi przenieść 400 -500 a nawet ponad 500 watów, podobnie zresztą jak w przypadku 3090 ti.
           Gdzie tu jest kurczę logika.
           Nadmienię, że w mojej 3060ti też się usmażyło to złącze ale wymiana na moderski kabel z 6 pinami zasilającymi na 2 wtyki 8pin załatwił sprawę.
           • avatar
            bankaigoku
            1
            Konstruktorzy tego powinni pójść siedzieć za swoją głupotę. Wtyczka, której nie można lekko zgiąć nawet kilkanaście centymetrów za wtykiem bo się już przegrzewa, no to zostaje jedynie im pogratulować. W naszych domach przy normlanym okablowaniu w puszkach kable są powtykane, pogięte i nic się nie pali. A dlaczego? Bo każda osoba która miała styczność z elektryką jest świadoma, że połączenia muszą być trwałe, przekrój kabla musi być odpowiedni i należy unikać dodatkowych styków, gdyż zwiększa to rezystancję. Zresztą, nie trzeba się odwoływać do instalacji domowych, bo tyle lat na rynku GPU ludzie montowali do kart tradycyjne zasilanie, do którego szły kable w dowolnym ułożeniu i nie było problemów.

            NVIDIA udaje, że nagle ludzie zrobili się głupi i nie potrafią wpiąć wtyczki, a prawda jest taka, że zaprojektowali bubel, przy którym zwykła skrętka lepiej by się trzymała i tak nie nagrzewała.
            • avatar
             KENJI512
             0
             "ze USA" ???

             Co???
             • avatar
              tuqra
              0
              ile takich przypadkow na ilosc sprzedanych ? posiadam 4090 i dziala wszystko dobrze o ile dobrze sie wtyczke wlozylo.450 watt tak pobiera jesli sync off .
              a normalnie w grach 4096x2160 detale ultra max i sync on - karta pobiera 100-120 watt i temp ponizej 40'c
              takie fakty od urzytkownika tej karty
              ps wedlug mnie poprostu zle wtyczke docisnoł albo zlaczka byla zle wykonana i tyle
              • avatar
               Biurokrata
               -3
               Patrząca na cenę karty i ewentualne konsekwencje, to odżałowałbym te osiem stówek na zasilacz PCIE 5.0 z porządnym kablem.
               • avatar
                Blejd
                -5
                Kolejny mistrz podłączania wtyczek zapewne , albo wadliwy sam kabel zdarza się dobrze że chociaż firma zachowała się prawidłowo jak powinna.